Spravodajstvo

Ruský cenzorský úrad chce potrestať Google: „Bude niesť zodpovednosť za opakované neodstránenie zakázaných materiálov“

Rusko chce opäť pokutovať Google. Obviňuje spoločnosť, že umožňuje prostredníctvom serverov platformy YouTube šíriť zakázané materiály.

Nie je žiadnym tajomstvom, že vojna u nášho východného suseda, ktorú vyvolalo Rusko, sa vedie aj v kybernetickom priestore. Mnohé proruské média obhajujú, či zľahčujú zverstvá, ktoré koná Kremeľ na Ukrajine a bezpochyby k tomu prispievajú aj sociálne siete, či proruský trollovia, odhalili nedávno Briti.

Mnohé krajiny Európskej únie zareagovali na šírenie dezinformácií tým, že zablokovali prístup k proruským médiám. K podobnému kroku sa uchýlili aj mnohé sociálne siete, ktoré obmedzili dosahy kanálov, ktoré výslovne šírili klamstvá.

Na druhej strane Rusko obmedzilo prístup k veľkej časti západných médií vrátane sociálnych sietí. Tam to ale neskončilo, Kremeľ obmedzil aj fungovanie domácich médií, ktoré publikovali správy o vojne. Okrem iného zamedzil médiám distribuovať iné informácie ako tie, ktoré pochádzajú priamo z ruských úradných zdrojov. Časť Rusov ale obchádzalo cenzúru prostredníctvom VPN služieb. Nakoniec ale aj tie dostali stopku.

Ruskému cenzorskému úradu sa ale nepáči, že na spoločnosť Google nemá žiadne páky, ako by im prikázali, ktorý obsah môžu, a ktorý nemôžu šíriť. Jediným nástrojom ako na to, sú sankcie. V minulosti Roskomnadzor dokonca udelil spoločnosti pokutu vo výške 7-miliónov Rubľov. No zdá sa, že technologický gigant si z týchto sankcií nerobí veľkú hlavu.

Ruský cenzorský úrad zúri: Vyhráža sa ďalšími pokutami

Najnovšie ruský cenzorský úrad Roskomnadzor informuje, že spoločnosti Google hrozí ďalšia mastná pokuta. Roskomnadzor na svojich stránkach vysvetľuje, že spoločnosť má porušovať čl. 13.41 Kódexu správnych deliktov Ruskej federácie. Konkrétne tvrdí, že umožňuje distribuovať materiály, ktoré majú obsahovať zakázané informácie. Takýto priestupok môže byť pokutovaný od 1/20 do 1/10 ročného obratu internetovej spoločnosti v Rusku, píše úrad.

„Spoločnosť Google bude opäť niesť zodpovednosť za opakované neodstránenie zakázaných materiálov,“ hovorí úrad na svojich stránkach.

Cenzorský úrad ďalej spresňuje, že YouTube umožňuje šíriť nespoľahlivé informácie o špeciálnej vojenskej operácii na Ukrajine (pozn. redakcie: Rusko označuje vojnu ako „špeciálnu vojenskú operáciu“), diskredituje ozbrojené sily krajiny, pomáha sprístupňovať materiály propagujúce extrémistické názory a podobne.

Úrad dokonca vyčíslil aj počet videí, ktoré majú porušovať miestnu legislatív. Konkrétne hovorí o 7 000 nelegálnych materiálov.

Len pre pripomenutie, technologický gigant ešte v priebehu mája oficiálne oznámil, že sa chystá poslať miestnu pobočku k dnu. Google v tom čase ako dôvod uviedol, že Rusko zamedzilo spoločnosti prístup k bankovým účtom spoločnosti, čo spôsobilo, že miestna kancelária nemôže ďalej riadne fungovať. Je preto na mieste otázka, či miestny úrad ďalšími sankciami dosiahne to, čo si zaumienil.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close