Ruským hackerom sa podarilo nakrátko nabúrať do ukrajinského TV vysielania. Šírili propagandu

Ruskí hackeri na krátko narušili riadny chod časti ukrajinských televíznych staníc, aby šírili dezinformácie, píše miestny úrad.

anonymous-kyberneticky-utok-na-rusko
Zdroj: Pixabay.com, úprava: Vosveteit.sk

Hackerský kolektív Anonymous je jedným z kľúčov ukrajinského úspechu na kybernetickom fronte proti Rusku. Pre tých, ktorí nevedia, tak Anonymous krátko potom, ako Rusko napadlo nášho východného suseda, oznámili, že sa zapájajú do konfliktu s cieľom pomôcť Ukrajincom na kybernetickom fronte.

Doposiaľ sme mohli byť svedkami mnohých úspešných útokov, ktoré ohúrili nielen laickú, ale aj odbornú verejnosť. Môžeme napríklad spomenúť únik dát z Ruskej centrálnej banky, či znefunkčnenie ruského špiónskeho satelitu. Tých útokov boli tisíce.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Netvárme sa ale, že existujú len hackeri, ktorí pomáhajú v bojoch proti agresii Putinovho režimu. Časť hackerov sa rozhodla, že bude podporovať Rusko, bohužiaľ.

V posledných týždňoch sme mohli byť svedkami rôznych kybernetických útokov na Ukrajinu a jej spojencov. Stáli za nimi najmä hackeri zo skupiny Killnet.ru.

Ruskí hackeri udreli. Šírili dezinformácie

Najnovšie sa do pozornosti širokej verejnosti dostáva kybernetický útok namierený voči nášmu východnému susedovi, informuje úrad Štátnej služby špeciálnej ochrany komunikácií a informácií Ukrajiny (SSSCIP). Na tému upozorňuje NBÚ prostredníctvom sociálnej siete Twitter s odvolaním sa na magazín Cybernews.com.

SSCIP prostredníctvom svojich stránok informuje o kybernetickom útoku, prostredníctvom ktorého proruskí hackeri narušili riadny chod vysielania futbalového zápasu Ukrajiny z 5. júna. Podľa publikovaných správ boli napadnuté viaceré televízie vrátane kanálov Fuotball 1 & Indigo Ukraine, Ukraine 24, či UA:Firs, ktoré vysielajú obsah prostredníctvom platformy OLL.TV

Úrad informuje, že ruským hackerom sa podľa všetkého podarilo získať prístup k uzlu CDN (Content Delivery Network) a presmerovať tok dát. Pre tých, ktorí nevedia, tak CDN je technológia, ktorá umožňuje servírovať obsah stránky z bližšieho servera, ako je server prevádzkovateľa webovej stránky. Pre používateľov to znamená, že sa im rýchlejšie načíta obsah stránky a prevádzkovateľ webu zároveň odľahčí svoj server od náporu používateľov.

Ako informuje úrad, tak útok nebol natoľko masívny, ako kybernetické útoky, ktoré sa odohrali na ruské televízie počas osláv z 9. mája. Ale aj napriek tomu, IT experti museli na krátko prerušiť živé vysielanie futbalového zápasu.

„IT špecialistom v službe sa podarilo dočasne zastaviť vysielanie, lokalizovať postihnuté CDN a reštartovať tok prevádzky.

Služba bola obnovená po odvrátení kybernetického útoku a vykonaní dôkladnej kontroly možných skrytých zraniteľností.“, píše úrad v publikovanej správe.

Úrad v publikovanej správe spresňuje, že hackeri sa pokúsili prostredníctvom ukrajinských televíznych kanálov šíriť ruskú propagandu.

Záverom treba uviesť, že úrad nepublikoval bližšie informácie, ktorá konkrétna skupina hackerov stála za kybernetickým útokom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre