Veľa rodičov robí túto chybu, ktorá môže ohroziť súkromie ich detí. Robia ju obzvlášť na začiatku školského roka

Bezpečnostní experti z ESETu varujú, že aj zdanlivo nevinná fotografia v škole môže znamenať bezpečnostné riziko.

Veľa rodičov robí chybu, ktorá môže ohroziť súkromie ich detí
Zdroj: Unsplash (Christina Ambalavanar, Ben White)

Čo sa týka súkromia na internete, často na našom portáli informujeme o najnovšom malvéri, taktikách podvodníkov, alebo na aké stránky neklikať. Častokrát sú to však veci mimo internetu, ktoré môžu ohroziť naše súkromie a často nás to ani nenapadne.  

Sociálne siete sa stali veľkou súčasťou našich životov a častokrát na nich uverejňujeme aj obsah, ktorý toho môže o nás veľa prezradiť. Ako varuje ESET, so začiatkom školského roka sa opäť objavuje trend prispievania na sociálne siete s fotografiami, na ktorých sú odfotené deti na školskom ihrisku alebo ide o triedne fotografie. Niekedy ich na internet pridáva rodič, inokedy samotné dieťa, no aj takéto fotografie môžu predstavovať riziko, ktorého sa môžu kyberzločinci chytiť.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Začiatkom školského roka rodičia potvrdzujú svojim podpisom súhlas s nariadením GDPR, ktoré školám a organizátorom dovoľuje vytvárať fotografický materiál počas školských aktivít. Mnohým ale nepríde na rozum, že aj takýto materiál je rizikom pre súkromie detí. 

“Častokrát sa nám zdá, že fotka z prvého školského dňa neprezrádza nič dôležité. Deti sa väčšinou tešia a rodičia sú na ne hrdí. Opak je pravdou. Na takej fotke je zachytená nielen podoba dieťaťa, ale aj škola do ktorej chodí, alebo meno na prvom zošite. To všetko sú údaje, ktoré môže útočník zneužiť. V reálnom živote apelujeme na deti, aby cudzím neprezrádzali svoje meno, bydlisko, alebo kde chodia do školy. V online priestore to sami porušujeme a častokrát si to ani neuvedomíme,” tvrdí Vladimíra Žáčková, bezpečnostná špecialistka firmy ESET.  

Jedným z najspomínanejších problémov sociálnych sietí je nadmerné zdieľanie informácií. Na vine môžeme byť my ako ľudia, my ako rodičia, ale zároveň aj škola alebo tréner. Bezpečnostní experti vysvetľujú, že by sme mali byť opatrní so zverejnením akéhokoľvek obsahu, ktorý prezrádza našu identitu a ďalšie podrobnosti o nás.  

“Opatrne by sme mali zverejňovať čokoľvek, čo jasne hovorí kto som. Sú to fotografie, meno, adresa školy, športového klubu, či iné kontaktné údaje,” vysvetľuje Žáčková.  

Ochrana súkromia vs. sociálny tlak

Čoraz väčšie percento rodičov si riziká digitálneho sveta začína uvedomovať. Problém je, že inštitúcie ako škola alebo krúžok častokrát manipulujú rodičov k podpísaniu súhlasu. Iní nemajú jasno v tom, čo vlastne školám alebo krúžkom dovoľujú. Častokrát veria, že nepodpísaním súhlasu inštitúcie nedovolia deťom fotiť sa. To môže dieťa odčleniť od kolektívu.  

“Tieto deti sú smutné a niekedy aj plačú. Pre rodiča je nesmierne náročné vyvážiť prianie detí a to, čo považujú za najvhodnejšie z hľadiska zachovania súkromia rodiny,” vysvetľuje detská psychologička Mgr. Kamila Ryšánková.  

Podľa nej môže byť riešenie fotografie nezdieľať verejne. Mnohé školy zdieľajú fotografie v súkromných skupinách alebo v interných dokumentoch. Tu sa experti zhodujú, že riziko zneužitia dát je v tomto prípade veľmi malé.  

Stále veľké množstvo škôl však fotografie zdieľa na verejnom profile, cez ktorý takouto cestou propaguje svoju aktivitu. Aj nevinná fotka môže byť zneužitá na kyberšikanu, alebo sa v tom najhoršom prípade môže ku nej dostať pedofil.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre