BezpečnosťSpravodajstvo

Slováci, ale aj Česi, si myslia, že sociálne siete zámerne zviditeľňujú dezinformácie, ukazuje štúdia

Hoci sociálne siete tvrdia, že bojujú proti dezinformáciám, tak Slováci, ale aj Česi si myslia, že robia presný opak, ukazuje štúdia.

Sociálne siete v súčasnosti patria medzi kanály, prostredníctvom ktorých mnohí z nás pristupujú k informáciám o spoločenskom dianí. Je to ale aj nástroj, ktorý je rovnako zneužívaný na šírenie dezinformácií. Výnimkou nie je ani Slovensko, kde sa tomuto typu správ náramne darí, ukázala nedávna štúdia.

Hoci sociálne siete hovoria, že proti tomuto typu správ aktívne bojujú, tak mnohí tomu neveria. Štúdia publikovaná CEDMOm, čo je stredoeurópska organizácia pre sledovanie digitálnych médií, ukazuje, že Slováci, ale aj Česi si myslia, že sociálne siete tento typ správ zámerne zosilňujú.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dezinformácií vo verejnom priestore pribúda

Štúdia vyššie sa venovala najmä Českej republike, pričom výsledky porovnáva s výsledkami zo Slovenska. Obe štúdie prebiehali v približne rovnakom čase. Jej autori sa dopytovali na názory ľudí súvisiace s dezinformáciami a informačnou vojnou v nadväznosti na vojnu na Ukrajine.

Výskum odhalil, že ľudia sa domnievajú, že sa zvyšuje intenzita dezinformácií. S týmto názorom sa stotožnilo 75% Čechov a 80% Slovákov. Približne 15% Čechov a 13% Slovákov si myslí, že nedošlo k zvýšeniu, ale ani k zníženiu množstva dezinformácií.

Štúdia ďalej odhaľuje, že pokiaľ narazíme na dezinformácie na sociálnych sieťach, tak až 36% Čechov, resp. 43% Slovákov, na ne nijako nereaguje. 22% respondentov, resp. 18% Slovákov, na dezinformácie upozorní svoje okolie. Z prieskumu rovnako vyplýva, že len malá časť z nás zdroje dezinformácií zablokuje, aby tento typ príspevkov neskôr nevideli. Hovoríme len o 13%, resp. 14% ľuďoch.

co si myslia slovaci a o ovplyvnovani dosahov dezinformacii na socialnych sietach
Zdroj: cedmohub.eu

Štúdia ďalej poukazuje aj na to, že Slováci, ale aj Česi si myslia, že sociálne siete zámerne zviditeľňujú tento typ obsahu. Konkrétne hovoríme o 79% respondentoch, resp. 71%.

co si myslia slovaci a o ovplyvnovani dosahov dezinformacii na socialnych sietach_2
Zdroj: cedmohub.eu

Prieskum taktiež odhaľuje, že približne 40% Slovákov si myslí, že dezinformačnú vojnu vedie Ruská federácia voči západným krajinám. Na druhej strane stojí približne 30% respondentov, ktorí si myslia opak.

kto vedie informacnu vojnu_slovensko a cesko_studia_1
Zdroj: cedmohub.eu

Ako hodnotíte výsledky prieskumu vyššie vy? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch, prípadne na sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close