Toto je 5 spôsobov, ako môže rýchlo uvoľniť pamäť v smartfóne

Ak používate mobil už nejakú dobu, aj tá väčšia pamäť sa môže zaplniť.

Vycistenie smartfonu od nepotrebnych suborov
Zdroj: Vosveteit.sk

Je jedno akú veľkú máte pamäť v smartfóne, ak telefón používate nejakú dobu, kľudne sa môže stať, že aj vám vyskočí upozornenie o nedostatku voľného miesta. Problém je, že za ten čas sme si v smartfóne uložili množstvo dôležitých súborov, hudbu, fotografie alebo aplikácie. Rozhodnúť sa, čo vymazať, môže byť problém.  

Ak viete nájsť aplikácie, ktoré už nepoužívate, riešenie je jednoduché. Ak sa ale rozhodujete pridlho, radi vám pomôžeme piatimi tipmi, ako si uvoľniť miesto v smartfóne.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vyčistite pamäť cache 

Aplikácie ukladajú časť dát aj do pamäte cache a hoci jedna aplikácia zaberie len pár megabajtov tejto pamäte, ak ich máme nainštalovaných v smartfóne niekoľko, toto miesto sa môže rýchlo zaplniť. Vyčistenie cache nemá vplyv na súbory uložené v smartfóne, no používaním aplikácie sa toto miesto začne znova postupne zapĺňať.  

Ak si chcete pamäť cache, inak aj vyrovnávaciu pamäť, vymazať, otvorte si nastavenia a nájdite si možnosť Aplikácie. Otvorí sa vám zoznam, v ktorom nájdete tú aplikáciu, ktorú potrebujete. Otvorte si ju a nájdite možnosť Vymazať dáta, alebo Vymazať vyrovnávaciu pamäť.  

Ako uvoľniť miesto v smartfóne?
Zdroj: vosveteit.sk

Vymažte stiahnuté súbory 

Pri sťahovaní príloh alebo iných súborov ich smartfón ukladá do určeného priečinka. Aj v tomto prípade sa môže stať, že po nejakej dobe nám množstvo stiahnutých príloh zaberie veľkú časť pamäte. Otvorte si ale priečinok so stiahnutými súbormi a vymažte všetko nepotrebné, čo v ňom nájdete. Aj takto môžete uvoľniť nejaké miesto v pamäti telefónu.  

Cesta k priečinku so stiahnutými súbormi sa môže líšiť od smartfónu k smartfónu, no najľahšie sa k nemu dostanete cez správcu súborov. Otvorte si ho a tam nájdete možnosť vstúpiť do stiahnutých súborov.  

Ako uvoľniť miesto v smartfóne?
Zdroj: vosveteit.sk

Vymažte fotografie a videá 

Fotografie a videosúbory zaberajú v pamäti najviac miesta. Ak patríte k ľuďom, ktorí radi zachytávajú rôzne spomienky a momenty, určite máte aj vy v galérii množstvo fotiek. Najlepšie je si dôležité momenty zálohovať na cloud alebo do počítača a galériu v smartfóne si vytriediť. Zistíte, že takto si viete uvoľniť naozaj veľa miesta.  Okrem iného, možno to robíte aj vy, že keď fotíte, tak vytvoríte hneď nie jednu ale aj viac snímok. V tomto prípade vám môže pomôcť odstránenie duplicitných súborov. To môžete spraviť pomocou aplikácie Files od spoločnosti Google.

Files by Google
Files by Google
Developer: Google LLC
Price: Free

Mimochodom, pomocou aplikácie môžete odstrániť aj inštalačné súbory a ďalšie súbory, ktoré ste si stiahli do zariadenia.

Vymažte si stiahnuté mapy 

Aplikácia Google Mapy ponúka možnosť stiahnutia offline máp, ktoré vám pomôžu pri navigácii v prostredí, kde nemáte prístup k internetu. Tieto mapy môžu zabrať až 2GB voľného miesta, čo je naozaj veľa. Google Mapy automaticky stiahnuté mapy vymazávajú po 30 dňoch, no ak ste nejakú sťahovali nedávno, môže vám zaberať voľné miesto.  

Otvorte si mapy, kliknite na ikonu vášho profilu a vyberte si možnosť Offline mapy. Otvorí sa vám okno, kde nájdete všetky stiahnuté súbory. Kliknutím na ikonu troch bodiek pri mape si otvoríte menu, v ktorom nájdete možnosť mapu odstrániť.  

Odinštalujte si aplikácie 

Ako posledné máme riešenie, po ktorom siahne väčšina z nás ako prvá. Odinštalovanie nepoužívaných aplikácií je najlepší spôsob ako miesto uvoľniť, no ak neviete akú aplikáciu odinštalovať, poradíme vám. Za nepotrebnú sa považuje aplikácia, ktorú ste už pár týždňov nespustili. Mnohí si také aplikácie v smartfóne nechávajú, pretože si myslia, že ju jedného dňa využijú. Ak by ste ju však po vymazaní potrebovali, dnes nie je problém si ju opäť stiahnuť z Obchodu Play. Dovoľte nám v súvislosti s touto témou dať vám do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali tomu, ako môžete identifikovať aplikácie, ktoré ste dlhšie nepoužívali. Je to možné pomocou Obchodu Play a vstavaného Správcu aplikácií, kde je k dispozícii filter, kedy môžete zoradiť aplikácie podľa toho, ako často ich používate.

najmenej pouzivane aplikacie v Android smartfone_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Mimochodom, aby vám telefón fungoval ako má, tak je potrebné mať podľa výrobcov okolo 20% voľného úložiska, aby vám zariadenie fungovalo plynulo.

Zapnite si automatickú archiváciu aplikácií

Máme ešte jeden tip, zapnite si automatickú archiváciu aplikácií. No v tomto prípade to berte ako bonus, lebo táto funkcia nie je ešte dostupnou pre všetkých. Ak ju máte v smartfóne dostupnú, tak ju nájdete v Obchode Play. Klepnite na ikonu vášho profilu. Následne z ponuky vyberte možnosť Nastavenia a potom kliknite na možnosť Všeobecné. Ak budete mať k dispozícii možnosť archivácie aplikácií, tak si ju aktivujte.

Funkcia robí to, že dlho nepoužívané aplikácie skomprimuje, čím vám šetrí miesto. Keď ju neskôr zapnete, tak súbory, ktoré slúžia na spustenie, stiahne znova z Obchodu Play.

Pevne veríme, že tipy na funkcie vyššie, boli pre vás užitočné. Mimochodom, ak by ste chceli odstrániť systémové aplikácie, ktoré rovnako môžu zaberať veľa priestoru, tak nám dovoľte vám dať do pozornosti tento článok, v ktorom sme sa venovali tomu, ako na to.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre