Liečiť by nás namiesto lekárov mohla umelá inteligencia. Google ukázal virtuálneho doktora AMIE

Nový lekársky AI model dokáže napodobniť aj empatiu vyšetrujúceho lekára pri komunikácii s pacientom

Umelá inteligencia AMIE od Googlu by nás mohla v budúcnosti vyšetrovať
Zdroj: Unsplash (Steve Johnson, Usman Yousaf), Úprava: Vosveteit.sk

Keď sme chorí, zájdeme ku doktorovi, ten nás vyšetrí a povie, čo nám je. Táto konverzácia medzi doktorom a pacientom je základom modernej medicíny a okrem poznatkov lekára sa zakladá aj na jeho empatii a dôvere medzi pacientom a lekárom.  

Spoločnosť Google tvrdí, že umelá inteligencia schopná týchto diagnostických dialógov by mohla zvýšiť dostupnosť, kvalitu a konzistenciu zdravotnej starostlivosti nielen pre samotných pacientov, ale aj lekárov. Najväčším problémom v tomto smere je to, aby vedela umelá inteligencia spoľahlivo imitovať naozaj bohaté skúsenosti lekárov.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Veľké jazykové modely nám už teraz dokazujú, že vedia plánovať, uvažovať a používať relevantný kontext na vedenie bohatých konverzácií mimo lekárskej sféry. Čo sa však týka samotného zdravotníctva, tam sa môžeme stretnúť s množstvom ďalších faktorov, ktoré tvoria dobrý dialóg medzi lekárom a pacientom.  

Dobrý lekár totiž dokáže nielen podať informácie jasne, no berie ohľad aj na pacienta a spoločnými silami rozhodnú o ďalších krokoch liečby. Lekár sa zároveň musí vedieť vcítiť do emócií pacienta a podporiť ho v ďalších krokoch liečby. Umelá inteligencia dokáže podať správnu diagnózu a odpovedať na akékoľvek otázky ohľadom choroby, liečby či iných zdravotných otázok, no v ostatných aspektoch sa jej až tak veľmi nedarí. Zároveň neexistuje žiadna práca, ktorá by sa zamerala na aspekty empatie a podpory zo strany umelej inteligencie.  

Spoločnosť Google preto vyvinula umelú inteligenciu AMIE (pozn. redakcie: Articulate Medical Intelligence Explorer). Ide o systém založený na veľkom jazykovom modeli a optimalizovaný pre konverzáciu s pacientom ohľadom diagnózy. Google AMIE trénoval na základe rôznych faktorov, ktoré definovali kvalitnú lekársku konzultáciu, či už z pohľadu ošetrujúceho doktora alebo pacienta. Následne umelú inteligenciu AMIE otestovali simulovaním lekárskych konzultácií s trénovanými hercami. Tieto konzultácie prebiehali cez smartfón v rozhraní, ktoré užívatelia spoznajú, ak už v minulosti pracovali s nejakou umelou inteligenciou.  

Funguje AMIE v praxi?

Výskumníci z Google natrénovali AMIE na dátach zo skutočného sveta, v ktorých sa nachádzali príklady toho, ako lekári uvažujú, ako zhrnú všetky známe fakty a na ich základe postavia diagnózu. Vedci zároveň mali prístup k množstvu skutočných konverzácii medzi lekárom a pacientom.  

Nová umelá inteligencia AMIE od Googlu by mohla v budúcnosti vyšetrovať pacientov
Zdroj: Google

Pri trénovaní umelej inteligencie sa vedci stretli s dvoma vážnymi problémami. Prvým bolo, že dáta na ktorých umelú inteligenciu trénovali ani zďaleka nezachytávali obrovské množstvo zdravotných problémov, ktoré môžu vo svete existovať. To môže brániť uplatneniu modelu vo väčšej škále. Druhým problémom bolo, že dáta z reálnych konverzácií častokrát obsahovali slang, žargón, humor alebo sarkazmus. Tomu umelá inteligencia nemusí dobre rozumieť.  

Mnohé časti sveta dnes majú obmedzený prístup k lekárskej starostlivosti. V týchto častiach sveta by umelá inteligencia AMIE mohla pomôcť, no stále má nedostatky, s ktorými sa musia vedci popasovať. Ako sme už spomenuli, vedomosti sú v tomto smere najmenej. Doktori majú mnohé ľudské vlastnosti, napríklad porozumenie a empatiu, spolu s princípmi, ktorými sa riadia. Tieto bohaté skúsenosti využívajú na prácu s pacientmi a tieto skúsenosti si musí umelá inteligencia osvojiť, ak by mala lekárom v budúcnosti pomáhať.  

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre