Podvod ponúkajúci pomoc obetiam sextortingu je čoraz častejší: O čo ide a ako sa nenechať nachytať?

Sextorting je známou praktikou, ktorá má za cieľ z ľudí vylákať peniaze. Útočníci však z nej ťažia aj iným spôsobom.

online podvod utocnik hacker
Zdroj: chingyunsong / Shutterstock.com

Využívanie technológií v našom každodennom živote má svoje plusy aj mínusy. Výhodami je určite urýchlenie a zjednodušenie bežných aktivít, ku ktorým využijeme napríklad svoj smartfón alebo počítač. Nevýhodou je ale množstvo bezpečnostných dier a útokov, s ktorými sa v digitálnom priestore stretneme. Čoraz známejším útokom a spôsobom ako v online priestore z niekoho vylákať peniaze, je sextorting. Čo však tento výraz znamená a akým spôsobom môžu útočníci túto praktiku využiť natoľko, že z nás vylákajú stovky či tisícky eur? Na túto problematiku upozorňuje portál malwarebytes.com, ktorý nám prináša taktiež niekoľko tipov od FBI, ako sa sextortingu vyhnúť.

Čo je to sextorting?

Praktika známa ako sextorting spočíva v tom, že útočníci získajú prístup k vašim citlivým fotografiám, videám či iným súborom, pričom sa vám vyhrážajú, že tieto súbory budú zdieľať ďalej. Tieto fotografie či videá sa najčastejšie spájajú s nahotou alebo aktami. Útočníci pritom vydierajú majiteľa či osoby na týchto snímkach, že ich budú zdieľať s jeho priateľmi, rodinou alebo ich uverejnia voľne na internete. A ako sa útočníci môžu k takýmto súborom vôbec dostať? Najčastejšie vniknú do nášho počítača prostredníctvom malvéru alebo získajú prístup ku cloudovému úložisku, kde máme takéto súbory uložené. Rovnako ich však môžu stiahnuť zo serverov, kde sa nachádzajú.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
anonymous hackeri
Zdroj: Pedro Rufo / Shutterstock.com

Rozširujú sa spoločnosti, ktoré sa za poplatok snažia obetiam „pomôcť“

Ako keby táto situácia nebola už dostatočne nepríjemná, tak ani pomoc nie je častokrát myslená vážne. Sextorting totiž začali využívať aj spoločnosti, ktoré sa prezentujú tým, že nám v našej situácii pomôžu. Obeť buď kontaktujú automaticky, prostredníctvom reklám alebo si ich obeť vyhľadá sama. Sľubujú, že snímky, videá alebo iné súbory od vydieračov získajú, prípadne ich odstránia z ich dosahu. Za tieto služby si vypýtajú množstvo peňazí, no snažia sa mať služby lacnejšie ako vydierači. FBI pritom uvádza, že vo viacerých prípadoch môžu byť vydierači a spoločnosti sľubujúce pomoc zastúpené tými istými osobami, ktoré od obete vylákajú peniaze v každom prípade.

Obrátiť sa na pomoc môžeme pritom aj bezplatne, stačí kontaktovať políciu či inú oficiálnu inštitúciu. V takejto situácii však častokrát siahneme aj po pomoci, ktorú nám sľúbia tieto súkromné spoločnosti. FBI uvádza aj niekoľko prípadov, ako takáto „pomoc“ môže vyzerať.

Aj takto môže sextorting vyzerať

  • Spoločnosť si vyžiadala od mladistvej obete sextortingu viacnásobné platby v celkovej výške 5 000 dolárov po tom, čo obeť donútila vyhrážkami poškodenia dobrého mena, pričom nepravdivo uviedla, že obeť nebude môcť ísť na vysokú školu alebo si nájsť prácu a rodičia obete by prišli o prácu. Obeť sa obrátila na spoločnosť so žiadosťou o pomoc po tom, čo bola sexuálne zneužívaná prostredníctvom sociálnych médií.
  • Mladistvá obeť sextortingu kontaktovala a najala si spoločnosť za 2 000 dolárov. Keď obeť odmietla zaplatiť za ďalšie služby, spoločnosť obeti povedala, že páchateľ sexuálneho vydierania žiadal 5 000 dolárov. V tom momente obeť zaplatila za doplnkové služby, za ktoré mu spoločnosť účtovala ďalších 3 200 dolárov.
  • Zástupca spoločnosti kontaktoval matku mladistvej obete sextortingu a ponúkol jej lokalizáciu výmenou za 1 500 dolárov. Zástupca tiež odradil matku obete od toho, aby požiadala o pomoc orgány činné v trestnom konaní. Nebolo jasné, odkiaľ sa zástupca spoločnosti dozvedel o sextortingu, ani ako získali kontaktné informácie na matku obete.

Ako môžeme tento podvod rozpoznať?

Podvodné služby sľubujúce vyriešenie nášho problému pri technike vydierania známej ako sextorting sa zvyčajne tvária rovnako a dokážeme ich pri zvýšenej pozornosti pomerne dobre rozpoznať. Sústrediť by sme sa mali najmä na tieto znaky.

  • Zástupca spoločnosti vás kontaktuje a ponúka asistenčné služby, za ktoré si spoločnosť účtuje poplatky.
  • Spoločnosť inzeruje pomoc pri sextortingu výmenou za poplatky.
  • Pred poskytnutím asistenčných služieb ste vyzvaní zaplatiť poplatky.
  • Spoločnosť vyžaduje, aby ste podpísali zmluvu o jej službách.
  • Zástupca spoločnosti vás odrádza od kontaktovania orgánov činných v trestnom konaní alebo vám hovorí, že kontaktovanie orgánov činných v trestnom konaní nie je najlepší spôsob, ako získať pomoc.
  • Spoločnosť používa taktiku vysokého tlaku alebo zastrašovania v snahe zabezpečiť vaše podnikanie.
  • Zisková spoločnosť tvrdí, že je prepojená s predstaviteľmi vlády alebo orgánov činných v trestnom konaní.

Ako sa vysporiadať pri praktike sextorting aj bez takýchto spoločností?

Ak ste sa náhodou stali obeťami sextortingu, tak v prvom rade nepanikárte. Ak vám vydierač povedal, že má nejaké snímky, no neukázal vám ich, tak pravdepodobne žiadne nemá. V prípade dôkazu z ich strany ako napríklad vaše heslo či telefónne číslo nejde o reálny dôkaz, tieto údaje môže mať aj z úniku dát. Ak sa s vami sextorting spája, informujte orgány činné v trestnom konaní, nie takéto spoločnosti. Dávajte si ale pozor, čo uverejňujete či posielate na internete a minimalizujte riziko sextortingu. Prevenciou je aj ochrana svojich údajov a účtov na internete. Svoje heslá pravidelne vymieňajte a vsádzajte aj na účinnejšie spôsoby ochrany.

Stretli ste sa niekedy s pokusom o sextorting? A ako by ste v takejto situácii reagovali? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre