Spravodajstvo

Ruská pobočka spoločnosti Google vyhlásila bankrot. Čo to znamená pre poskytovanie služieb v Rusku?

Za vyhlásením bankrotu zrejme stojí zadržanie majetkov ruskej pobočky spoločnosti. Vyhlásenie bankrotu by však na služby nemalo mať dopad.

Stále pretrvávajúce napätie medzi Ruskom a Ukrajinou má ďalší dôsledok dotýkajúci sa veľkých nadnárodných spoločností pôsobiacich aj na území Ruska. Najnovšie hlási problémy americký gigant Google, ktorý musel pristúpiť k naozaj krajnému riešeniu. Po zabavení bankových účtov a ďalšieho majetku podala spoločnosť návrh na vyhlásenie bankrotu ruskej pobočky, informuje agentúra Reuters (via Neowin). Odrazí sa to však aj na dostupnosti služieb spoločnosti v krajine?

Zhabané majetky aj finančné prostriedky

Ruské úrady siahli na bankové účty a iné majetky spoločnosti Google hneď niekoľkokrát. Posledný prípad sa udial údajne potom, čo spoločnosť Google nedokázala obnoviť kanál Russia TV na platforme YouTube. Malo sa tak stať ešte v apríli, pričom ruská televízna stanica informovala, že úrady zabavili pobočke amerického technologického giganta účet v hodnote zhruba 1 miliardy rubľov (zhruba 15 miliónov eur pri dnešnom kurze). Ešte pred týmto zmrazením majetkov však malo podľa dát z údajov dôjsť ku ďalším 2 akciám, počas ktorých boli spoločnosti zhabané aj ďalšie majetky a finančné prostriedky.

„Ruské úrady zabavili bankový účet spoločnosti Google Rusko v Rusku, čo spôsobilo, že naša kancelária v Rusku nemôže fungovať, vrátane zamestnávania a vyplácania zamestnancov so sídlom v Rusku, platieb dodávateľom a predajcom a plnenia iných finančných záväzkov.

Google Rusko zverejnilo oznámenie o svojom zámere vyhlásiť bankrot,“ uviedol hovorca spoločnosti Google vo vyhlásení pre Reuters.

Čo to znamená pre ruských zákazníkov?

Situácia so službami Google na území Ruska by sa však pre bežných zákazníkov nemala nijako zásadne zmeniť. Dostupné budú aj naďalej bezplatné služby ako Gmail a Mapy Google, no veľký otáznik donedávna stále visel práve nad platformou YouTube. Tá bola ruskými predstaviteľmi kritizovaná už niekoľkokrát. Zaznamenaných bolo mnoho vyhrážok spomínajúcich zablokovanie služby v Rusku, no tieto obavy sa nateraz nepretavili do skutočných činov. Platforma by mala byť aj na základe najnovších informácií dostupná na území Ruska aj v nasledujúcom období. Jej prípadné zablokovanie zo dňa na deň však stále nie je vylúčené. Pripomenúť ale môžeme, že miestne úrady v nedávnej minulosti pokutovali YouTube z dôvodu, že blokuje niekoľko prokremeľských médií na svojej platforme.

Google si z toho ťažkú hlavu nerobí

I keď by sa mohlo zdať, že vyhlásenie bankrotu ruskej pobočky znamená tvrdú ranu pre materskú spoločnosť, opak je pravdou. Podobne ako pri viacerých medzinárodných značkách a spoločnostiach, ktoré sa po začatí ruskej invázie na Ukrajinu rozhodli odísť z ruského trhu, aj v prípade pobočky Google Rusko sú jej prínosy pre materskú spoločnosť zanedbateľné. Spoločnosť Alphabet, ktorá je materskou spoločnosťou pre všetky pobočky Google, ešte minulý mesiac informovala o príjmoch jednotlivých svojich pobočiek. Ruská pobočka spoločnosti Google v číslach predstavuje zhruba 1% celkových príjmov spoločnosti. V praxi tak ruská pobočka predstavuje zhruba 2,6 miliardy dolárov zo všetkých príjmov spoločnosti.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close