Ranná ospalosť nie je v génoch: Pozrite sa, ako sa aj vy môžete zobúdzať sviežejší

Výskumníci z University of California hľadali kľúč k menšej rannej ospalosti. Našli tri dôležité faktory, ktoré určujú to, ako ráno sa nám vstáva.

ranná ospalosť nie je v génoch, takto sa môžete zobúdzať sviežejší
Zdroj: Unsplash (christopher lemercier, Clay Banks), Úprava: Vosveteit.sk

Ak sa ráno zobúdzate ospalí a čakáte len na ten zázračný prvý dúšok kávy, určite nie ste jediní. Rovnako veľa ľudí trpí únavou aj počas dňa. Zobudiť sa ráno svieži ale nie je nejaké zázračné kúzlo, vysvetľujú vedci z University of Califonia, Berkeley.  

Tri faktory hrajú mimoriadne dôležitú úlohu v tom, ako sa ráno zobudíme. Nimi sú samotný spánok, cvičenie a raňajky. V rámci novej štúdie skúmali správanie 833 ľudí. Tí ráno jedli rôzne jedlá a nosili smart hodinky, ktoré monitorovali ich fyzickú aktivitu, množstvo spánku, kvalitu spánku a aj to kedy chodievali spať a či tento režim dodržiavali pravidelne. Dobrovoľníci zároveň museli zaznamenávať čo cez deň zjedli. Zároveň zaznamenávali ako sa počas dňa cítili.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskumníci sa z nazbieraných dát dozvedeli, že ak sa chceme ráno budiť oddýchnutí a svieži, najdôležitejšie je mať predchádzajúci deň viac než dostatok fyzickej aktivity, dlhší spánok a raňajky bohaté na komplexné uhľovodíky s limitovaným cukrom. Zdravá odpoveď tela kontrolovaním glukózy v tele po raňajkách je kľúčom k efektívnejšiemu prebúdzaniu sa.  

“Všetky faktory majú svoj vlastný efekt a účinkujú nezávisle od seba. Ak spíte dlhšie, uvidíte, ako sa zlepší vaše fungovanie počas dňa. Ak zvýšite množstvo telesnej aktivity, uvidíte rovnaký účinok. S každým faktorom môžete vidieť zlepšenie celkovej situácie,” tvrdí Raphael Vallat, jeden z autorov štúdie.  

Ranná ospalosť nie je len otravou, no môže mať aj vážnejšie dôsledky. Veľké množstvo autonehôd, pracovných zranení či väčších katastrof spôsobila ospalosť. Hovoriť môžeme napríklad o ropnej katastrofe na Aljaške, jadrovej nehode v Pennsylvánii alebo v Černobyle. V bežnom živote zvykneme ospalosť podceňovať a ak už niečo, potom ju považujeme za miernu otravu. Ak sme ospalí a menej ostražití, znižuje sa naša produktivita a v najhorších prípadoch môže takáto nepozornosť viesť ku strate ľudských životov.  

Raňajky sú základ 

Výskumníci v rámci štúdie skúmali dopad raňajok na naše zobúdzanie. Dobrovoľníkom dávali jedlá s rôznym obsahom živín. Ukázalo sa, že najhorším typom raňajok sú tie, ktoré obsahujú vysoké množstvo jednoduchých cukrov. Takéto raňajky vedci spojili s neschopnosťou efektívne sa zobudiť a udržať si počas dňa ostražitosť.  

Najlepším variantom sú raňajky bohaté na uhľovodíky a s priemerným obsahom proteínov. Takáto strava sa spája s rýchlym prebudením sa a udržaním ostražitosti.  

Podceňovať by sa nemal ani samotný spánok. Výskumníci naznačujú, že odporúčaných sedem až deväť hodín spánku pre telo predstavujú ideálny spôsob ako sa naštartovať. Spánok potrebujeme na to, aby sme sa zbavili látky adenozín, ktorá sa v tele počas dňa hromadí a večer nám privoláva pocit ospalosti.   

S fyzickou aktivitou je to o niečo komplikovanejšie. Všeobecne sa tvrdí, že cvičenie vplýva na našu bdelosť a náladu, čo platilo aj v tomto prípade. Zároveň sa ukázalo aj to, že cvičenie zlepšovalo samotný spánok. Čo však vedci vylúčili je to, že gény s najväčšou pravdepodobnosťou nemôžu za to, či sa zobúdzame dlho, alebo hneď vyskočíme na nohy.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre