Recenzie

RECENZIA OPPO Find N2 Flip: Galaxy Z Flip 4 má konečne konkurenciu, ktorá na trhu dlho chýbala

OPPO Find N2 Flip je jedným z najnovších skladateľných smartfónov na trhu, ktorý konkuruje Galaxy Z Flip 4.

Nedávno sme vám priniesli recenziu na Samsung Galaxy Z Flip 4, a pár dní dozadu sa nám dostal do rúk aj smartfón OPPO Find N2 Flip, ktorý je priamou konkurenciou telefónu od Samsungu. Ide o zariadenie, ktoré je takisto „véčkom“ a cieli na rovnakú cieľovú skupinu používateľov. No aký je tento smartfón v praxi? Poďme sa nižšie pozrieť na moje skúsenosti so zariadením, ktoré som nadobudol počas týždňového testovania.

Konštrukcia zariadenia spĺňa tie najvyššie štandardy

Find N2 Flip, ako ho vytiahnete zo škatule, tak na vás zapôsobí svojím vzhľadom a to najmä v zloženom stave. Hneď ho začnete rozklápať a sklápať. Ide o akýsi WOW efekt. Rovnako musím spomenúť, že aj vonkajší displej v sklopenom stave je dostatočne veľký na to, aby bol schopný komfortne zobraziť užitočné informácie, ako je napríklad počasie, upozornenia, informácie z kalendára a podobne. No pri prednom displeji, hoci sa mi zo začiatku zdal dokonalý, tak krátko na to, tento pocit vystriedal strach, že ho poškodím. Preto odporúčam hneď potom, ako si zariadenie zakúpite, tak aplikovať na displej ochranné sklíčko (ochranná fólia bola už aplikovaná).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
OPPO Find N2 Flip pohlad na sklopeny displej
Zdroj: Vosveteit.sk

Ešte si spomínam, keď som prvýkrát držal skladateľný telefón a s opatrnosťou som ho otváral a zatváral. Na jednej z tlačových besied nám konkurenčný Samsung pri predstavení prvej a druhej generácie skladateľných zariadení prízvukoval, že telefón musíme otvárať dvoma rukami. Dnes tomu už tak našťastie nie je. Konštrukcia tohto typu telefónu je dostatočne pevnou a odolnou. Rovnako je to aj v prípade Find N2 Flipu. Smartfón pohodlne otvoríte i jednou rukou bez toho, aby ste sa báli, že ho poškodíte.

OPPO Find N2 Flip sklopenie
Zdroj: Vosveteit.sk

Ďalej musíme spomenúť aj displej v ohybe. Ten je vidno iba zo špecifického uhlu alebo keď je obrazovka zariadenia vypnutá. V podstate mi trvalo len pár desiatok minút, kým som prestal evidovať zlom v strede hlavného displeja. Chválim aj to, že len márne by ste hľadali nejaké štrbiny v okolí zhybu. Displej dokonalo lemuje s telom zariadenia, a preto sa nemusíte báť, že by vám do ohýbacieho mechanizmu vnikol napríklad prach alebo iné nečistoty.

Oppo Find N2 Flip je pri otvorení približne rovnako veľký  ako Pixel 7 Pro, prípadne Samsung Galaxy S22 Ultra, resp. S23 Ultra. No je o poznanie ľahší. Váži 191 gramov.

OPPO Find N2 Flip a galaxy S22 Ultra bok po boku
Zdroj: Vosveteit.sk

Testoval som čierny model, a páčila sa mi kombinácia matného materiálu s hliníkovým rámom. Je pevný a nemal som pocit, že konštrukcia je krehká – čo je pre mnohých jedna z najväčších obáv pri tomto type zariadenia. Oppo tvrdí, že otvárací mechanizmus bol navrhnutý tak, aby vydržal viac ako 400 000 otvorení a zatvorení, no z pochopiteľných dôvodov, toto som nedokázal otestovať.

OPPO Find N2 Flip ohyb_3
Zdroj: Vosveteit.sk

Aby som zariadenie ale iba nechválil, tak hoci vzhľad chrbta tela sa mi veľmi páčil a bol aj príjemný na dotyk, tak ako som položil telefón bez krytu na stôl alebo som po chrbte jemne prešiel nechtom, tak sa vytvorili jemné ryhy. Vyzeralo to ako nečistota či škrabanec, no dalo sa to nakoniec jednoducho zotrieť. Je to ale otrava „utierať“ telefón 5-krát denne, aby vyzeral pekne. Rovnako musím spomenúť, že zariadenia chýba ochrana voči vniknutiu vody, teda zabudnite na to, že ho budete používať počas dažďa. Spomenul by som ešte, že pre niekoho s krátkymi prstami, môže byť nepraktické ovládať tlačidla hlasitosti zariadenia, keď je telefón otvorený. Tie sú totiž pomerne vysoko a ich nahmatanie nemusí byť tak jednoduché, ako sa môže zdať.

Displeje telefónu

Začnem tým vonkajším, ktorý má 3,26“ a zobrazuje hlavne čas, dátum a životnosť batérie, ale pri posune sprava doľava nájdete aj niektoré prispôsobené aplikácie. No je ich pomerne málo, čo ma sklamalo. Displej neponúka veľa možností, ako môžete s ním integrovať. Treba ho skôr brať ako „informačný panel“, ktorý ponúka niekoľko málo možností, čo s ním môžete robiť.  Aby som nezabudol, ide o AMOLED panel s rozlíšením 382 x 720 pixelov.

OPPO Find N2 Flip vonkajsi displej
Zdroj: Vosveteit.sk

V nastaveniach telefónu môžete následne zapínať jednotlivé widgety a aplikácie. No moc ich tam nehľadajte, nájdete ich tam len zopár. Ocenil by som aj širšie možnosti interakcií s „nepodporovanými“ aplikáciami, ktoré sú nainštalované v telefóne. Či sa ale toho niekedy dočkáme, tak to je vo hviezdach. Samozrejme, nechýbajú možnosti, ako si môžete prispôsobiť vzhľad obrazovky. Zaujímavou funkciou sú „interaktívny miláčikovia“. Ide o zvieratká, s ktorými môžete interagovať na obrazovke.

Čo sa mi ale páčilo na prednom displeji je to, že ho možno použiť ako hľadáčik pre hlavný kamerový modul. V dôsledku toho môžete robiť selfie fotografie s hlavným snímačom, čím ich dostanete na úplne inú úroveň.

OPPO Find N2 Flip vonkajsi displej hladacik pre kameru
Zdroj: Vosveteit.sk

Prejdime ale teraz k hlavnému LTPO displeju. Ponúka rozlíšenie 1080 x 2520 pixelov a je veľký 6,8“, no je o niečo dlhší na úkor šírky vzhľadom na to, že pomer strán je 21:9. Displej zároveň ponúka 120Hz zobrazovaciu frekvenciu. Vo výsledku je pohyb veľmi plynulý. Tu musím ešte spomenúť LTPO  technológiu, vďaka ktorej je displej schopný zobraziť Hz v rozsahu 1 až 120. Oppo ale musím vyhrešiť, že chýba možnosť nastavenia maximálnej zobrazovacej frekvencie 90 Hz. Rozdiel medzi 120 Hz a 90 Hz nie je až tak viditeľný a vo všeobecnosti platí, že čím častejšie sa vám obnovuje obrazovka, tak tým kratšie vydrží batéria.

Oppo ColorOS_120 Hz alebo 60 Hz
Zdroj: Vosveteit.sk

Nechýba ani podpora HDR10+. Zobrazenie farieb je pomerne živé a pre niekoho môže byť až príliš, no dá sa s týmto pohrať v nastaveniach zariadenia, pomocou ktorých si prispôsobíte sýtosť farieb.

OPPO Find N2 Flip hlavny displej
Zdroj: Vosveteit.sk

Čo sa týka svietivosti displeja, tak tá dosahuje 1600 nitov. To je maximálny peak, aký dosiahnete. Ak sa pýtate, čo to znamená, tak  ide o úroveň podsvietenia displeja. Tu musím ale povedať, aj keď je to nadštandardná hodnota, ktorá by mala plnohodnotne postačovať v situácii, keď vám priamo na displej dopadajú slnečné lúče, tak nie vždy som videl obsah na obrazovke na 100%. Niekedy som musel mierne „zaostriť“ zrak. No nebola to žiadna pohroma. Je to pravdepodobne spôsobené technológiou displeja, lebo pri iných telefónoch s „pevným“ displejom, pri takejto hodnote som nikdy nemal problém s viditeľnousťou obsahu na displeji.

OPPO Find N2 Flip hlavny displej_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Kamera smartfónu

Keď príde reč na hlavnú kameru zariadenia, tak Find N2 Flip sa môže pochváliť hlavným 50-megapixelovým snímačom Sony IMX890, ktorý je doplnený o 8-megapixelový ultraširokouhlý objektív. Pri fotení za ideálnych podmienok som bol z výsledných fotografií nadmieru spokojný. Celkovo by som kvalitu fotografií zhodnotil tak, že robí vo svojej cenovej kategórii slušné snímky, ale nie tie najlepšie.

OPPO Find N2 Flip kamera
Zdroj: Vosveteit.sk

50-megapixelový hlavný fotoaparát zmenšuje fotografie na 12,6 MP, čím vytvára dostatočný detail v záberoch. Výsledné snímky sú o niečo živšie ako je realita, no sú vhodné na zdieľanie na sociálnych sieťach. Na druhej strane ale musím povedať, že niekomu sa môžu živšie fotografie zdať krajšie. Teda ich farebnosť by som nevykreslil v zlom slova zmysle. Závisí to od toho, čo preferujete. Ale nečakajte, že fotky použijete na veľkoplošnú tlač, ak by ste niekomu chceli napríklad darovať obraz s potlačenou fotografiou. Nižšie si môžete pozrieť niekoľko fotografií. Prízvukujem ale, že snímky prešli kompresiou. V originálnej kvalite ich nájdete na tejto adrese.

V prípade ultraširokouhlého snímača musím konštatovať, že výsledné snímky postrádajú na kvalite. Výsledne fotografie nie sú katastrofa, ale ani nič, s čím by ste sa chceli pochváliť. Snímač by som zhodnotil ako šedý priemer – veľmi nepoteší, ale ani nesklame. V súvislosti s kvalitou by som ale doplnil, že horšia kvalita je viac badateľná skôr na počítači ako na telefóne. Rovnako by som povedal, že farby „ťahá“ mierne do tmavších odtieňov. Spomenul by som ešte, že v prípade fotografií v noci, ultraširoký snímač mi robil prakticky pri každej fotografii šmuhy, resp. žiaru, ak bola na scéne nejaká lampa či zdroj svetla a mal aj tendenciu zachytiť menej detailov.

„Spomenul by som ešte, že odborná porota DXOMARK udelila zariadeniu 114 bodov, čo zaradilo smartfón na 69. priečku medzi fotomobilmi. Smartfón sa ocitol napríklad po boku zariadenia OnePlus 8 Pro, ktorý bol predstavený v apríli 2020, prípadne po boku smartfónu Samsung Galaxy S21 Ultra 5G, ktorý bol predstavený v januári 2021. Nečakajte preto, že dostanete fotomobil zodpovedajúci dnešným vlajkovým lodiam, hoci medzi sklápačkami patrí k lepším.“

Nemôžem nespomenúť funkciu priblíženia, ktorá mne osobne až tak nejde po chuti. Ak priblížte snímku 2-3 násobným zoomom, tak je to v poriadku. No pri viac násobnom priblížení, výsledná fotografia stráca na kvalite.

Telefón má aj selfie kameru umiestnenú ako malý otvor v strede horného okraja rozloženého displeja, ale zriedka budete potrebovať jej použitie. Možno tak na videohovory s priateľmi. Pri selfie fotkách skôr siahnete po hlavnej kamere, čo je jedna z hlavných výhod sklápacích zariadení.

Keď príde reč na video, tak poteší prítomnosť 4K videa pri 60 fps, no na druhej strane sklame absencia optickej stabilizácie obrazu, ktorú mimochodom u hlavnej konkurencie, Z Flip 4 od Samsungu, nájdete. Čo to znamená v praxi? Ak stojíte na mieste a nehýbete sa a nemáte roztrasenú ruku, tak video vyzerá pekne, no keď začnete kráčať, tak na kvalitné video zabudnite a to obzvlášť vo večerných hodinách. Nižšie si môžete pozrieť vzorky videa vrátane videí pri nižšom rozlíšení.

Video pri 4K 30 fps

Full HD video 60 fps

Video noc vzorka č. 1

Na videu nižšie môžete vidieť, ako kamera natáča v noci.

Video noc vzorka č. 2

Systém a výkon

Oppo Find N2 Flip beží na Androide 13, nad ktorým nájdeme nadstavbu ColorOS13. Úprimne sa priznám, že posledné dva roky bežím na nadstavbe One UI a tak mi trvalo nejakú chvíľu, kým som si zvykol na ColorOS. Nižšie na snímkach sa môžete pozrieť, ako vyzerá rozhranie systému, aby ste si mohli spraviť obraz, čo môžete očakávať.

Ale niektoré vychytávky, ktoré nadstavba OS ponúka, ma prekvapili a to v pozitívnom slova zmysle. Napríklad, ak sa chcete v prípade mnohých smartfónov pozrieť na aplikácie, ktoré vám aktívne bežia na pozadí (nie v multitaskingu), tak si musíte zapnúť vývojárske nastavenia, cez ktoré sa viete dopátrať k aktívnym aplikáciám. V tomto prípade stačilo zrolovať notifikačnú lištu, kde ste pomocou troch bodiek otvorili sekciu s aktívnym softvérom, ktorý pracuje na pozadí telefónu.

Čo sa týka chodu systému, tak telefónu nemožno nič vyčítať. Všetko išlo veľmi plynulo, nepostrehol som žiadne významnejšie zaváhanie zariadenia s výnimkou pár seknutí, no tie sú prítomné naprieč všetkými smartfónmi a všetkými cenovými kategóriami. Taktiež musím uviesť, že prechod medzi vonkajšou a vnútornou obrazovkou je plynulý a prakticky okamžitý.

Oppo Find N2 Flip je poháňaný 8-jadrovým čipom MediaTek Dimensity 9000+, ktorému dopomáha 12 GB RAM a 256 GB úložného priestoru typu UFS 3.1. Komu by sa málilo, tak RAM pamäť je možné rozšíriť o virtuálnu pamäť o ďalších 8 GB, no na úkor úložného priestoru. Prednastavené je ale rozšírenie „len“ o 4GB. Aby som nezabudol, tak operačný systém si odkusne z pamäte mobilu približne 17 gigabajtov.

No, asi ale pýtate, čo to znamená v praxi. Bude vám telefón sekať, keď budete hrať hry? Zvládnete na ňom pustiť náročnejšie aplikácie? Nejde síce o kráľa výkonu, ale áno, telefón zvládne aj tie najnáročnejšie úlohy. Pri pohľade na výkon vo Wild Life Extreme teste zariadenie dosiahlo niečo málo cez 2600 bodov. Ide teda o výkonnostne takmer identické zariadenie ako je Galaxy Z Flip 4. Aby som to ale zhrnul aj pre laikov, v priebehu najbližších rokov nemusíte mať obavy o výkon, že by mobil niečo nespustil alebo by mal problémy s nejakou hrou či aplikáciou. Má v sebe dostatok výpočtovej sily.

V súvislosti s batériou musím uviesť, že ponúka kapacitu 4 300 mAh a má až prekvapivo dobrú výdrž. Hravo s ním vydržíte fungovať jeden celý deň, a to aj keď ste náročnejší používateľ. No nerátajte s tým, že je to viac ako jednodňový smartfón. Zároveň treba spomenúť, že smartfón podporuje rýchle nabíjanie pri výkone 44 W. Za polhodinu nabíjania ho nabijete približne na polovicu. Plný stav nabitia dosiahnete za niečo málo cez hodinu. Čo ale poteší je, že v balení telefónu je aj rýchlonabíjačka a to až s výkonom 66 W. Ak sa pýtate na prítomnosť bezdrôtového nabíjanie, tak to v smartfóne nehľadajte. Úprimne ale, koľkokrát ste použili túto technológiu? Len pre porovnanie, Galaxy Z Flip 4 ponúka 3 700 mAh batériu, ktorú nabijete pri výkone 25 W, no zariadenia disponuje bezdrôtovým a reverzným nabíjaním.

Zhrnutie

K niektorým častiam telefónu sa vám môže zdať, že som bol až príliš kritický, no zariadenie stojí viac ako 1-tisíc €, čo nie je málo. A preto mu nemôžem odpustiť niektoré veci, ktoré sú štandardom. Dnes sú na trhu mnohé zariadenia s rovnakou cenovkou, ktoré ponúkajú lepší displej, lepšiu kameru, lepšiu výdrž batérie, lepší výkon, no nie sú sklápateľné. Ide napríklad o Galaxy S22 Ultra.

Find N2 Flip sa ale nehrá na „kráľa“ výkonu či na najlepší fotomobil na trhu. To by mu ani neprešlo. Schopnosť zloženia zariadenia sa ale musela niekde odzrkadliť. A nedávne štatistiky ukazujú, že ľudia túto technológiu chcú. Ak by som sa na telefón pozeral len v kategórii skladateľných, tak by patril bezpochyby medzi hlavných kandidátov. Z môjho uhľa pohľadu pri pohľade na konkurenciu hrá v jeho prospech hlavne lepšia výdrž batérie a väčší vonkajší displej, ktorý dokáže zobraziť pomerne veľa informácií, no z obmedzeného množstva aplikácií s výnimkou upozornení. To by sa ale mohlo do budúcnosti potenciálne aj zmeniť, ak výrobca prinesie podporu pre širšiu škálu aplikácií, s ktorými bude možné interagovať. Na druhej strane sa jeho cena hýbe v renomovaných obchodoch cez 1-tisíc €, čo je v porovnaní s Galaxy Z Flip 4, ktorý je jeho hlavný konkurent o 200 € až 300 € viac. Otázka preto znie, stojí vám lepšia batéria a vonkajší displej za príplatok? Odpovedať si na túto otázku musí každý sám.

V ostatných parametroch ide o veľmi podobné zariadenia vrátane výkonu, ktorý je prakticky identický. V čom má ale navrch Galaxy, je možnosť natáčania videí so stabilizáciou obrazu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close