Rozčuľuje vás pomalý smartfón? Týchto 5 trikov vám pomôže vyriešiť problém. Váš mobil pôjde ako nový!

Pomalý smartfón nemusí byť až tak vážny problém, ako sa zdá. Pozrite, ako ho môžete vyriešiť.

pomaly smartfon pomale reakcie
Zdroj: Ollyy / Shutterstock.com

Smartfón sa stal našou bežnou výbavou a mnohí si bez neho už nevedia predstaviť život. Tieto malé prenosné zariadenia nám dnes jednoducho a rýchlo dovoľujú pracovať, komunikovať, vzdelávať sa či prečkať dlhé chvíle počas cestovania. Lenže čo keď tento rýchly pomocník prestáva byť rýchlym?  

Pomalý smartfón je niečo, čo nepoteší nikoho, no aj tak to väčšina z nás pozná. Sú prípady, kedy je pomalé zariadenie odrazom vysokého veku, no zároveň existuje množstvo trikov, ako tento nedostatok napraviť. Nižšie si ukážeme, čo môžeme urobiť, ak sa náš smartfón spomalil.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Skúste ho vypnúť a zapnúť 

Túto otrepanú radu počul každý, kto niekedy zaniesol smartfón do opravy. Nech sa stretneme s hocijakou chybou, reštart smartfónu sa nám veľakrát javí ako úplne zbytočná rada, no opak je pravdou. Smartfóny sú zariadenia, ktoré sú zapnuté neustále a práve to sa môže odzrkadliť na ich výkone. Keď na nich pracujeme, väčšinou otvárame a zatvárame aplikácie, čo v praxi znamená, že sa spúšťa a zatvára množstvo procesov. Môže sa stať, že sa jeden z nich nezatvorí správne, čo znamená, že v pamäti RAM ostáva časť dát, ktorá zapĺňa jej celkovú kapacitu.  

Ak sa nedokonalé zatvorenie aplikácie zopakuje viackrát, pamäť RAM sa môže zaplniť až do takého momentu, že pocítite pokles na výkone. Stačí však jednoducho zariadenie reštartovať a všetok “bordel” sa z pamäte vyčistí. V praxi tak tento neuveriteľne rýchly krok môže vyriešiť problémy s vašim smartfónom.  

Smartfon restartovanie zariadenia
Zdroj: Vosveteit

Uvoľnite miesto v internej pamäti 

Pamäť RAM nie je jedinou, ktorá potrebuje “dýchať”. Operačný systém Android potrebuje určité percento voľného miesta na to, aby mohol rozbaľovať a pracovať so súbormi. Znie to síce trochu kontraproduktívne, no ak máte napríklad 100 GB internej pamäte (pozn. redakcie: Nie miesto na SD karte), nemali by ste ju zapratať až na doraz. Pozrite sa teda na vaše voľné miesto a ak vám ostáva len pár GB, skúste vymazať buď najväčšie aplikácie, alebo viacero menších, ktoré nepoužívate. Väčšina výrobcov odporúča, aby ste mali aspoň 10% až 20% voľného úložiska, aby vám telefón nesekal a nereagoval pomaly.

Odstráňte problematické aplikácie 

Nie je aplikácia ako aplikácia. Niektoré sú hardvérovo menej náročné, iné viac. Hardvérový výkon smartfónu sa líši od modelu k modelu, no stále je obmedzený. Ak používate náročné aplikácie, tie sa môžu nielen dlhšie načítavať, no zároveň si vyžadujú maximum hardvérového výkonu. V praxi to teda znamená nielen rýchlejšie vybíjanie batérie, ale aj to, že smartfónu neostáva nič na rozdávanie. Viac sa teda namáha v prípade, že spustíte inú aplikáciu, čo sa samozrejme odzrkadľuje na celkovom výkone.  

V nastaveniach batérie si môžete skontrolovať, ktoré aplikácie sú najnáročnejšie. Ak pravidelne na vrchu vidíte jednu a tú istú aplikáciu, možno by ste mali zvážiť menej náročnú alternatívu. Dobrou voľbou sú takzvané “lite” verzie aplikácií. Ide o verzie, ktoré síce orežú niekoľko dodatočných funkcionalít, no ponúkajú oveľa lepší výkon ako tradičné verzie.  

Prečo by sme mali odinštalovať nepoužívané aplikácie
Zdroj: Unsplash (William Hook)

Držte si operačný systém aktualizovaný 

Aktualizácie sú ďalšou kontroverznou témou. Mnohí na ne zabúdajú, alebo ich považujú za niečo otravné. Aktualizácie však prinášajú častokrát kritické bezpečnostné vylepšenia, ktoré ochránia vaše zariadenie pred novými hrozbami. Pomerne často, hoci to nie je podmienkou, aktualizácie optimalizujú rôzne procesy. Znamená to, že aplikácia môže efektívnejšie narábať so zdrojmi smartfónu. Ďalšou výhodou aktualizácií je to, že opravujú rôzne chyby. Ak mala aplikácia nejakú chybu, tá mohla spôsobiť napríklad nesprávne zatvorenie procesov, ktoré sme spomenuli pri reštartovaní zariadenia. Týmto krokom sa opäť zlepšuje celkový výkon zariadenia.  

Reset do továrenských nastavení 

Ak by nič iné nepomáhalo, resetovanie zariadenia do továrenských nastavení môže pomôcť vyriešiť vaše problémy. Zároveň ale upozorňujeme, že tento krok by mal byť poslednou možnosťou, ak nič iné nefunguje. Reset do továrenských nastavení znamená, že prídete o všetky dáta v smartfóne, ak ich nemáte niekde zálohované. Zároveň sa tým resetujú aj všetky nastavenia smartfónu do podoby, v akej zariadenie opustilo továreň.  

Ešte pred samotným resetom teda odporúčame vytvorenie zálohy všetkých vašich osobných súborov.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre