Rodičia, dávajte pozor! S týmito online hrozbami sa môžu stretnúť aj vaše deti

Kyberzločinci radi cielia na našich najmenších, ktorých oklamú oveľa jednoduchšie ako dospelého človeka.

Chráňte deti pred týmito online hrozbami
Zdroj: Unsplash (Caleb Woods, Towfiqu barbhuiya), Úprava: Vosveteit.sk

Smartfóny sa stali súčasťou našich každodenných životov a dnes ovplyvňujú aj našich najmladších. Deti sa k smartfónom dostávajú v čoraz mladšom veku a cez ne sa stretávajú s množstvom digitálnych hrozieb, ktoré na nás striehnu.  

Čoraz vážnejším problémom sa stávajú kampane, ktoré cielia priamo na našich najmenších a úlohou rodičov je svojich potomkov v online priestore chrániť. Lenže s akými hrozbami sa deti na internete najčastejšie stretávajú? Na túto otázku odpovedá portál Kaspersky.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

S akými hrozbami na internete sa môžu stretnúť deti

Umelá inteligencia 

Určite ste už postrehli rôzne AI systémy, ktoré nám pomáhajú v každodennom živote a pomáhajú posúvať rôzne vedecké odbory míľovými krokmi dopredu. Zároveň sa ale objavujú aj aplikácie, ktoré môžu pre našich najmenších predstavovať obrovské riziko.  

Na internete nájdeme AI aplikácie, do ktorých stačí nahrať fotografiu a aplikácia ju modifikuje zábavným spôsobom. Na prvý pohľad sa takáto aplikácia môže zdať neškodná, no opak môže byť pravdou. Podobné aplikácie sú rizikové aj pre dospelého človeka, nie to ešte pre dieťa. Nahraním fotografie do aplikácie nemáme tušenie, kde sa ukladá a čo sa s ňou deje ďalej. Dobrým príkladom je aplikácie bairbie.me, ktorú vytvoril neznámy autor v čase najväčšieho ošiaľu okolo filmu Barbie. 

Ak dieťa takúto aplikáciu používa, uistite sa, že do aplikácie nezadalo ďalšie citlivé informácie, ktoré by mohli byť použité na identifikovanie jeho totožnosti. Dôležité je, aby sa v pozadí fotografie nenachádzali žiadne stopy, ktoré by útočníkom pomohli identifikovať, kde fotografia vznikla. Dieťa by tiež nemalo zdieľať svoje meno, adresu či iné citlivé dáta.  

AI chatboty nemusia byť o nič citlivejšie. Veľa z nich môže mladistvému poskytnúť nevhodné informácie, ak sa dieťa opýta správne. Existujú zdokumentované prípady, kedy umelá inteligencia radila neplnoletým osobám ako najlepšie zamaskovať pach alkoholu alebo marihuany. Niektoré umelé inteligencie na trhu sú zas navrhnuté tak, aby poskytli zákazníkom zážitky intímneho charakteru.  

Nebezpečné mobilné hry 

Mobilné hry sú obrovským lákadlom hlavne pre deti a tínedžerov. To si uvedomujú aj kyberzločinci a bezpečnostní experti z Kaspersky pozorovali v roku 2022 až 57% nárast útokov v populárnych hrách. Zároveň sa objavilo viac prípadov, kedy útočníci komunikovali s maloletými prostredníctvom herného chatu alebo hlasovej komunikácie.  

Hackeri môžu postupne získať dôveru dieťaťa a následne z neho vytiahnuť osobné informácie, alebo ich presvedčiť aby klikli na phishingový odkaz, či škodlivý súbor.  

hranie hier deti
Zdroj: flickr.com (Kelly Hunter) (CC BY 2.0 DEED), úprav Vosveteit.sk

Bankové účty pre deti  

Čoraz väčšie množstvo bánk ponúka špeciálne bankové účty pre deti. Samozrejme, že tieto služby môžu využiť rodičia, ktorí chcú dať dieťaťu vreckové a monitorovať jeho výdavky. Tieto bankové účty na jednu stranu poskytujú rodičom jednoduchú kontrolu a posielanie peňazí v prípade potreby na diaľku, no zároveň predstavujú riziko pre samotné dieťa.  

Ak má dieťa v smartfóne bankovú aplikáciu, jednoducho sa môže stať obeťou hackerov, ktorých motivuje vidina finančného zisku. Tí zároveň vedia, že oklamať dieťa je jednoduchšie ako oklamať dospelého človeka. Mladistvým môžu ponúkať napríklad zadarmo PlayStation 5, ak vyplnia osobné informácie na phishingovej stránke. Zároveň sa môžu vydávať za ich rovesníkov a presvedčiť ich, že im chcú poslať peniaze

Smart domácnosť 

Aj smart domácnosť môže predstavovať bezpečnostné riziko pre dieťa. Podľa prieskumov kupujeme do domácností čoraz viac smart zariadení, no tie väčšinou nie sú dokonale zabezpečené pred hackerskými útokmi. Ak by hacker získal prístup napríklad ku smart kamere a videl by, kedy je dieťa doma samé, mohol by ho cez tieto zariadenia kontaktovať a zmanipulovať ho, aby prezradilo svoje citlivé informácie, alebo dokonca aj čísla kreditných kariet rodičov.  

vydieranie deti a pomoc
Zdroj: Dragana Gordic / Shutterstock.com, Andrey Mihaylov / Shutterstock.com, Vosveteit.sk (koláž)

Ako chrániť našich najmenších?  

Otázka, kedy by malo dieťa dostať svoj prvý smartfón, je v rodinách stále jednou z rozoberaných tém. Hoci sa názory môžu líšiť, Kaspersky vysvetľuje, že ešte pred darovaním prvého smartfónu, by sa rodičia mali s deťmi porozprávať a uistiť sa, či rozumejú, aké hrozby môžu v online priestore na ne čakať. Samozrejme, že dieťa pravdepodobne nepochopí celú dilemu kyberbezpečnosti, no rodičia by sa mali s deťmi dohodnúť na jasných pravidlách a zároveň monitorovať, čo deti v online priestore robia.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre