Na Facebooku je obsah popierajúci ruské zverstvá v Buche populárnejší ako pravda. Na Slovensku to platí obzvlášť

Analýza príspevkov súvisiacich s masakrom ruských vojakov v Buche odhalila, že proruské (dez)informácie majú väčší dosah, ako informácie zo serióznych médií.

Facebook_rusko falosne spravy
Zdroj: flickr.com (Globovisión) (CC BY-NC 2.0 DEED), unsplash.com (Brett Jordan)

Ruská invázia naprieč Ukrajinou so sebou priniesla nielen materiálne škody, ale aj nezvratné straty na životoch. Nikto však netušil, aké zverstvá vykonávajú ruskí vojaci na miestom obyvateľstve. Odhalili to až zábery z Buche, kde došlo nielen k rabovaniu, ale aj k masakru civilného obyvateľstva. Vďaka medzinárodným médiám, videovým záberom, ale aj očitým svedectvám ľudí, ktorí prežili, svet má celkom dôveryhodnú predstavu o tom, čo sa tam odohralo. Túto predstavu sa však rozhodli zmeniť ruské štátne média, či prisluhovači Putinovho režimu.

To zahŕňalo šírení prokremeľských informácií, ako boli napríklad zábery s tvrdeniami, že mŕtve civilné tela boli falošné, spochybňovali časovú os udalostí, či obviňovali Ukrajinu a západ z kamufláže masakru s cieľom, aby poškodili povesť Ruska.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Potom, ako sociálne média zaplnili rôzne verzie udalostí toho, čo sa odohralo v Buchi, tak analytici z ISD spracovali hĺbkovú analýzu príspevkov na Facebooku, ktoré získali najväčšiu mediálnu podporu v rôznych krajinách Európy a mimo nej. Analytici celkovo sledovali dosahy príspevkov naprieč 20 krajinami z toho 14 bolo z Európy. Konkrétne išlo o Rakúsko, Cyprus, Českú republiku, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Maďarsko, Írsko, Taliansko, Holandsko, Poľsko, Portugalsko, Slovensko, Španielsko, Spojené kráľovstvo, Argentínu, Brazíliu, Kanadu, USA a Venezuelu.

Následne pomocou nástroja CrowdTangle identifikovali celkovo 200 najvirálnejších príspevkov o udalostiach v Buche v časovom horizonte od 30. marca 2022 do 6. apríla 2022. Príspevky potom podrobili analýze, či išlo o príspevok s prokremeľským naratívnom alebo západným. Ako prokremeľský obsah bol vyhodnotený ten, ktorý rozprával výlučne o faktoch, ktoré hrali v prospech Ruska. Išlo napríklad o príspevky, ktoré hovoria, že scéna v Buche bola zinscenovaná. Analytici okrem iného sledovali aj pôvod príspevkov, z ktorej krajiny a z akého zdroja pochádzajú.

Čo odhalila analýza?

Z analýzy vyplynulo, že z 200 najúspešnejších statusov, ktoré zaplavili sociálne siete, 55 z nich spochybňovalo zábery z Buche (27,5%). Z týchto 55 statusov bolo 44 výslovne prokremeľských. Išlo o príspevky, ktoré mali prokremeľskú zaujatosť a pochádzali zo stránok spojených buď s ruskými štátnymi médiami alebo predstaviteľmi alebo z prokremeľských zdrojov. Čo sa týka dosahu príspevkov, tak statusy, ktoré spochybňovali udalosti v Buche, boli zdieľané 208 416-krát, zatiaľ čo ostatné boli zdieľané 172 063-krát. Otázkou je, v ktorých krajinách sa darilo týmto statusom najviac?

dosahy prispevkov prokremelske vs seriozne media
Zdroj: isdglobal.org

Výsledky sa Slovákom nebudú páčiť

Podrobná analýza príspevkov ďalej odhalila krajiny, kde sa týmto príspevkom darilo najviac. Naprieč Slovenskom 7 z 10 najzdieľanejších príspevkov v súvislosti s udalosťami z Buche, malo prokremeľský naratív. Okrem iného, až na jeden z desiatich najzdieľanejších príspevkov na Slovensku, boli všetky príspevky zverejnené na facebookových stránkach známych svojimi protiestablišmentálnymi, extrémistickými či populistickými postojmi a šírením nenávistných prejavov a dezinformácií. Ako už asi tušíte, tak nám Slovákom, sa podarilo „vyhrať“ tento rebríček. O niečo lepšie na tom skončili Rakúšania a Česi, ale ani oni nemajú dôvod radosť. V týchto prípadoch polovica najúspešnejších príspevkov mala proruské zaujatie. Nižšie si môžete pozrieť výsledky štúdie naprieč skúmanými krajinami. Graf nižšie odhaľuje počet najsupenejších proruských príspevkov z desiatich najsupenejších príspevkov naprieč krajinami vôbec.

v ktorych krajinach sa najviac darilo proruskym prispevkom
Zdroj: isdglobal.org

Toto zistenie ilustruje, ako nelegitímne zdroje prekonávajú mainstreamové médiá a oficiálne zdroje v informovaní o masakre v Buche.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre