Chcete dať dieťaťu prvý smartfón? Najprv sa opýtajte týchto 5 otázok

Každý rodič čelí dileme, kedy je vhodné dať dieťaťu prvý smartfón. Nezáleží až tak na veku, no toto by ste mali zvážiť!

smartfony a deti
Zdroj: BearFotos / shutterstock.com

Smartfóny sa stali neoddeliteľnou súčasťou našich životov a dnes ich používajú mladí, ale aj starí. Otázkou každého rodiča je však to, v akom veku by mali dať dieťaťu prvý smartfón.

Názory sa líšia, no ľudia sa stretávajú aspoň v jednom a to v tom, že smartfón môže priniesť veľa dobrého, no zároveň má potenciál spôsobiť problémy. Dôležité pre každého rodiča je však vysvetliť dieťaťu, ako toto zariadenie používať zodpovedne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Nedali by ste predsa dieťaťu do rúk kosačku bez žiadneho vysvetlenia ako ju používať. Deti potrebujú naviesť a je úlohou rodičov, aby im takúto podporu poskytli,“ tvrdí Mari Radzik, autorka novej štúdie.

Radzik, výskumníčka z Detskej nemocnice v Los Angeles tvrdí, že pred venovaním prvého smartfónu svojmu dieťaťu, by sa každý rodič mal opýtať nasledujúcich päť otázok.

V akom veku by som mal začať uvažovať o smartfóne pre dieťa?

Čo sa týka správneho veku dieťaťa na prvý smartfón, v tomto prípade neexistuje dobrá a zlá odpoveď. Niektorí rodičia venujú dieťaťu prvý telefón v dobe, kedy ho budú prakticky potrebovať, napríklad na základnej škole. Ak dieťa býva blízko, rodičia ho môžu naučiť chodiť domov samé a telefón mu dajú, aby ich mohlo v prípade akéhokoľvek problému okamžite kontaktovať.

Keď dáme dieťaťu prvý smartfón, nie je to otázka veku, no v každom prípade by si rodič mal stanoviť jasné pravidlá. Dnešné smartfóny dokážu oveľa viac ako tlačidlové telefóny a rodič by si mal byť istý, že dieťa rozumie technológii, ktorú drží v rukách.

Aké sú klady?

Keď dáte dieťaťu prvý smartfón, mali by ste ako rodič rozumieť benefitom vášho rozhodnutia. Ako prvé chce byť rodič informovaný, no smartfón môže pomôcť aj vášmu potomkovi. Mladiství cez tieto zariadenia vyhľadávajú informácie, no zároveň dnes udržiavajú aj sociálne vzťahy.

„Deti používajú technológiu na to, aby si našli miesto vo svete. Nájsť komunitu do ktorej zapadnete je mimoriadne dôležité,“ tvrdí Radzik.

Aké sú zápory?

Článok pokračuje na druhej strane.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre