Pozrite sa, ako môžete obmedziť Facebook, aby nemonitoroval vašu aktivitu mimo svojich stránok a aplikácií
Sociálna sieť Facebook vidí našu aktivitu aj mimo svojich stránok a aplikácií.
Facebook je notoricky známy tým, že sleduje aktivitu používateľov na základe čoho následne prispôsobuje obsah, ktorý vidíme vrátane reklám. O všetko sa starajú chytré algoritmy, ktoré nás majú častokrát lepšie prečítaných, ako naši najbližší. Málo kto však vie, že Facebook nás nesleduje len naprieč svojou mobilnou aplikáciu, či svojou webovou stránke, ale i mimo nich.
Aktivita mimo Facebooku
Jednou z dobre schovaných funkcií sociálnej siete, je funkcia „Aktivita mimo Facebooku“. Ako už z názvu plynie, tak ide o nástroj, ktorý sumarizuje našu aktivitu mimo stránok a aplikácií sociálnej siete. Môže ísť o rôzne webové portály, aplikácie a podobne, ktoré o nás zbierajú údaje prostredníctvom nástrojov sociálnej siete, pričom tieto informácie sú ďalej spracovávané sociálnou sieťou. Ako však možno zistiť, ktoré aplikácie, či webové stránky o nás aktívne zbierajú údaje? Ukážeme vám nižšie.
„Aktivita mimo Facebooku zahŕňa informácie, ktoré s nami zdieľajú firmy a organizácie o vašich interakciách s nimi. Interakciou je napríklad návšteva ich webu alebo prihlásenie do ich aplikácie cez Facebook. Aktivita mimo Facebooku nezahŕňa zoznamy zákazníkov, ktoré firmy používajú na to, aby zobrazili relevantné reklamy jedinečnej skupine zákazníkov.“ týmito slovami opisuje funkciu sociálna sieť.
K týmto nastaveniam sa dostanete potom, ako si otvoríte Nastavenia vášho účtu prostredníctvom ikony otočenej pyramídy v pravom hornom rohu. Potom si zvoľte možnosť Nastavenia a súkromie > Nastavenia > Súkromie > Vaše informácie na Facebooku > Aktivita mimo Facebooku.
V rámci stránku Aktivita mimo Facebooku kliknite na možnosť Spravovať svoju aktivitu mimo Facebooku.
Následne uvidíte súhrn aplikácií a webových stránok, s ktorými ste interagovali a nejakým spôsobom o vás uložili dáta. Ako môžete vidieť nižšie, tak v našom prípade ide o 982 aplikácií a webov, ktoré zdieľali s Facebookom našu aktivitu.
Neprehliadni
Jednou zo základných funkcií nástroja je, že ak kliknete na konkrétnu položku, tak sa môžete pozrieť na príklady informácií, ktoré o vás môžu webstránky a aplikácie potenciálne zbierať. Rovnako uvidíte aj počet zaznamenaných interakcií. V našom prípade sme klikli na aplikáciu Spotify, ktorá so sociálnou sieťou zdieľala 36 našich interakcií.
Ako obmedziť monitorovanie našej aktivity mimo Facebooku?
Samozrejme, Facebook ponúka možnosť obmedzenia sledovania našej aktivity mimo stránok sociálnej siete. Na stránke Vaša aktivita mimo Facebooku je potrebné kliknúť na možnosť Spravovanie budúcej aktivity.
V ďalšom kroku vám vyskočí upozornenie, v ktorom sociálna sieť hovorí o tom, ako sú tieto dáta využívané. Potom kliknite na možnosť Spravovať budúcu aktivitu.
Potom zvoľte možnosť vypnutia sledovania aktivity, ako môžete vidieť na prvej snímke obrazovky. Následne budete musieť túto voľbu potvrdiť.
Hotovo. Práve ste si vypli sledovanie vašej aktivity spoločnosťou Facebook mimo stránok a aplikácií sociálnej siete.
Komentáre