Vážite si súkromie vašich detí? Nezničte ho touto chybou, upozorňuje NBÚ!

Leto je stále v plnom prúde a s nimi dovolenky, kúpanie a zážitky. Hlavne rodičia by si mali dať pozor, čo na sociálnych sieťach zdieľajú.

Vážite si súkromie vašich detí? potom nerobte toto, varuje NBÚ
Zdroj: Unsplash (Markus Spiske, Stefano Pollio, Zachary Kadolph), Freepik (alicia_mb), Úprava: Vosveteit.sk

Leto je stále v plnom prúde, čo znamená dovolenky, výlety, víkendy na kúpaliskách či chalupách. Mnohí počas tohto oddychového obdobia nechcú riešiť rôzne hrozby ktoré na nás môžu číhať za obrazovkami, no práve títo ľudia na to môžu doplatiť.

Nemusíte tráviť voľné letné chvíle za počítačom alebo smartfónom, aby ste sa s nejakou internetovou hrozbou stretli. Ako informuje Národný bezpečnostný úrad cez svoju Facebook stránku, čoraz väčším problémom sú fotky detí, ktoré mnohí zdieľajú na sociálnych sieťach. Mnohí rodičia chcú pri zážitkoch zachytiť svoje deti na fotkách, ktoré však častokrát skončia práve na internete.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Nezodpovední rodičia tam neraz zverejnia úplne nahé deti, na ktoré môžu kliknúť stovky, až tisícky ľudí. Takíto rodičia alebo príbuzní detí si neuvedomujú, že nechránené fotky môžu skončiť v nevhodných rukách,“ varuje NBÚ.

Takzvaný sharenting je nový pojem, ktorý popisuje prehnané a nepovolené zdieľanie detských fotiek na internete. Ide o čoraz výraznejší problém, ktorý pripravuje deti o súkromie a môže mať na ne v budúcnosti negatívny dôsledok. Dnes žijeme v dobe, kedy má množstvo ľudí potrebu ukázať svetu svoj život, častokrát až nereálne prifarbený a na prvý pohľad dokonalý. K tejto idylke života fotky detí jednoducho patria, vysvetľuje Eva Klimová, prezidentka Slovenskej komory psychológov.

„Fotografie detí sú často ukážkou „dokonalosti“ rodiča, ktorý sa prezentuje skvelým dieťaťom. Mnohokrát sa chvália i fotografiami, ktoré sa rodičovi zdajú vtipné, no dieťaťu o pár rokov už nemusia,“ tvrdí Klimová.

Potreba ukazovať dokonalý život

Rodičia si takýmito fotkami tešia svoje ego a sociálne siete im prinášajú možnosť ako získať spätnú väzbu a uznanie okolia. V skutočnosti však celému svetu odhalia momenty zo života dieťaťa, ktoré by ono samo možno chcelo držať v súkromí. Verejné fotografie sa môžu dostať do rúk spolužiakov, kamarátov, v dospelosti možno aj do rúk kolegom. Medzi týmito ľuďmi sa môže nájsť niekto, kto chce dieťaťu ublížiť, napríklad šikanou. Ak hovoríme o fotke, na ktorej je dieťa v trápnej situácii, takýto materiál môže dieťa neskôr traumatizovať.

Existuje ešte jedno riziko, ktoré sa spája s uverejňovaním fotografií detí na internete. Nikdy nevieme, kto môže na takýto záber natrafiť a bohužiaľ, na internete sa ku nim môže dostať napríklad pedofil alebo organizovaná skupina. V takomto, najhoršom, prípade môže zverejnenie fotografie dieťaťa so sebou priniesť dôsledky, ktoré by nechcel zažiť nikto.

Problémom sa však dá predísť veľmi jednoducho. Stále majte na pamäti, že čo sa raz na internet dostane, to už tam ostáva navždy a môže to byť potenciálne zneužité. Najlepšou možnosťou je nezdieľať fotky a videá detí na sociálnych sieťach, no ak už tak chcete urobiť, uistite sa že na fotke nie je nahé alebo v nepríjemnej situácií. Najlepšie je, ak je dieťa bez tváre. Nechráňte len svoje súkromie, ale dbajte aj na súkromie iných. Ak je na fotke viac detí, pýtajte si aj súhlas ich rodičov.

Pri uverejňovaní fotiek a videí detí nepoužívajte hashtagy a dobré je tiež upraviť okruh ľudí, ktorí môžu tieto fotky vidieť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre