Toto sú najvýznamnejšie hackerské skupiny, ktoré sympatizujú s Ukrajinou, ale aj Ruskom
Pozrite si prehľad najvýznamnejších hackerských skupín, ktoré podporujú Ukrajinu vo vojne s Ruskom, ale aj hackerských kolektívov, ktoré stoja na opačnej strane.
Vojna u nášho východného suseda začala ešte koncom februára, kedy Rusko vtrhlo na územie Ukrajiny a začalo okupovať a ničiť všetko, čo im prišlo pod ruku. Hackeri z Anonymous niekoľko hodín na to oznámili, že pomôžu Ukrajincom na kybernetickom fronte. A hoci by sa mohlo zdať, že všetci hackeri sveta sa rozhodli pomôcť Ukrajincom, tak nie je tomu celkom tak. Nižšie sme si pre vás pripravili prehľad najvýznamnejších hackerských skupín, ktoré deklarovali podporu jednej, či druhej strane. Na tému upozornil portál therecord.media.
Na stranu Ukrajincov sa postavili tieto hackerské skupiny
Samozrejme, asi tou najvýznamnejšou hackerskou skupinou, ktorá podporila Ukrajincov v obrane proti Rusku, je Anonymous. Nejde ale o jednu hackerskú skupinu, ale o desiatky až stovky ďalších menších skupín rozdrobených naprieč celým svetom, ktoré sa hlásia k rovnakým hodnotám.
The Anonymous collective is officially in cyber war against the Russian government. #Anonymous #Ukraine
— Anonymous (@YourAnonOne) February 24, 2022
Pod maskou Guya Fawkesa krátko po začatí invázie, podporu Ukrajina vyjadril kolektív GNG, ktorému sa napríklad podarilo nabúrať do serverov najväčšej ruskej banky SberBank.
https://twitter.com/nenan_djabhata/status/1498022696982138884
Neprehliadni
Ghostsec je ďalšou významnou skupinou hackerov, ktorá deklarovala, že pomôže Ukrajincom na kybernetickom fronte.
„Na podporu ľudí na Ukrajine STOJÍME PRI VÁS!“, uviedli hackeri na sociálnej sieti.
Ide o IT expertov, ktorí sú tiež známy aj ako Ghost Security. Skupina pôvodne vznikla s cieľom zamerať sa na webové stránky ISIS, ktoré hlásajú islamský extrémizmus. Dnes ale pomáhajú aj v Európe.
Looks like #Ghostsec is also engaged in #OpRussia. The list of actors involved across #cyberspace continues to increase.#cybersecurity #threatintelligence #threatintel #ddos #Ukraine #RussiaUkraineWar #Russia #infosec pic.twitter.com/S2znsRqkiv
— CyberKnow (@Cyberknow20) February 25, 2022
AgainstTheWest (ATW) je ďalším zoskupením hackerov, ktoré deklarovalo podporu Ukrajincom. Táto skupina hackerov vznikla v septembri 2021 a po prvýkrát sa do pozornosti širokej verejnosti dostala v októbri toho istého roka, kedy zverejnila dáta z Čínskej národnej banky, či čínskeho Ministerstva verejnej ochrany.
#AgainstTheWest have ended their retirement again.
They will be returning and splitting into 2 teams with new rules.#cybersecurity #threatintelligence #infosec #cyberattacks #UkraineRussiaWar pic.twitter.com/cggISsaS7F
— CyberKnow (@Cyberknow20) March 2, 2022
Do bojov proti ruskej agresii sa zapojili aj bieloruskí kyberpartizáni. Ide o hackerov, ktorí sa dostali do pozornosti širokej verejnosti potom, ako sa im podarilo narušiť riadny chod zásobovania ruskej armády prostredníctvom bieloruskej železničnej infraštruktúru. Vďaka tomu dopomohli Ukrajincom preskupiť svoje vojská, aby boli schopní lepšie reagovať na okupantov.
What we forget about – that Belarusians are still resisting, this war is not supported in Belarus. How they can. As railway partisans, as hackers. https://t.co/ZwJuBRi59N
— cilvēks no Rīgas (@cilveksnorigas) April 5, 2022
Batallion 65 je ďalšou hackerskou skupinou, ktorá vo významnej miere pomáha Ukrajincom. Ide o hackerov, ktorí napríklad odstavili ruský špiónsky satelit. Rovnako si na svoj účet pripísali aj viacero kybernetických útokov namierených na významné ruské firmy. Napríklad zverejnili viac ako 12 miliónov bankových kariet Rusov zo spoločnosti Qiwi, alebo sa nabúrali do serverov banky JSC Bank PSCB.
Rovnako treba spomenúť aj IT armádu Ukrajiny, za ktorej vznikom stojí podpredseda ukrajinskej vlády a minister pre digitalizáciu Mykhailo Fedorov. Ide o kybernetických špecialistov, ktorí sa venujú rôznym útokom na ruskú IT infraštruktúru. Treba ale uviesť, že medzi členmi nájdeme aj veľké množstvo bežných ľudí, ktorí sa podieľajú najmä na DDoS útokoch.
We are creating an IT army. We need digital talents. All operational tasks will be given here: https://t.co/Ie4ESfxoSn. There will be tasks for everyone. We continue to fight on the cyber front. The first task is on the channel for cyber specialists.
— Mykhailo Fedorov (@FedorovMykhailo) February 26, 2022
V súvislosti s podporou Ukrajiny vo vojne s Ruskom nemôžeme nespomenúť ešte hackerský kolektív Squad303, ktorý sa do pozornosti širokej verejnosti dostal potom, ako vytvoril nástroj, prostredníctvom ktorého môžu Európania kontaktovať bežných Rusov. Prostredníctvom tohto nástroja bolo už odoslaných viac ako 100-miliónov správ.
Na stranu Rusov sa postavili tieto hackerské skupiny
Hoci celý demokratický svet odmietol konanie Ruska, tak aj napriek tomu, viacero hackerských skupín sympatizuje s Putinovým režimom. V posledných dňoch sa spomínal hlavne kolektív Killnet.ru, ktorému sa podarilo narušiť riadny chod IT infraštruktúry Talianska, či Poľska.
Nejde ale o jediný kolektív hackerov, ktorý sa hlási ku Rusku. Ďalšou významnou skupinou podporovateľov Putinovho režimu sú slávni hackeri zo skupiny Conti.
„Ak sa niekto rozhodne zorganizovať kybernetický útok alebo akékoľvek vojnové aktivity proti Rusku, použijeme všetky naše zdroje, aby sme zaútočili na kritickú infraštruktúru nepriateľa“, uviedli hackeri v oficiálnom oznámení, v ktorom deklarovali podporu Rusku.
The Conti #ransomware operation sides with Russia and threatens attacks on critical infrastructure. pic.twitter.com/L8E7lEW1MJ
— Brett Callow (@BrettCallow) February 25, 2022
Kybernetickí experti z Conti sa dostali v minulosti do pozornosti v spojení s ransomwarom, ktorý nesie rovnaký názov ako skupina hackerov. Tento škodlivý kód niekoľko rokov dozadu spravil naprieč Európou a USA obrovské ekonomické škody.
UNC1151 (Minsk-based group) je ďalšou skupinou hackerov, ktorá vyjadrila podporu Rusku. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o hackerov, ktorí sú podporovaní bieloruskou vládou. Do pozornosti verejnosti v súvislosti s konfliktom u nášho východného suseda sa dostali potom, ako kompromitovali e-mailové účty časti ukrajinského vojenského personálu.
Ďalšou skupinou, ktorá podporuje Rusko, je Zatoichi. Ide o hackerov, ktorí sa sústreďujú primárne na šírenie a distribúciu falošných správ.
#Killnet group aligned to #Russia sent out a warning recently and a declaration of war on #anonymous. #cybersecurity #threatintelligence #infosec #UkraineRussiaWar #cyberattacks https://t.co/HNCVNYBJxO
— CyberKnow (@Cyberknow20) March 3, 2022
Ďalšou prokremeľskou hackerskou skupinou je XakNet. Ide o hackerov, ktorí o sebe hovoria ako o „ruských patriotoch“. V nedávnom vyhlásení napríklad kritizovali Anonymous, že sa schovávajú za abstraktnú masku. Rovnako ale deklarovali, že každá krajiny, ktorá bude vyvíjať aktivity voči Rusku, dostane sa do ich hľadáčiku.
Another #russian group – #Xaknet team. Retaliation for attacks on Russia, they listed a range of #ukraine websites.
Via @fr0s7_ and @0xdeadc0de__ #cybersecurity #threatintelligence #infosec #CyberAttack #UkraineRussiaWar pic.twitter.com/tN5wiA2EsL
— CyberKnow (@Cyberknow20) March 2, 2022
Stormous Ransomware je ďalšou skupinou hackerov, ktorí oficiálne vyjadrili sympatie s Putinovým režimom. Pôvod tejto skupiny ale nie je známy. Ich správy a oznámenia sú ale prevažne v Arabčine.
STORMOUS ransomware gang has officially announced its support for the Russian governments. pic.twitter.com/D0qHccZ8jU
— Fusion Intelligence Center @ StealthMole (@stealthmole_int) March 1, 2022
Freecivilian je hackerský kolektív, ktorý sa prihlásil k Rusku. Na začiatku invázie zrealizovali viacero útokov, prostredníctvom ktorých získali dáta z približne 50 vládnych stránok Ukrajiny. Rovnako sa špekuluje, že ide o hackerov, ktorí sú sponzorovaní ruskou vládou.
SandWorm sú hackeri, ktorých si budete možno ešte pamäť z roku 2019, kedy do sveta vypustili škodlivý kód Cyclops Blinks. V súčasnosti aktívne napádajú IT infraštruktúru Ukrajiny.
#BREAKING #Sandworm continues attacks in Ukraine 🇺🇦. #ESETresearch found an evolution of a malware loader used during the #Industroyer2 attacks. This updated piece of the puzzle is malware @_CERT_UA calls #ArguePatch. ArguePatch was used to launch #CaddyWiper. #WarInUkraine 1/6 pic.twitter.com/y3muhtjps6
— ESET Research (@ESETresearch) May 20, 2022
Jednou z posledných hackerských skupín, ktorá oznámila, že sympatizuje s Ruskom, je Coomingproject. Ide o hackerov, ktorí sa dostali v minulosti do pozornosti v súvislosti s únikom údajov Juhoafrickej národnej vesmírnej agentúry z roku 2021.
Here comes another one… pic.twitter.com/4s5hjrHbv3
— Valéry Rieß-Marchive | @valerymarchive.bsky.social (@ValeryMarchive) February 25, 2022
Našli ste medzi hackermi vyššie skupiny, ktoré ste poznali? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.
Komentáre