BezpečnosťSpravodajstvo

Toto sú najvýznamnejšie hackerské skupiny, ktoré sympatizujú s Ukrajinou, ale aj Ruskom

Pozrite si prehľad najvýznamnejších hackerských skupín, ktoré podporujú Ukrajinu vo vojne s Ruskom, ale aj hackerských kolektívov, ktoré stoja na opačnej strane.

Vojna u nášho východného suseda začala ešte koncom februára, kedy Rusko vtrhlo na územie Ukrajiny a začalo okupovať a ničiť všetko, čo im prišlo pod ruku. Hackeri z Anonymous niekoľko hodín na to oznámili, že pomôžu Ukrajincom na kybernetickom fronte. A hoci by sa mohlo zdať, že všetci hackeri sveta sa rozhodli pomôcť Ukrajincom, tak nie je tomu celkom tak. Nižšie sme si pre vás pripravili prehľad najvýznamnejších hackerských skupín, ktoré deklarovali podporu jednej, či druhej strane. Na tému upozornil portál therecord.media.

Na stranu Ukrajincov sa postavili tieto hackerské skupiny

Samozrejme, asi tou najvýznamnejšou hackerskou skupinou, ktorá podporila Ukrajincov v obrane proti Rusku, je Anonymous. Nejde ale o jednu hackerskú skupinu, ale o desiatky až stovky ďalších menších skupín rozdrobených naprieč celým svetom, ktoré sa hlásia k rovnakým hodnotám.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pod maskou Guya Fawkesa krátko po začatí invázie, podporu Ukrajina vyjadril kolektív GNG, ktorému sa napríklad podarilo nabúrať do serverov najväčšej ruskej banky SberBank.

Ghostsec je ďalšou významnou skupinou hackerov, ktorá deklarovala, že pomôže Ukrajincom na kybernetickom fronte.

„Na podporu ľudí na Ukrajine STOJÍME PRI VÁS!“, uviedli hackeri na sociálnej sieti.

Ide o IT expertov, ktorí sú tiež známy aj ako Ghost Security. Skupina pôvodne vznikla s cieľom zamerať sa na webové stránky ISIS, ktoré hlásajú islamský extrémizmus. Dnes ale pomáhajú aj v Európe.

AgainstTheWest (ATW) je ďalším zoskupením hackerov, ktoré deklarovalo podporu Ukrajincom. Táto skupina hackerov vznikla v septembri 2021 a po prvýkrát sa do pozornosti širokej verejnosti dostala v októbri toho istého roka, kedy zverejnila dáta z Čínskej národnej banky, či čínskeho Ministerstva verejnej ochrany.

Do bojov proti ruskej agresii sa zapojili aj bieloruskí kyberpartizáni. Ide o hackerov, ktorí sa dostali do pozornosti širokej verejnosti potom, ako sa im podarilo narušiť riadny chod zásobovania ruskej armády prostredníctvom bieloruskej železničnej infraštruktúru. Vďaka tomu dopomohli Ukrajincom preskupiť svoje vojská, aby boli schopní lepšie reagovať na okupantov.

Batallion 65 je ďalšou hackerskou skupinou, ktorá vo významnej miere pomáha Ukrajincom. Ide o hackerov, ktorí napríklad odstavili ruský špiónsky satelit. Rovnako si na svoj účet pripísali aj viacero kybernetických útokov namierených na významné ruské firmy. Napríklad zverejnili viac ako 12 miliónov bankových kariet Rusov zo spoločnosti Qiwi, alebo sa nabúrali do serverov banky JSC Bank PSCB.

Rovnako treba spomenúť aj IT armádu Ukrajiny, za ktorej vznikom stojí podpredseda ukrajinskej vlády a minister pre digitalizáciu Mykhailo Fedorov. Ide o kybernetických špecialistov, ktorí sa venujú rôznym útokom na ruskú IT infraštruktúru. Treba ale uviesť, že medzi členmi nájdeme aj veľké množstvo bežných ľudí, ktorí sa podieľajú najmä na DDoS útokoch.

V súvislosti s podporou Ukrajiny vo vojne s Ruskom nemôžeme nespomenúť ešte hackerský kolektív Squad303, ktorý sa do pozornosti širokej verejnosti dostal potom, ako vytvoril nástroj, prostredníctvom ktorého môžu Európania kontaktovať bežných Rusov. Prostredníctvom tohto nástroja bolo už odoslaných viac ako 100-miliónov správ.

Na stranu Rusov sa postavili tieto hackerské skupiny

Hoci celý demokratický svet odmietol konanie Ruska, tak aj napriek tomu, viacero hackerských skupín sympatizuje s Putinovým režimom. V posledných dňoch sa spomínal hlavne kolektív Killnet.ru, ktorému sa podarilo narušiť riadny chod IT infraštruktúry Talianska, či Poľska.

Nejde ale o jediný kolektív hackerov, ktorý sa hlási ku Rusku. Ďalšou významnou skupinou podporovateľov Putinovho režimu sú slávni hackeri zo skupiny Conti.

„Ak sa niekto rozhodne zorganizovať kybernetický útok alebo akékoľvek vojnové aktivity proti Rusku, použijeme všetky naše zdroje, aby sme zaútočili na kritickú infraštruktúru nepriateľa“, uviedli hackeri v oficiálnom oznámení, v ktorom deklarovali podporu Rusku.

Kybernetickí experti z Conti sa dostali v minulosti do pozornosti v spojení s ransomwarom, ktorý nesie rovnaký názov ako skupina hackerov. Tento škodlivý kód niekoľko rokov dozadu spravil naprieč Európou a USA obrovské ekonomické škody.

UNC1151 (Minsk-based group) je ďalšou skupinou hackerov, ktorá vyjadrila podporu Rusku. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o hackerov, ktorí sú podporovaní bieloruskou vládou. Do pozornosti verejnosti v súvislosti s konfliktom u nášho východného suseda sa dostali potom, ako kompromitovali e-mailové účty časti ukrajinského vojenského personálu.

Ďalšou skupinou, ktorá podporuje Rusko, je Zatoichi.  Ide o hackerov, ktorí sa sústreďujú primárne na šírenie a distribúciu falošných správ.

Ďalšou prokremeľskou hackerskou skupinou je XakNet. Ide o hackerov, ktorí o sebe hovoria ako o „ruských patriotoch“. V nedávnom vyhlásení napríklad kritizovali Anonymous, že sa schovávajú za abstraktnú masku. Rovnako ale deklarovali, že každá krajiny, ktorá bude vyvíjať aktivity voči Rusku, dostane sa do ich hľadáčiku.

Stormous Ransomware je ďalšou skupinou hackerov, ktorí oficiálne vyjadrili sympatie s Putinovým režimom. Pôvod tejto skupiny ale nie je známy. Ich správy a oznámenia sú ale prevažne v Arabčine.

Freecivilian je hackerský kolektív, ktorý sa prihlásil k Rusku. Na začiatku invázie zrealizovali viacero útokov, prostredníctvom ktorých získali dáta z približne 50 vládnych stránok Ukrajiny. Rovnako sa špekuluje, že ide o hackerov, ktorí sú sponzorovaní ruskou vládou.

SandWorm sú hackeri, ktorých si budete možno ešte pamäť z roku 2019, kedy do sveta vypustili škodlivý kód Cyclops Blinks. V súčasnosti aktívne napádajú IT infraštruktúru Ukrajiny.

Jednou z posledných hackerských skupín, ktorá oznámila, že sympatizuje s Ruskom, je Coomingproject. Ide o hackerov, ktorí sa dostali v minulosti do pozornosti v súvislosti s únikom údajov Juhoafrickej národnej vesmírnej agentúry z roku 2021.

Našli ste medzi hackermi vyššie skupiny, ktoré ste poznali? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close