Černobyľské „stratené nahrávky“: Doteraz nezverejnené informácie ponúkajú hlbší pohľad do najväčšej jadrovej katastrofy v histórii

Už čoskoro vychádza dokumentárny film približujúci odvahu robotníkov, ale aj nedbalosť sovietskej vlády.

chernobyl_fotografia
Zdroj: IAEA Imagebank via Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)

Havária Černobyľskej jadrovej elektrárne sa považuje za najhoršiu haváriu v histórii sveta. Na škále jadrových nehôd má havária elektrárne hodnotu 7, čo je najvyššia možná hodnota. Na prvom mieste sedí ešte s haváriou jadrovej elektrárne Fukušima, píše portál IFL Science.

Odohrala sa v roku 1986 a haváriu zapríčinila kombinácia základných chýb v dizajne elektrárne a ľudského faktoru. Počas experimentu a testu nového bezpečného systému nastalo prehriatie a následná explózia reaktora RBMK-1000.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Po havárii elektrárne sa uvoľnilo do okolia obrovské množstvo radiácie, ktorú mohli zaznamenať aj viac ako tisíc km od miesta havárie, vo Švédsku. Británia po havárii zaznamenala aj rádioaktívne dažde.

Havária Černobyľskej jadrovej elektrárne

Reakcia na černobyľskú tragédiu je dobre zdokumentovaná a ukazuje zanedbanie alebo nekompetentnosť bývalej sovietskej vlády, spojenú so snahou udalosť čo najviac ututlať. Onedlho však vychádza dokumentárny film, ktorý sľubuje nové informácie o tom, ako sa havária jadrovej elektrárne riešila. Na povrch totiž vychádzajú stratené nahrávky, ktoré zachytávajú nielen hrdinských pracovníkov, snažiacich sa zo všetkých síl minimalizovať dopad havárie, no v týchto nahrávkach sa ku vám dostanú aj výpovede obyvateľov neďalekého mesta Pripiať, ktoré sovietska vláda po havárii umlčala.

Chernobyl: The Lost Tapes je názov pripravovaného dokumentu z produkcie HBO. V ňom nahliadnete nielen do života obyvateľov mesta Pripiať, ktorí museli opustiť svoje domovy, no predstaví sa vám aj práca tisícov baníkov, technikov a vládnych predstaviteľov, ktorí pracovali na tom, aby sa z černobyľskej havárie nestala globálna katastrofa.

Černobyľskú haváriu sledoval celý svet a preto sa Sovietsky zväz snažil situáciu tutlať najviac, ako sa v ten moment dalo. Na miesto prichádzali robotníci aj po havárii a ich cieľom bolo celý incident zakryť. Títo pracovníci sa označovali aj ako likvidátori. Neboli to však len oni, ale aj statoční muži snažiaci sa vysporiadať s rádioaktívnym odpadom, ktorí nemali najmenšie tušenie o pravej miere rizika, ktorému sa vystavujú. Sovietska vláda totiž nepriznávala čo sa môže pracovníkom stať, ak budú vystavení smrteľnej dávke radiácie. Práve to bolo niečo, čo prispelo k zničeniu dôvery vo vedenie Sovietskeho zväzu.

Nové skutočnosti

Dnes sa predpokladá, že viac ako 93-tisíc ľudí z Ukrajiny, Ruska a Bieloruska umrelo na choroby, vyvolané radiáciou z Černobyľskej elektrárne. Hoci zatiaľ nemožno povedať, aké informácie sa dokumentaristom zo stratených nahrávok podarilo získať, sľubujú ešte detailnejší pohľad na jednu z najväčších jadrových katastrof sveta. Dokument Chernobyl: The Lost Tapes bude mať premiéru 22. júna a následne bude dostupný aj na streamovacej službe kanálu HBO a HBO Max.

Z ukážky ale vyplýva, že dokumentárny film ponúkne doteraz nezverejnené autentické zábery z miesta tragédie, ako aj výpovede obyvateľov, ktorí žili v priamej blízkosti elektrárne bez toho, aby vedeli čo sa v osudnú noc havárie naozaj stalo.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre