Briti hovoria, že odhalili trolliu farmu Rusov, ktorá sídli v Petrohrade. Má podkopávať demokraciu a obhajovať Putinove zverstvá

Kybernetickí experti z Veľkej Británie hovoria, že odhalili trolliu farmu, ktorá sídli v Petrohrade. Šíriť má ruskú propagandu.

rusky troll (2)
Zdroj: pngkit.com, Vosveteit.sk (koláž)

Nie je žiadnym tajomstvom, že konflikty sa v súčasnosti nevedú len na zemi, ale aj v kybernetickom priestore. Dôkazom toho sú dezinformácie, ktoré sú problémom naprieč celým svetom. Situácia pritom nie je ideálnou ani u nás. Ba naopak, nedávna štúdia odhalila, že sme jednou z vôbec najzraniteľnejších krajín, kde sa tomuto typu správ náramne darí. Asi každý z nás pozná niekoho vo svojom okolí, kto šíri dezinformácie. Väčšinou ale ide o bežného človeka, ktorý im jednoducho uveril. Otázkou je, existujú profesionálni šíritelia dezinformácií? Odpoveď je áno, hovorí britská štúdia zverejnená Miestnym ministerstvom zahraničných vecí.

Briti hovoria, že odhalili ruskú trolliu farmu

Odborníci na kybernetickú bezpečnosť prišli so závažnými zisteniami, ako Kremeľ ovplyvňuje verejnú mienku. Za týmto účelom využíva „továreň na trollov“, ktorí aktívne šíria klamstvá prostredníctvom sociálnych sietí.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Publikovaný výskum ukazuje, že ruskí trollovia sú dobre organizovaní a ich aktivita je koordinovaná tak, aby manipulovala s medzinárodnou verejnou mienkou o nelegitímnej vojne Ruska na Ukrajine. Informácie, ktoré distribuujú, majú za cieľ získať podporu u verejnosti a zároveň, majú motivovať sympatizantov Putinovho režimu, aby sa aktívne zapojili do prebiehajúceho konfliktu.

Autori štúdie hovoria, že Kremeľ zamestnáva profesionálnych šíriteľov dezinformácie, ktorí sídlia v Petrohrade.

„Nemôžeme dovoliť, aby Kremeľ a jeho temné trollie farmy napadli naše online priestory svojimi klamstvami o Putinovej nelegálnej vojne. Vláda Spojeného kráľovstva upozornila medzinárodných partnerov a bude pokračovať v úzkej spolupráci so spojencami a mediálnymi platformami s cieľom podkopať ruské informačné operácie.“ uviedla Liz Trussová, ministerka zahraničných vecí Veľkej Británie.

Trussovú dopĺňa Nadine Dorriesová, ministerka kultúry, ktorá hovorí, že ide o pokusy Putina a jeho propagandistického režimu oklamať svet o udalostiach, ktoré pácha na Ukrajine.

„Toto sú zákerné pokusy Putina a jeho propagandistickej mašinérie oklamať svet o brutalite, ktorú spôsobuje ľuďom na Ukrajine. Tieto dôkazy nám pomôžu efektívnejšie identifikovať a odstraňovať ruské dezinformácie a budú nasledovať po našom rozhodnom opatrení na zabránenie komukoľvek v obchodovaní s Kremľom kontrolovanými médiami ako RT a Sputnik.“

Analytici hovoria, že Rusi za účelom verbovania nových trollov využívajú najmä Telegram, ktorý im rovnako pomáha koordinovať ich. Tí sa následne sústreďujú na profily kritikov Kremľa na sociálnych sieťach, ktoré spamujú pro-Putinovými komentármi. Štúdia ďalej poodkryla podozrenia na prepojenie trollej farmy s Jevgenijom Prigozhinom, ktorý je zakladateľom najneslávnejšej a najrozsiahlejšej robotickej farmy Internet Research Agency.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre