Aké informácie by sme nemali zdieľať na internete? Toto by ste určite mali vedieť!

Pozrite sa, aké informácie by ste na internete určite zdieľat nemali a ako sa môžete chrániť proti ich zneužitiu.

spehovanie a sukromie
Zdroj: Pixabay.com, Vosveteit.sk (koláž)

Bezpečnosti nie je nikdy dosť a to platí najmä v internetovom priestore. Všetko, čo sa na internete raz objaví, tam totiž už zostane a aj keby ste to odstránili, tak to nikdy nie je navždy. Aj preto by ste si mali dvakrát rozmyslieť, aké informácie budete na internete zdieľať a čo si necháte pre seba. Všetko, čo by ste však o zdieľaní informácií mali vedieť, si však teraz povieme v našom článku. Zdieľaním niektorých informácií by ste si totiž mohli výraznejšie uškodiť alebo prísť o peniaze, ktoré máte na svojich bankových účtoch. Ako sa tomu teda vyhnúť si povieme teraz spoločne.

Tieto informácie by ste na internete zdieľať určite nemali

Medzi informácie, ktoré by ste na internete v žiadnom prípade uvádzať nemali, patria osobné údaje. Takéto údaje môžu obsahovať vaše rodné čísla, adresy, telefónne čísla alebo e-mailové adresy, pričom rovnako by sme mali myslieť aj na čísla účtov. Tieto údaje by sa totiž mohli neskôr zneužiť na ďalšie účely a pred ich zverejnením si riadne premyslite, či je to vôbec potrebné. Rovnako si ale premyslite aj údaje o vašom účte, transakciách či platobnej karte. Zadávanie príliš konkrétnych informácií by vás mohlo pripraviť o peniaze.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
ako zmenit heslo od Wi-Fi(1)
Zdroj: pngwing.com

Zverejňovanie informácií na internete sa môže týkať aj príliš citlivých údajov ako napríklad informácie o vašom zdravotnom stave, sexuálnom živote alebo náboženských presvedčeniach. Tieto údaje by totiž niekto neskôr mohol zneužiť proti vám napríklad za účelom diskriminácie. Dobre si premyslite aj zdieľanie osobných fotografií. Na sociálne siete častokrát pridávame každú drobnosť z nášho života. Myslite ale na to, že nie každá fotografia na internet patrí a strážte si tak svoje súkromie. Medzi informácie, ktoré by sme za žiadnu cenu nemali dávať na internet, patria určite aj heslá k našim účtom.

Pozor najmä na sociálne siete

Zdieľanie informácií na sociálnych sieťach je v spoločnosti plne akceptované, no mali by sme myslieť aj na to, že čo raz zverejníme, to už zo siete nezmizne. Jedným faktorom je to, že sa všetky tieto údaje ukladajú na serveroch poskytovateľov sietí. Rovnako ale stojí za zmienku aj to, že si aj pred zmazaním informácií či fotografií môže ktokoľvek tieto údaje stiahnuť alebo vytvoriť snímky obrazovky. Akékoľvek informácie, ktoré teda budeme zdieľať na sociálnych sieťach, teda nie sú v bezpečí. Ak sa však rozhodneme uverejňovať svoje fotografie či zapĺňať si profil na sociálnych sieťach, tak by sme mali dobre zvážiť, čo nakoniec uverejníme.

Špecifickou kategóriou sú formuláre

Niekedy sa však uverejneniu informácií na internete nevyhneme. Týka sa to najmä prípadov, kedy vypĺňame rôzne formuláre. Pri vypĺňaní formulárov však platia zásady bezpečného uvádzania informácií, pričom by sme si najskôr mali skontrolovať, kto je poskytovateľom stránky. Vaše informácie udávajte vo formulároch len na overených stránkach. Rovnako však vypĺňajte len povinné a požadované informácie. Miesta s nepovinnými informáciami by ste v rámci bezpečnosti vypĺňať nemali.

heslo smartfon
Zdroj: Tero Vesalainen / Shutterstock.com

Skontrolujte si aj zabezpečenie stránky a uistite sa, že využíva bezpečnejší HTTPS certifikát. Ak si na stránke potrebujete vytvoriť účet, využite silné heslo, aby sa informácie z vášho účtu nemohli dostať do nesprávnych rúk. Rovnako si prečítajte podmienky používania služby a ak to služba umožňuje, vytvorte si kópiu toho, čo všetko ste do formulárov zadávali.

Dodržiavate aj vy tieto zásady ochrany informácií na internete? A máte nejaké ďalšie tipy? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre