Toto sú bežné aplikácie, ktoré by ste nemali používať, ak vám záleží na súkromí, hovoria experti

Niečomu síce zabrániť nedokážeme, no ak vám záleží na ochrane súkromia, týmto aplikáciám sa vyhnite.

spehovanie a sukromie
Zdroj: Pixabay.com, Vosveteit.sk (koláž)

Ak vlastníte smartfón, pravdepodobne viete že každé zariadenie o nás zbiera určité informácie. Niečo síce dokážeme obmedziť, no niečomu bohužiaľ nezabránime vôbec. Čo sa však nášho súkromia týka, obrovský vplyv naň majú aj aplikácie, ktoré používame.

Aplikácie potrebujeme, ak chceme napríklad napísať e-mail, četovať s našimi známymi alebo vyplniť čas strávený cestovaním. Niektoré sú ľahké a neinvazívne, no iné sú tou najhoršou možnou voľbou pre vaše súkromie. Bezpečnostní experti zo spoločnosti NordVPN predstavili 5 aplikácií, ktorým by ste sa mali vyhnúť ak vám záleží na vašom súkromí.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Facebook

Facebook je jednou z najpopulárnejších sociálnych sietí na svete, no zároveň jednou z najhorších pre vaše súkromie. Už v minulosti spoločnosť Meta čelila niekoľkým žalobám, ktorých predmetom bolo práve to, ako narábajú s osobnými dátami užívateľov. Ak si do smartfónu aplikáciu Facebook stiahnete, určite si všimnete, že potrebuje takmer každé povolenie, o aké si môže aplikácia požiadať.

Facebook získava prístup k vašim kontaktom, hovorom, textovým správam, fotoaparátu, mikrofónu, internému úložisku, Wi-Fi a polohe. Prakticky získava prístup k celému vášmu zariadeniu a zároveň sleduje aj to, čo na platforme robíte, aké stránky navštívite, čo kupujete a aký obsah pozeráte. Všetky informácie Facebook využíva na to, aby vám ukázal cielené reklamy. Horšie je to, že vás Meta sleduje cez všetky svoje aplikácie. Aby toho nebolo málo, v minulosti už niekoľkokrát unikli dáta užívateľov.

Messenger

Aplikácia, ktorú má tiež pod palcom Meta. Messenger nepoužíva end-to-end šifrovanie a je pravdepodobné, že vaše správy sa na serveroch spoločnosti ukladajú ako čistý text. V praxi to znamená že má ku nim prístup každý s povolením a môže si ich bez najmenšieho problému prečítať.

Messenger zároveň sleduje všetky odkazy a obrázky, ktoré pošlete priateľom. Ak by išlo o obsah nespĺňajúci podmienky spoločnosti, aplikácia ho zablokuje ešte skôr ako sa stihol poslať druhej strane. Na jednu stranu to pomáha potlačiť šírenie dezinformácií, no na druhú stranu to dramaticky obmedzuje slobodu súkromnej komunikácie medzi dvoma známymi ľuďmi.

FAcebook Messenger
Zdroj: Primakov / Shutterstock.com

Aplikácie s predpoveďou počasia

Každý máme v smartfóne zabudovanú aplikáciu na počasie, no v Obchode Play nájdeme množstvo alternatív. Niektoré majú lepší dizajn, iné ponúkajú viac funkcií. Aplikáciu na počasie by ste si však do smartfónu sťahovať nemali. Pre vaše súkromie sú hotovou katastrofou.

Počasie si vyžiada prístup k vašej polohe, čo nie je samo o sebe podozrivé. Čo však neviete je, že tieto aplikácie sledujú vašu polohu nepretržite a dáta predávajú inzerentom. Rovnakým rizikom sú aj iné aplikácie ponúkajúce podobné služby, napríklad lokálne správy alebo aplikácie monitorujúce lokálne udalosti.

Ako tvrdí NordVPN, aplikácie na počasie môžu predávať dáta o tom, kde ste, kde pracujete, ako cestujete a do akej posilky najradšej chodíte, to všetko sa dá z polohy zistiť. Zároveň nie je žiadnou zárukou, že sa vývojári o vaše dáta starajú s dostatočnou opatrnosťou.

Words with Friends a ďalšie multiplayerové hry

Smartfóny nám slúžia aj na zábavu a existuje množstvo hier, ktoré nám poskytnú spôsob ako zabiť čas. Bezpečnostní experti však upozorňujú, že populárne hry ako Words with Friends zbierajú obrovské množstvo osobných dát, ktoré ďalej predávajú. Rovnako na tom sú aj iné populárne hry od spoločnosti Zynga, napríklad FramVille.

Tieto aplikácie získavajú cez Facebook prístup nielen k vašej polohe, ale aj všetkým verejne dostupným informáciám aké nájdu. Okrem toho vedia vaše meno, prezývku, pohlavie, dátum narodenia, e-mail, uložené kontakty a mnoho ďalšieho.

Cez súbory cookies, tagy alebo iné metódy dokážu zistiť vašu IP a MAC adresu, aké zariadenie používate na hranie ich hier a aký prehliadač máte.

sukromie android smartfon
Zdroj: Vosveteit.sk

Akákoľvek ďalšia aplikácia

Nechceme vás strašiť, ale bezpečnostné riziká sa nedajú predpovedať na základe prípadov, ktoré boli. Každým dňom sa objavujú nové aplikácie, ktoré prichádzajú so svojimi vlastnými ohrozeniami súkromia. Možno zajtra sa objaví v Obchode Play aplikácia, ktorá bude horšia ako vyššie spomenuté prípady.

Ak chcete chrániť svoje súkromie na internete, najlepšie je dávať veľký pozor aké povolenia si od vás aplikácia pýta, dokážete z nich mnohé vyčítať. Zároveň si kontrolujte recenzie, aby ste sa nestali obeťou podvodnej aplikácie, ktorá vám dokáže stiahnuť do zariadenia malvér. Ak nejakú aplikáciu nepoužívate dlhodobo, radšej si ju odinštalujte.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre