BezpečnosťSpravodajstvo

Pozor na tento Facebook podvod! Keď vám príde táto správa, tak vedzte, že sa vám útočník snaží ukradnúť účet. Nereagujte na ňu!

Útočníci sa snažia získať prístup do účtu obetí na sociálnej sieti Facebook.

Naraziť na podvod v kybernetickom priestore nie je vôbec náročné. Každý deň nám chodia podvodné e-maily, v ktorých sa útočníci vydávajú za rôzne inštitúcie. Nemenej časté sú ale aj SMS správy, napríklad od „Slovenskej pošty“ alebo bánk. Taktiež frekventované sú aj falošné hovory.

S podvodmi sa môžeme stretnúť ale aj na sociálnych sieťach vrátane Facebooku či Instagramu. Niekedy sa nás osoba na druhej strane snaží presvedčiť, aby sme s ňou zdieľali citlivé údaje, napríklad informácie z platobnej karty. Prípadne cez Facebook Marketplace sa nás snažia presvedčiť, aby sme zaplatili za neexistujúci tovar dopredu. Nech je ako chce, tak cieľom útočníkov je získať prospech na úkor potenciálnej obete. Nie je tomu inak ani teraz.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pozor na túto správu, ide o podvod

Najnovšie sa na Facebooku rozmáha ďalší podvod, upozorňuje na neho Miruš R., ktorá na sociálnej sieti zdieľala niekoľko snímok obrazovky, na ktorých zachytila pokus o podvod. Útočník sa jej pokúsil ukradnúť účet.

Na snímkach, ktoré zdieľala, je vidno modus operandi útočníka. Útočník Miruš kontaktoval s prosbou, či by mohla za neho hlasovať v súťaži s módou. S čím nemala väčší problém.

„Ďakujem. Môj hlasovací kód vám bude zaslaný do textovej správy. (SMS) prosím skopírujte ho a vložte sem, aby som mohol potvrdiť váš hlas.“, píše podvodník v podvodnej správe. „Skontrolujte svoj WhatsApp a pošlite mi kód, ktorý ste dostali, aby ste potvrdili svoj hlas.“, nalieha útočník.

Našťastie, Miruš zareagovala najlepšie, ako mohla a prekukla tento podvod, kedy sa osoba na druhej strane pokúsila ukradnúť jej účet. Tento kód nebol žiadnej hlas, ale heslo na obnovenie účtu Miruš.

„To píše Facebook password reset. To určite nepotvrdím.“, odpovedala na požiadavku útočníka. A aj napriek tomu, že trval na preposlaní hesla, Miruš nepodľahla prosbám.

podvod pokus o kradez uctu cez resetovanie hesla na facebooku
Zdroj: Miruš R. (FB skupina PODVODNÍCI-ZLODEJI-ONLINE PODVODY)

Takáto správa vám môže prísť aj od priateľa

Dôležité je povedať, že takáto správa vám môže prísť aj od osoby, ktorú máte pridanú vo vašom zozname priateľov. Ak sa tak stane, tak vedzte, že účet vášho priateľa bol kompromitovaný. V tomto prípade by ste ho mali čo najskôr kontaktovať (napríklad telefonicky) a informovať ho o vzniknutej situácií, aby si obnovil účet.

Ak sa pýtate, na čo je útočníkovi takýto účet, tak podvodníci cez ukradnuté účty často šíria ďalšie podvody. Napríklad kontaktujú vašich priateľov či rodinu s prosbou o pomoc, ktorá neskôr končí žiadosťou o peniaze. Prípadne cez účet obete šíria dezinformácie alebo podvodné stránky. Nepodceňujte preto situáciu, ak váš účet alebo účet priateľa bol odcudzený. Môže to skončiť aj krádežou identity. Mimochodom, vedeli ste, že za bežný Facebook účet cudzej osoby hackeri pýtajú približne 14 dolárov. Ak by ste mali ale veľa priateľov, prípadne spravovali nejaké Facebook stránky či skupiny, tak jeho cena by násobne stúpla.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close