SOI radí, čo si všímať v online e-shopoch predtým, ako nakúpite, aby vás nepodviedol nečestný obchodník
Počet podvodných internetových obchodov rastie a veľa z nich sa vydáva za slovenské e-shopy. Toto ich však prezradí.
Už v minulosti sme informovali o novom trende podvodných e-shopov, ktorý sa za ten čas nezlepšil. Podvodných stránok pribúda a dnes je čoraz jednoduchšie stať sa obeťou podvodu.
Podvodný e-shop v tomto prípade neznamená len to, že ako zákazník prídete o peniaze. Stretávame sa aj s prípadmi, kedy predajca objednáva lacný tovar z Číny a na svojom obchode ho predáva za niekoľkonásobne vyššiu cenu. Slovenská obchodná inšpekcia, SOI, varuje, že na internete môžete nájsť kopu “slovenských” stránok s našou doménou .sk. V tomto prípade však nie je doména, ani náš jazyk, zárukou slovenského obchodu.
Podvodné e-shopy sú rizikové nielen preto, lebo vám príde tovar výrazne nižšej kvality, alebo vám nepríde vôbec. Pri nákupe cez internet zadávame naše osobné a platobné údaje, ktoré môže zločinec v tých horších prípadoch zneužiť. Ako teda rozpoznáme falošný e-shop od toho skutočného?
Ide o známy e-shop?
Ak nakupujeme z online obchodu medzinárodných značiek alebo z dobre etablovaného miestneho obchodu, riziká podvodu značne klesajú, hoci nie sú úplne nulové. Už sa ale objavili aj podvody, kedy kyberzločinci napodobnili stránky známych obchodov a cez ne podvádzali svoje obete.
Neprehliadnite
Častokrát však kupujeme z pre nás neznámych e-shopov. Ešte pred kúpou sa odporúča prečítať si recenzie a radšej zvoliť alternatívu, ak sú negatívne. Zbystriť pozornosť by ste mali aj v prípade dobrých recenzii, ktoré sú ale na jedno kopyto a nič objektívne vám nepovedia. Podvodník si môže zaplatiť recenzie cez “botov”, ktorí napíšu veľa pozitívnych recenzii, no vidieť, že sú umelo vytvorené. No mali by sme sa pozrieť aj po recenziách obchodu aj mimo stránok e-shopu. Tie nám môžu prezradiť viac o obchode, než si myslíte.
Má e-shop jasne definovaného prevádzkovateľa?
Internetové obchody majú povinnosť informovať spotrebiteľa o tom, kto mu tovar predáva. Dôveryhodný obchod vám bez problémov poskytne meno predávajúceho, sídlo či miesto podnikania alebo kontakt na zodpovednú osobu. Tieto údaje si môžete overiť na stránke Obchodného registra alebo Živnostenského registra.
Ak ide o zahraničného predajcu, jeho totožnosť si viete overiť v registroch členských štátov EÚ. Informácie o jednotlivých registroch nájdete na tomto odkaze.
V prípade že neviete nájsť žiadne kontaktné údaje, môže ísť o nedôveryhodný obchod a odporúčame radšej nájsť alternatívu.
Pozor by sme si mali dať aj v situácii, ak na e-shope chýbajú informácie ako napríklad postupovať pri reklamácii tovaru alebo keď chýbajú obchodné podmienky. Ide o povinné údaje, ktoré by mal mať na svojej stránke každý dôveryhodný online obchod.
Jazyk e-shopu
Ako sme už spomenuli, doména .sk neznamená, že je web naozaj slovenský. Stále si treba overiť prevádzkovateľa a ak už aj je v slovenčine, podvodnú stránku môžete odhaliť nasledovne. Veľa podvodníkov používa prekladač, aby stránky preložili do čo najviac jazykov. Výsledkom sú však neprirodzene znejúce vety alebo aj gramatické chyby. Každý dôveryhodný e-shop si dá záležať na tom, aby jeho text bol gramaticky správny.
Obzvlášť si dávajte pozor v prípadoch, kedy e-shop vystupuje ako slovenský, no uvedeného má zahraničného prevádzkovateľa. Hlavne ak ide o subjekt mimo EÚ sa vám môže sťažiť vrátenie tovaru alebo reklamácie.
„E-shop vzbudzuje dojem, že ide o slovenského prevádzkovateľa, resp. predávajúceho, je ale prevádzkovaný subjektom z iného členského štátu EÚ, prípadne z krajiny mimo EÚ, čo môže podstatným spôsobom sťažovať uplatňovanie spotrebiteľských práv“, hovorí SOI.
Sú ceny príliš nízke?
Ak hľadáte napríklad nový bicykel, môžete nájsť portál, ktorý má až podozrivo výhodnú ponuku. To síce samo o sebe nie je garanciou podvodu, no častokrát sa stáva, že kyberzločinci vám pošlú buď falzifikát, tovar vôbec neodošlú, alebo niekoľkonásobne preplatíte napríklad na doprave či iných „neočakávaných“ poplatkoch. Častokrát pritom miniete viac, ako keby ste kupovali originál. Pri podozrivo výhodných ponukách si skontrolujte, či má obchod uvedeného prevádzkovateľa alebo si skontroloval obchodné podmienky e-shopu.
Máte na výber spôsob platby?
Dôveryhodné internetové obchody vám ponúknu viaceré spôsoby platby, vrátane platby na dobierku. Práve tá môže rozhodovať o tom, či ide o dôveryhodný e-shop alebo nie. Samozrejme, že niekedy sa platiť na dobierku nedá, hlavne pri nakupovaní zo zahraničia, no ak platíte vopred, mali by ste mať istotu, že jednáte s dôveryhodnou osobou. Rovnako by ste mali zbystrieť, ak web požaduje od vás prihlasovacie údaje do IB.
Pri platbe cez PayPal alebo platobnú kartu sú možnosti ako vymáhať peniaze späť, pokiaľ vám tovar nebol doručený. Ak platíte kartou, informujte sa u banky ako v tomto prípade postupovať.
„Každý spotrebiteľ by si mal uvedomiť, že webová stránka, ktorá neuvádza názov predávajúceho (resp. uvádza predávajúceho z ďalekého zámoria) a neuvádza adresu, telefónny kontakt, IČO, obchodné podmienky, používa ilustračné fotografie výrobkov, vyžaduje iba platbu vopred – a navyše, pri komunikácii ponúka iba „kontaktný formulár“ nie je dôveryhodná.“, uzatvára tému SOI.
Komentáre