POZOR! Online podvodníci prišli s novou fintou, ako oklamať svoje obete. Takto sa najnovšie snažia obetiam vybieliť bankový účet!

Online podvodníci prišli s novým modusom operandi. Začali sa vydávať za skutočných ľudí, ktorí vzbudzujú dôveru. Zneužívajú aj ich osobné informácie či fotografie.

Aktualna tema_uvodny obrazok
Zdroj: Vosveteit.sk

V online priestore nie je vôbec náročné natrafiť na podvod. Dennodenne nám chodia podvodné e-maily, správy či telefonáty, v ktorých sa útočníci vydávajú najčastejšie za rôzne inštitúcie s cieľom, aby vzbudili dôveru v ľuďoch. Niektoré podvody sú ale viac do očí bijúce ako iné.

Možno aj vám už prišla správa od neznámej osoby a niečo po vás chcela. Napríklad vám niečo ponúkala alebo chcela. Nedávno sme napríklad upozorňovali na podvod, v ktorom útočník písal obeti s prosbou, či mu pomôže v súťaži. Tento podvod bol o to nebezpečnejší, že správa prišla z účtu vášho priateľa. Bohužiaľ ale, jeho účet bol v čase, keď vám písal už hacknutý. Následne žiadal po potenciálnej obeti heslo, ktoré malo slúžiť ako hlas v súťaži. Išlo ale o heslo pre obnovenie účtu. Akonáhle by ste ho zdieľali s podvodníkom, tak by vás vymkol z účtu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pozor, útočníci skúšajú získať vašu dôveru novou fintou

Kľúčom k tomu, aby útok prebehol úspešne, je, aby podvodník získal dôveru obete. Najnovšie sa rozmáha vo veľkom nový podvod, ktorý zatiaľ zaplavuje hlavne inzertné weby ako je napríklad Bazoš či Facebook Marketplace.

Útočníci tentokrát zneužívajú mená osôb, ktoré vo všeobecnosti vyvolávajú rešpekt a dôveru. Ide napríklad o mená existujúcich lekárov, pričom v pätičke e-mailu je prítomný aj skutočný kontakt na danú osobu vrátane jej pracoviska. Online podvodníci často za týmto účelom, aby boli čo najpresvedčivejší, sťahujú aj fotografie z osobných profilov ľudí, za ktorých sa vydávajú a používajú ich ako profilové fotografie. Bohužiaľ, dnes nie je rovnako ničím výnimočným, ak váš e-mail nie je zložený len z mena a priezviska vzhľadom na to, že môžete mať menovca, ktorý vám už stihol „obsadiť“ vašu adresu.

Vy ako potenciálna obeť, keď si vyhľadáte fotografiu na internete, alebo kontaktné informácie na danú osobu, ktorá vám údajne píše, tak tie sedia. Nemáte mať teda prečo dôvod pochybovať, že si píšete s podvodníkom. Jediný spôsob, ako odhaliť, že komunikujete s podvodníkom, je zavolať danej osobe cez kontakt, ktorý má uvedený napríklad v pätičke alebo na webovej stránke inštitúcie, kde pracuje. Málokto to ale urobí, keď sa komunikácia javí ako vierohodná.

To, že ide o podvod, môžete odhaliť aj spôsobom, že po vás osoba na druhej strane pýta citlivé údaje. Napríklad vás presmeruje na web, kde od vás požaduje vyplnenie údajov z platobnej karty. Ak sa tak stane, a hoci sa osoba vydáva za doktora, či inú vierohodnú osobu, tak vedzte, že ide o podvod.

Majte sa teda na pozore a nepodceňujte situáciu a to ani v prípade, ak všetko vyzerá, že ide ako po masle. Buďte radšej upodozrievavý a všetko si riadne preverte, vyhnete sa tak prípadným problémom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre