Ako vyzerá zničený jadrový reaktor vo Fukušime po niekoľkých rokoch? Najnovšie fotografie sú priam hrôzostrašné

Špeciálnemu robotovi sa v útrobách zničeného jadrového reaktora podarilo vytvoriť pár detailných snímok roztečeného jadrového paliva.

fukusima jadrova elektraren
Zdroj: TEPCO (Fotografia Bloku 1. z roku 2012)

Ako vyzerajú pozostatky zničených blokov jadrovej elektrárne v japonskej Fukušime s odstupom viac ako 11 rokov? I keď by sa mohlo v dnešnom technológiami prešpikovanom svete zdať, že odfotenie pozostatkov reaktorov nemôže byť náročnou úlohou, opak je pravdou. Odfotenie tých najrádioaktívnejších útrob zničených jadrových reaktorov je mimoriadne obtiažne. Môže za to práve radiácia, ktorá v priebehu niekoľkých sekúnd dokáže vyradiť aj tú najviac obrnenú elektroniku. Najnovšie pokusy prevádzkovateľa elektrární vo Fukušime však boli konečne úspešné. Naskytol sa nám tak pohľad na dychberúce fotografie, ktoré pri bližšom pohľade na ne vyzerajú až hrôzostrašne.

Dychberúce zábery zničeného reaktoru

Najnovšie zábery z útrob jadrovej elektrárne vo Fukušime poskytol diaľkovo ovládaný robot zachytávajúci okolie reaktora hneď z viacerých uhľov, informuje agentúra AP. Aj napriek nízkemu rozlíšeniu ide o obrovský úspech, ktorý ponúka vedcom aspoň ako taký pohľad na zničený jadrový reaktor a jeho pozostatky. Doterajšie pokusy sa väčšinou stretli s neúspechom. Robot označený ako ROV-A však konečne odkrýva doposiaľ nevidené rozbité časti reaktora, jeho štruktúry, potrubia a v neposlednom rade roztavené jadrové palivo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
fukusima jadrova elektraren reaktor
Zdroj: TEPCO, IRID/Hitachi-GE Nuclear Energy

Pri pohľade na fotografie údajného roztaveného jadrového paliva je jasné, že ide o na prvý pohľad nenápadný, no o to hrozivejší objekt. Masa náramne podobajúca sa na tzv. „sloniu nohu“ z Černobyľu totižto znamená jediné – z ľudského hľadiska takmer nezničiteľnú masu rádioaktivity znamenajúcu obrovské riziko nie len pre ľudí, ale vlastne všetko živé na našej planéte.

Sanácia niekoľkých stoviek ton paliva potrvá desaťročia

Roztavené palivo v „odhalenom“ bloku 1. sa podľa odhadov ponorilo do hĺbky zhruba 2 metrov. Vysokorádioaktívna voda tak spoločne s palivom pohlcuje všetky pozostatky, ktoré v reaktore po katastrofe zostali. V prípade bloku 1. bolo v útrobách reaktora „pochovaných“ zhruba 280 ton jadrového paliva. Celkovo však elektráreň vo svojich poškodených útrobách schováva až 900 ton roztaveného jadrového paliva.

fukusima jadrova elektraren reaktor 2
Zdroj: TEPCO, IRID/Hitachi-GE Nuclear Energy

Preskúmanie najviac poškodeného bloku v jadrovej elektrárni vo Fukushime je však iba začiatkom. Po analýze záberov a nameraných údajov by sa mala spoločnosť TEPCO (prevádzkovateľ elektrárne) pokúsiť o ďalšie prieskumné misie. Následne by mala začať aj sanácia celého reaktora a jednotlivých blokov. Táto úloha však nebude taká jednoduchá. Sanácia roztaveného jadrového paliva môže podľa odhadov trvať 30 až 40 rokov a pôjde o mimoriadne nebezpečnú a finančne náročnú operáciu.

Netreba zabúdať na enviromentálne riziká

Netreba zabúdať ani na enviromentálne riziká, ktoré takýto proces predstavuje. Japonsko sa už v minulosti postavilo ku problému so sanáciou pomerne zvláštne, keď uviedlo, že rádioaktívnu vodu plánuje vypustiť do oceánu. Argument, že nikde inde sa rádioaktívna voda umiestniť nedá, príliš vo svete neobstál. Aj tieto problémy tak budú výzvou pre vedcov najbližších desaťročí. Dnes totižto žiadne efektívne spôsoby, ako z rádioaktívnych materiálov spraviť opäť neškodné objekty, zatiaľ nepoznáme.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre