Čo všetko môžu podvodníci reálne urobiť s vašim telefónnym číslom?

Podvodníci sa môžu k vášmu číslu dostať rôznymi spôsobmi. Čo všetko sa môže stať, keď ho majú v rukách?

čo môžu podvodníci reálne urobiť s vašim číslom?
Zdroj: chingyunsong / Shutterstock.com, Pixabay (Leovinus, Mohamed_hassan)

Väčšina sa už pravdepodobne stretla s nejakou formou spamového alebo podvodného telefonátu. Ak vám podvodník zavolá, znamená to, že odniekiaľ získal vaše telefónne číslo.  

Existuje veľa spôsobov, ako sa môžu podvodníci dostať ku vášmu mobilnému číslu. Niektoré sú legálne, iné nie a niekedy ide o čistú náhodu, prostredníctvom softvéru, ktorý náhodne generuje telefónne čísla. Veľakrát ho podvodníkom poskytneme sami tým, že ho máme uverejnené na sociálnych sieťach alebo na inom verejnom mieste.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Lenže, čo môžu reálne podvodníci urobiť, ak už získali vaše telefónne číslo? Ako vysvetľuje portál Identity Guard, s technologickým pokrokom hrozba neustále rastie. Kedysi s ním podvodníci veľa nezmohli, no dnes existuje viacero hrozieb, na ktoré si musíme dávať pozor.  

“Výmena” SIM karty 

Keď podvodník získa vaše telefónne číslo, môže kontaktovať vášho operátora a presvedčiť ho, aby prepísal vaše číslo na novú SIM kartu. Samozrejme, na tento útok musí poznať viac informácií o vás. Vďaka sociálnym sieťam a sociálnemu inžinierstvu, to ale nie až tak náročné odhaliť. Vďaka tomu získavajú plný prístup k vášmu číslu, čo im dáva niekoľko rôznych možností ako postupovať ďalej. Podvodník môže volať vašim priateľom a známym, pričom sa ich pokúsi nejakým spôsobom oklamať. V minulosti sa dokonca objavili prípady, kedy útočník pomocou umelej inteligencie simuloval číslo obete, aby oklamal jeho priateľom. 

Zároveň ale podvodník získava možnosť ako obísť dvojfaktorové overenie vašich online účtov, napríklad aj bankových aplikácií. Overovacia SMS teda príde na ich novú SIM kartu a následne môžu napríklad resetovať heslá vašich účtov. Výmenu SIM karty si však všimnete jednoducho tak, že úplne stratíte signál. Ak by sa tak stalo a chyba by sa neopravila ani po reštarte, neváhajte urýchlene kontaktovať operátora.  

kradez sim kariet_hacker
Zdroj: .pngkey.com, Vosveteit.sk (koláž)

Presmerovanie čísla 

Ďalším trikom v rukáve podvodníkov je presmerovanie hovorov a SMS správ z vášho čísla na iné. Opäť platí že týmto spôsobom dokážu získať prístup do vašich účtov, rovnako ako pri výmene SIM. Jediným rozdielom je, že nestratíte signál a vaša karta bude fungovať normálne. Zväčša na to ale, aby boli schopní presmerovať vaše číslo, tak potrebujú mať prístup k vášmu zariadenia, alebo dostať do neho vírus, ktorý príkaz zadá za nich,

Phishingové útoky 

Najčastejšou formou zneužitia čísla je, že sa stanete terčom pre rôzne phishingové schémy. Či už ide o podvodné telefonáty alebo SMS správy, podvodníci sa môžu pokúsiť dostať z vás osobné informácie. Cez SMS vás môžu prinútiť kliknúť na škodlivý odkaz, ktorý vám do zariadenia stiahne malvér, alebo vás presmeruje na phishingovú stránku, kde zadáte citlivé informácie podvodníkom sami. V tomto prípade sa častokrát vydávajú za oficiálne inštitúcie, banky či vašich známych. Používajú scenáre, ktoré nútia človeka k okamžitej reakcií.  

Facebook phishing kradez prihlasovacich udajov
Zdroj: BlueberryPie / shutterstock.com a TY Lim / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Spoofing 

Spoofing je praktika, ktorou podvodník “zakrýva” svoje číslo cudzím. Ak sa mu podarí získať to vaše, môže skúsiť zavolať vašim známym a skúsiť na nich jeden zo svojich podvodov. Podvodník sa zároveň môže vydávať za vás a týmto spôsobom získať o vás viac informácií.  

Krádež identity 

Podvodník môže skúsiť zadať vaše číslo do vyhľadávača alebo špecializovaných portálov. Tým môže získať rôzne ďalšie informácie, napríklad vašu adresu, celé meno alebo sa dostane k vašim online účtom. Tieto informácie môže využiť na to, aby sa o vás dozvedel viac informácií a vykonával podvody vo vašom mene.  

Vydieranie 

Niektorí podvodníci vám môžu poslať výhražné správy alebo telefonáty. Pomerne častým prípadom je takzvaný “sextorting”. Podvodník tvrdí, že má v rukách materiál intímneho charakteru a ak mu nepošlete peniaze, tento materiál zverejní. Vo väčšine prípadov sú to prázdne vyhrážky. Objavili sa však aj také prípady, kedy útočník vytvoril DeepFake videá s pomocou fotografií, ktoré obeť uverejnila na sociálnych sieťach. V takomto prípade je riziko, že tieto zábery poškodia meno obete bez ohľadu na to, či sú pravé alebo nie.  

scam podvod romanticky podvod vydieranie
Zdroj: goffkein.pro / Shutterstock.com, Polícia ČR, koláž Vosveteit.sk

Google Voice podvody 

Podvodníci môžu pomocou vášho čísla založiť účet na službe Google Voice. Po schválení účtu sa opäť môžu vydávať za vás a klamať vašich známych, rodinu alebo iné osoby.  

Predať vaše osobné informácie 

Ako sme už vo viacerých príkladoch spomenuli, cez telefónne číslo sa môže hacker dostať k celej rade ďalších informácií. Meno, adresa, sociálne siete, či iné citlivé informácie môže následne zverejniť voľne na internete. V horšom prípade tieto citlivé informácie zverejní na Dark Webe, kde si ich môže kúpiť iný kyberzločinec a robiť si s nimi čo uzná za vhodné. Mimochodom, vedeli ste, že pomocou mobilného čísla môžete na viacerých sociálnych sieťach vyhľadať, komu patrí? 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre