Spravodajstvo

Na servery Sputnika a Russia Today sa už nedostanete. Únia už viac nedovolí šíriť dezinfo, či ruskú propagandu

Európska únia zasiahla voči ruským médiám, ktoré šíria dezinformácie, či ruskú propagandu. Sputnik, ale aj Russia Today už nie je na území únie dostupný.

Niet pochýb o tom, že Rusko napadlo Ukrajinu a vojensky okupuje viaceré významné mestá nášho suseda. Nie všetky média však konflikt nazývajú pravým slovom a hovoria o ňom ako „mierovej vojenskej operácii“.

Ruský štátny regulátor médií, aby presvedčil svojich obyvateľov, že naprieč Ukrajinou sa nedeje nič zlé, tak v médiách zakázal označovať vojenskú operáciu, ako akt vojny, či invázie. Mnohé média, ktoré sa rozhodli nerešpektovať tieto nariadenia a zároveň pravdivo informovať o zverstvách, ktoré Putinov režim robí u nášho východné suseda, museli preto skončiť, či odstrániť obsah. Roskomnadzor rovnako obmedzil obyvateľom krajiny aj prístup k sociálnym sieťam a zároveň koriguje, čo sa v médiách píše. Ruské média dokonca nemôžu o vojne písať iné informácie, ako tie, ktoré pochádzajú z oficiálnych ruských štátnych orgánov. Niet pochýb o tom, že Rusko cenzuruje informácie, ktoré môžu byť publikované, a ktoré zas nie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V dôsledku správ, ktoré sú šírené ruskými médiami, sociálne siete vrátane Facebooku, ale aj napríklad videoserveru YouTube, obmedzil viacero kanálov šíriacich rôzne polopravdy, či dezinformácie súvisiace s aktuálnym vojnovým konfliktom v Európe.

Európska únia dáva červenú hlavným ruským dezinformačným kanálom

Mutácie rôznych ruských médií samozrejme pôsobia aj mimo krajiny. Prostredníctvom týchto spravodajských kanálov sa Rusko snaží korigovať verejnú mienku nielen ohľadne krajiny ako takej mimo svojho územia, ale aj vojnovom konflikte. To je aj dôvod, prečo sa Európska únia rozhodla tvrdo zakročiť voči médiám, ktoré klamlivo informujú o udalostiach na Ukrajine.

Ako informuje NBÚ, tak spravodajské servery Sputnik a Russia Today, dostali stopku.

„Rada Európskej únie zaviedla ďalšie obmedzenia ako reakciu na vojenskú agresiu Ruska proti Ukrajine. Od 1. marca členské štáty EÚ urýchlene pozastavujú vysielanie médií Sputnik a Russia Today. Týka sa to aj ich jazykových mutácií.

Národný bezpečnostný úrad preto požiadal prevádzkovateľov na území Slovenska, aby vykonali blokovanie podľa európskeho predpisu.

„Systematická manipulácia s informáciami a dezinformácie zo strany Kremľa sa uplatňujú ako operačný nástroj v útoku na Ukrajinu,“ okomentoval rozhodnutie vysoký predstaviteľ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell.“ píše Národný bezpečnostný úrad Slovenskej republiky.

Mimochodom, v priebehu včerajšieho dňa hackeri zo skupiny Anonymous hackli ruského regulátora médií. Uniknuté dokumenty ukazujú, ako tento úrad pracuje a narába s informáciami.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close