Filmy a seriálySpravodajstvo

Černobyľská havária nebola jedinou. Dokument Three Mile Island približuje závažnú jadrovú nehodu v USA. Nájdete ho na Netflixe!

Dokument Three Mile Island, ktorý nájdete na Netflixe, odkrýva, ako sa USA vysporiadali z jednou z najväčších miestnych jadrových katastrof.

Keď sa povie jadrová nehoda, tak mnohým z nás napadne Černobyľ, kde sa odohrala najväčšia jadrová katastrofa, akú sme doposiaľ zažili. Dôsledky tejto jadrovej nehody sú prítomné do dnešných dní. Nejde však o jedinú nehodu tohto druhu.

V priebehu včerajšieho dňa naprieč platformou Netflix pribudol štvordielny dokumentárny seriál Three Mile Island, ktorý zachytáva jadrovú nehodu v americkom meste Pensylvánia. Ide o nehodu, ktorá započala 28. marca v roku 1979. Príbeh rozpráva o čiastočnom roztavení jadrového reaktora v jadrovej elektrárni, kedy jeden z novo spustených reaktorov začal zlyhávať a o štvrtej ráno sa zapli všetky poplachy. Pre tých, ktorí nevedia, tak túto nehodu sprevádzalo viacero kontroverzie a otáznikov. Dôvodom je, že pracovníci elektrárne boli zaskočení tým, čo sa deje. Z tohto dôvodu neboli schopní adekvátne reagovať a to viedlo k úniku veľkého množstva chladiva jadrového reaktora do okolitých oblastí a prostredia.

K panike prispel katastrofický thriller The China Syndrome

Táto nehoda okrem iného sa odohralo krátko potom, ako sa v kinách objavil katastrofický film The China Syndrome, ktorý hovoril o jadrovej nehode. To prispelo k všeobecnej medializácii celého incidentu, ale aj k nárastu strachu a paniky miestneho obyvateľstva. Nehovor viac o tom, že informácie o tom, čo sa vlastne udialo, kompetentní nezdieľali s verejnosťou riadne.

Kief Davidson, režisér tohto dokumenty, sa prostredníctvom série rozhovorov a exkluzívnych záberov snaží skúmať túto nehodu z každého uhľa pohľadu. Za týmto účelom vyspovedal ľudí z rôznych profesií, ktoré boli nejakým spôsobom súčasťou tejto nehody. Od robotníkov, ktorí sa snažili zabrániť roztaveniu jadra, cez úradníkov, až po policajtov, či bežných ľudí. Jednou z ústredných postáv dokumentu je Rick Parks, inžinier, ktorý popisuje podrobnosti, ako sa vysporiadali s nebezpečenstvom.

Tento dokument celkovo odkrýva snahu elektrárne, ktorej cieľom bolo skôr maximalizovať zisk a to aj na úkor bezpečia. Rovnako treba uviesť, že nečakajte od seriálu podrobnú technickú správu o tom, čo sa tam udialo, tú tam nenájdete. Ide skôr o príbeh whistblowerov, ktorí sprostredkovávajú pohľad zvnútra celej katastrofy. Z rozhovor taktiež plynie, že dôležitú úlohu zohrávali peniaze, pričom na veľkosť problému, kompetentní nereagovali adekvátne.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close