Polícia radí, ako si nastaviť súkromie na Facebooku. Toto si zmeňte, vyhnete sa tak nepríjemnostiam!

Policajti radia, ako by sme si mali upraviť nastavenia súkromia na Facebooku. Môžeme sa tak vyhnúť zneužitiu informácií, ktoré sú o nás dostupné na internete.

facebook sukromie
Zdroj: Ink Drop / shutterstock.com

Súkromie na internete je čoraz diskutovanejšou témou. Dôvody sú rôzne no súvisia hlavne s kybernetickými útokmi či únikmi dát. No rovnako pribúdajú aj ďalšie podvody na internete, kedy útočníci predstierajú, že zastupujú nejakú inštitúciu a pomocou sofistikovaných krokov, sa chcú dostať k vašim citlivým údajom, ktoré by zneužili. Pri tomto type podvodu tí viac skúsenejší útočníci používajú aj informácie o obeti, ku ktorým sa dopátrali. Mnoho týchto citlivých informácií nahrávame na internet v nevedomosti, že sú neškodné. No nie je tomu tak.

Nedávno sme sa venovali téme, ktoré informácie by sme nemali zdieľať na sociálnych sieťach a internete, lebo môžu byť zneužité. Napríklad zdieľanie fotografie z dovolenky je doslova pozvánkou pre vykrádačov bytov, lebo vedia, že ich nikto pri čine nevyruší.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Polícia radí, ako si chrániť súkromie na Facebooku

Najnovšie muži zákona upozorňujú na túto tému a na sociálnej sieti, kde zdieľali príspevok, v ktorom radia, ako si upraviť nastavenia súkromia na Facebooku. No ich rady možno aplikovať aj pre ďalšie sociálne siete.

„Ochrana súkromia na sociálnych sieťach sa dnes hlboko podceňuje a výsledkom môže byť ukradnutá fotka, vykradnutý byt počas dovolenky, agresívne a vulgárne správy v priečinku prijatých správ.“, odôvodňujú muži zákona, prečo by sme nemali podceňovať nastavenia súkromia.

V prvom kroku policajti odporúčajú, aby sme sa pozreli na to, čo vlastne vidí cudzia osoba. Urobiť tak môžeme cez tlačidlo „Prezerať ako“, ktoré nájdete na vašej profilovej stránke.

Facebook Pozriet Ako
Zdroj: Vosveteit.sk

„Ikonka „Prezerať ako“ je dobrý pomocník na to, aby ste zistili, ako vidí váš profil neznámy človek, ktorý si vás môže vyhľadať podľa mena. Ak na ňu kliknete, vidíte váš profil ako cudzí človek a môžete si potom upraviť profil, prípadne zmazať fotografie, ktoré chcete schovať pred facebookovým publikom.“, hovoria muži zákona.

Policajti vyzdvihujú hlavne tri nastavenia nižšie, ktorých úpravu by sme mali zvážiť.

  • Kto môže uverejňovať príspevky vo vašom profile?
  • Kto môže vidieť vo vašom profile príspevky od ostatných?
  • Kto môže vidieť vo vašom profile príspevky, v ktorých je vaša menovka?

„Samozrejme, dajú sa nastaviť aj ďalšie parametre súkromia, stačí kliknúť na ikonku „Súkromie“, ktoré sa nachádza na ľavej hornej strane. Viete si následne nastaviť „Vašu aktivitu“ alebo „Ako vás môžu ľudia nájsť a kontaktovať“, teda kto vám môže poslať žiadosť o priateľstvo.“, dopĺňajú policajti.

Nezabúdajte na to, že Facebook ponúka oveľa širšie možnosti nastavenia súkromia. Napríklad to, kto každý si môže vyhľadať váš profil a to aj mimo stránok sociálnej siete. Vo všeobecnosti ale platí, že by ste mali obmedziť prinajmenšom viditeľnosť fotografií a vašich príspevkov vrátane aktivity pre cudzie osoby.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre