BezpečnosťSpravodajstvo

Ako hacker môže získať vaše mobilné číslo? Toto je dôvod, prečo vám volajú podvodníci a posielajú SMS správy

Podvodné SMS správy no aj telefonáty, sú čoraz bežnejšie. Ako sa vie útočník dostať k vášmu mobilnému číslu? Toto sú najčastejšie metódy, ako získavajú kontaktné údaje.

Online podvodníci neustále prichádzajú s novými inováciami, aby získali na náš úkor prospech a sú schopní nás osloviť čoraz priamočiarejšie. Nie je ničím výnimočným, ak nám príde SMS správa alebo nám zavolajú a poznajú dokonca aj naše meno. Deje sa to častejšie, že sa zdá.

Častokrát nám útočníci volajú a vydávajú sa za pracovníkov bánk a iných finančných inštitúcií. V mnohých prípadoch sú dokonca schopní maskovať svoje mobilné číslo za oficiálne číslo inštitúcie. Táto metóda sa volá spoofing. Keď to skombinujú s tým, že poznajú naše meno, tak ide o silný presvedčovací nástroj, ako docieliť ich cieľ. Zväčša im ide o to, aby získali peniaze.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rozmýšľali ste ale niekedy, ako vedia, komu majú zavolať alebo poslať SMS správu? Niekedy je to cielený útok a inokedy zas náhoda. Poďme sa na túto tému pozrieť spolu nižšie.

Ako hacker môže získať vaše mobilné číslo?

Údaje zverejňujeme online sami

Existuje viacero spôsobov, ako útočník môže získať vaše osobné údaje. Častokrát ich im odovzdáme aj my sami. Prípadne tomu napomáhame, napríklad tým, že ich zverejňujeme na sociálnych sieťach alebo v iných službách a svoje profily nechávame voľné dostupné. Pre potenciálneho útočníka nie je zložité vytvoriť script, ktorý prechádza jeden profil za druhým a ukladá z nich mobilné číslo spolu s menom a prípadne aj ďalšími kontaktnými údajmi. To je aj jeden z dôvodov, prečo viacero sociálnych sietí, napríklad Facebook, ponúka možnosť schovať si profil a jeho obsah pred neznámymi osobami.

Facebook cudzie prihlasenie kradez uctu hacker sukromie
Zdroj: nikkimeel / shutterstock.com a fongbeerredhot / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Útočník si vie údaje aj kúpiť

Potenciálny podvodník nemusí byť ani programátor, aby sa vedel dostať k vašim údajom. Vaše údaje, či chcete alebo nie, sa predávajú v online priestore. Jedným zo spôsobov, ako sa ku ním môže dostať, je cez rôzne fóra na Dark Webe. Tieto dáta sú zväčša pozbierané z rôznych verejných profilov, kde sú voľne dostupné. Možno ste to nevedeli, ale vaše dáta zbierajú aj operátori, ktorí s nimi ďalej obchodujú. Problémom ale je, keď sa dostanú tieto dáta do rúk osobe, ktorá nemá čestné úmysly, vaše údaje sa môžu dostať ďalej. Toto povolenie s nimi obchodovať im najčastejšie dávame, keď si kupujeme mobilné číslo.

Krádeže účtov

Ďalším častým spôsobom, ako sa vie útočník dostať k vášmu číslu, je pomocou krádeže vášho účtu. Nebezpečné na tomto spôsobe útoku je, že útočník, keď vám ukradne napríklad prístup k Google účtu, a vy si do neho ukladáte kontakty, tak získa prístup aj k týmto kontaktom. Rovnako ako vás môžu hacknúť, tak môže hacknúť aj niekoho iného.

Gmail hacker
Zdroj: freepnglogos.com, Vosveteit.sk (koláž)

Phishing a smishing

Možno vám už niekedy prišla správa, že ste niečo vyhrali, prípadne, že vám bol zablokovaný prístup do služby, ktorú denne používate. Mnohí reagujú zbrklo a v panike kliknú na odkaz a vypíšu údaje, ktoré útočník od nich žiada. Prípadne, si nahráte do telefónu aplikáciu, ktorá zneužije prístup ku kontaktom a tie odošle na vzdialený server. Takýmto príkladom môže byť aplikácia „Barbie“, ktorú vývojári uvoľnili v čase mánie, kedy chcel každý vidieť rovnomenný film. Táto aplikácia pristupovala ku takým častiam zariadenia, ku ktorým nemala a zbierala citlivé údaje, o ktorých nevieme, čo s nimi robila.

Úniky dát

Niekedy môžete robiť čokoľvek, aby ste sa chránili, no to nestačí. Ide o prípad únikov dát z veľkých spoločností, ktoré majú o nás informácie vrátane kontaktných údajov. Ak unikne takýto dataset, vy s tým nič nespravíte, bohužiaľ.

Niektorí ani nepotrebujú poznať vaše číslo, aby vás kontaktovali

Niektorí útočníci ani nepotrebujú poznať vaše číslo a vedia vás kontaktovať. Pýtate sa ako? Majú na to vytvorený generátor čísiel, ktorý navrhuje mobilné čísle, kam zavolať alebo poslať SMS správu podľa preddefinovaných kritérií. Napríklad, že číslo má mať XY znakov, má začínať slovenskou predvoľbou a podobne. Ak napríklad urobíte nejakú interakciu, tak to vedia zaznamenať a v databáze útočníkov, budete evidovaní ako obeť, ktorá s týmto typom správ či hovor interaguje. Ak a tak stane, tak zvýšite šancu, že vás budú podvodníci bombardovať častejšie.

Spôsoby vyššie, ako útočník dokáže získať vaše mobilné číslo, sú najčastejšie. No existujú aj iné metódy. Ak by ste chceli zistiť, či váš účet alebo iné citlivé údaje boli súčasťou nejakého úniku dát, tak nám dovoľte, dať vám do pozornosti tento článok, v ktorom sme sa venovali tejto téme.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close