Vesmírna misia, ktorá mala vyniesť zásoby na ISS, dostala stopku. Došlo k úniku paliva! Čo bude s astronautmi?

Očakávaná nákladná misia kozmickej lode Cargo Dragon spoločnosti SpaceX pre americkú NASA dostala neočakávanú stopku.

spacex nasa unik paliva
Zdroj: flickr.com (NASA Kennedy), úprava: Vosveteit.sk

Americká NASA a súkromná vesmírna spoločnosť SpaceX museli z technických príčin odložiť pôvodne plánovaný tohtotýždňový štart nákladnej misie CRS-25 Falcon 9. Tá mala za úlohu už „rutinne“ vyniesť zásoby na palubu Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). Nateraz však zostávajú astronauti na stanici bez ďalších dodatočných zásob, ktoré by im mohli v najbližších týždňoch chýbať. Žiaden hrozivý scenár však podľa odborníkov nehrozí, informuje priamo americká NASA vo svojom blogu (via Futurism).

Problémy so zvýšenými hodnotami výparov

Ku odhaleniu technických problémov došlo ešte počas víkendu. Problémy sa objavili počas napĺňania kozmickej lode Dragon hnacou látkou, čiže špeciálnym palivom. Pri tomto procese však boli „namerané zvýšené hodnoty výparov mono-metylhydrazínu (MMH) v izolovanej oblasti pohonného systému Draco.“ Následne tak došlo k vyloženiu už naloženého paliva, aby bola raketa dôsledne skontrolovaná a otestovaná.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nový štart zrejme až v júli

Odborníkom sa nateraz zrejme úplne nepodarilo odhaliť príčinu problému, čo naznačuje aj informácia priamo v blogu americkej NASA. Tá v ňom informuje, že po odhalení príčin oznámia NASA a SpaceX nový cieľový dátum spustenia spomínanej misie. Nateraz však k oznámeniu nového dátumu nedošlo. To však nemení nič na tom, že aspoň čiastočné informácie má priamo posádka ISS. Podľa údajnej komunikácie medzi operatívcami na Zemi a posádkou na ISS by sa však misia nemala uskutočniť skôr ako 28. júna. S najväčšou pravdepodobnosťou tak bude štart misie posunutý až na mesiac júl.

Dôslednejšia kontrola aj kvôli misiám s ľudskou posádkou

Dôsledná kontrola kozmickej lode Cargo Dragon je pre samotnú spoločnosť SpaceX kľúčová. I keď na svojej palube nenosí ľudskú posádku, má toho naozaj veľa spoločného s verziou Crew Dragon, ktorú využíva americká NASA na prepravu astronautov na ISS. Prípadné ohrozenie ďalších misií, pričom ďalšiu uvidíme ešte koncom tohto roka, rozhodne neprichádza do úvahy. Samozrejme, prípadné technické problémy však nemusia prameniť iba zo samotného návrhu kozmickej lode. Tá si totižto už „odkrútila“ 2 misie na ISS a nebolo by prekvapením, ak by sa po takejto porcii vyskytli nečakané technické nedostatky spôsobené práve pri predošlých misiách.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre