Sociálne siete ničia duševné zdravie mladých: Ich obmedzením sa zlepší do niekoľkých týždňov!

Sociálne siete ničia duševné zdravie mladých, no ich obmedzením sa zdravie zlepší už do niekoľkých týždňov, píšu autori novej štúdie.

socialne siete
Zdroj: pixabay.com (PhotoMIX-Company)

Sociálne siete sa pre mnohých stali neoddeliteľnou súčasťou života. Hlavne mladí na nich trávia niekedy až nesmierne veľa času a viaceré štúdie naznačujú, že tento čas nemusí byť pre nich prospešný. K čoraz väčšiemu množstvu vedeckých prác sa pridáva aj štúdia Americkej psychologickej asociácie.

Vo svojej novej štúdii vedci naznačujú, že mladí ľudia, ktorí obmedzili používanie sociálnych sietí o 50% boli oveľa spokojnejší so svojou postavou. Priaznivé psychologické účinky sa dostavili už do niekoľkých týždňov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako uvádzajú autori výskumu, adolescencia je dôležité vývojové obdobie, pretože práve počas nej sú mladiství zraniteľní a náchylnejší na vývoj rôznych porúch, či už s vnímaním vlastného tela alebo s prijímaním potravy.

„Mládež trávi v priemere od šesť do osem hodín pozeraním sa do obrazovky a väčšina tohto času patrí práve sociálnym sieťam. Tie nám môžu ukázať stovky až tisíce fotografií modelov, televíznych hviezd alebo influencerov, vďaka ktorým môžu mladí ľudia získať nesprávnu predstavu o kráse. Potom majú problémy so svojou váhou, tvarom tela alebo celkovým vzhľadom,“ vysvetľuje vedúci štúdie, Gary Goldfield.

Výskumy v tejto sfére sú však náročné. Vedci nevedia povedať, že či majú ľudia s problémami vzhľadu tendenciu tráviť viac času na sociálnych médiách, alebo či sociálne médiá prispievajú k vývoju týchto porúch.

Ešte pred samotným výskumom Goldfield vykonal pilotnú štúdiu, ktorá pracovala s 38 dobrovoľníkmi. Išlo o študentov, ktorí sa vyznačovali zvýšenými hladinami úzkosti alebo depresiou. Časť žiakov mala počas trvania testu znížiť používanie sociálnych sietí na maximálne 60 minút na deň. Iní mohli sociálne siete používať bez obmedzení.

Skupina s obmedzenými sociálnymi sieťami už za tri týždne získala pozitívnejšiu predstavu o svojom zovňajšku v porovnaní so skupinou, ktorá používala sociálne siete normálne. Pozitívnejšia predstava sa ale netýkala ich váhy.

Autori štúdie priznávajú, že pracovali s malou vzorkou, preto nemohli vykonať žiadne analýzy týkajúce sa pohlavia.

Vplyv sociálnych sietí na náš obraz

Nová štúdia zahŕňala 220 študentov vo vekovom rozmedzí 17-25 rokov a rozširuje pôvodnú štúdiu. Počas prvého týždňa vedci nakázali žiakom, aby používali sociálne médiá tak, ako ich používali bežne. Po prvom týždni experiment prebiehal rovnako. No časť dobrovoľníkov mohla používať sociálne siete už len hodinu.

Opäť sa dokázalo, že po troch týždňoch získala obmedzená skupina pozitívnejšie názory o svojom zovňajšku. Ako autori konštatujú, ich práca dokazuje, že prílišná konzumácia obsahu na sociálnych sieťach môže viesť k poruchám vnímania nášho duševného obrazu.

„Obmedzenie sociálnych sietí môže byť efektívnym spôsobom, ako za krátku dobu zlepšiť predstavu o našom tele. Pri práci s mládežou, ktorá trpí podobnými poruchami, by sa malo brať do úvahy aj používanie sociálnych sietí,“ uzatvára Goldfield.

Momentálne autori pracujú ešte na rozsiahlejšej štúdii, ktorá sa ďalej bude venovať vplyvu sociálnych sietí na náš mentálny obraz.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre