Facebook Marketplace je plný podvodníkov. Ako sa vyhnúť tomu, aby vás podviedli a čo robiť, keď na jedného z nich natrafíte

Pozrite sa na najčastejšie podvody a modus operandi internetových šmejdov, ktorí operujú na Facebook Marketplace. Takto sa vás môžu pokúsiť okradnúť o peniaze!

Podvody Facebook Marketplace
Zdroj: fizkes / shutterstock.com, Vosveteit.sk (koláž/úprava)

Internetoví šmejdi neustále hľadajú nové spôsoby, ako sa obohatiť na úkor ľudí. Pravdepodobne ste sa už stretli s podvodnými SMS správami alebo hovormi, v ktorých sa volajúci vydával za vášho bankára či inú finančnú inštitúciu. Spoločným cieľom týchto podvodov je vybieliť obeti bankový účet a tak získať peniaze.

Na Facebook Marketplace je oveľa jednoduchšie naraziť na podvodníka, než si myslíte

Niečo predávate alebo chcete kúpiť? Pozor na podvodníkov

Všade tam, kde sú ľudia, nájdeme aj podvodníkov. To je aj prípad služby Facebook Marketplace, kde môžu používatelia predávať produkty alebo ich nakupovať. Vo svojej podstate ide o veľký bazár, kde môžete predať čokoľvek, resp. kúpiť takmer všetko od výmyslu sveta.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V prípade, keď ste predajcom, najčastejší modus operandi podvodníka je, že prejaví záujem o tovar. „Je tovar ešte dostupný“, opýta sa bez ohľadu na to, o aký tovar ide a aká je jeho cena.

Následne po krátkej konverzácii vám povie, že tovar teda zoberie, ale aktuálne sa nachádza mimo a preto navrhne, že vám po tovar pošle kuriéra. Od tohto bodu, ak budete pokračovať podľa pokynov, tak podvod naberá na obrátkach a začína byť nebezpečný.

Pokus o podvod Facebook marketplace
Zdroj: Katarína S. (Facebook, členka skupiny HAKA proti PODVODNÍKOM, ktorá upozorňuje na podvod)

V ďalšom kroku vám pošle správu, v ktorej nájdete URL odkaz, ktorý vás presmeruje na podvodnú stránku kuriérskej pošty. Zväčša stránka je navrhnutá tak, aby vyzerala ako skutočná webová stránka organizácie, napríklad pošty. No stránka, kde máte vyplniť adresu odoslania, si pýta aj ďalšie citlivé údaje, ako sú napríklad prihlasovacie údaje od internet bankingu či informácie z platobnej karty s tvrdením, že vám tam prídu peniaze. No ako tieto údaje vyplníte, tak ich odovzdáte útočníkovi, ktorý ich obratom zneužije. Majte preto na pamäti, ak vám niekto chce poslať peniaze, tak potrebuje k tomu len číslo bankového účtu, nič viac.

Nemusí ísť len o kúpu tovaru, kedy sa vás pokúsia okradnúť

Internetoví podvodníci často tovar aj predávajú. V tomto prípade je modus operandi prakticky rovnaký s výnimkou toho, že vás kontaktuje útočník sám. Kontakt nadviažete totiž vy. Internetoví šmejdi často len stiahnu obrázok z iných inzerátov alebo internetu a nahrajú ho na Facebook Marketplace spolu s popisom. Často sa títo podvodníci schovávajú aj za regulárnych predajcov či obchody. Nedávno sme upozornili napríklad na muža, ktorý si kúpil neexistujúce auto z Nemecka. Internetový šmejd stiahol obrázky z autobazáru a ponúkal auto cez internet. Bohužiaľ, keď si prišla obeť prevziať auto na dohodnuté miesto, tak autobazár tam nebol. Tento podvod bol o to sofistikovanejší, že útočník z pôvodného inzerátu vytiahol reálne informácie o aute a obeť si dokonca u automobilky overila, či skutočne takéto vozidlo existuje. To aj existovalo a útočník obeti vystavil dokonca aj faktúru. Bohužiaľ, ako ju obeť uhradila, tak prišla o peniaze a k autu sa nedostala.

auto podvod online inzerat
Zdroj: pixabay.com (geralt), HAKA

Hľadáte byt? Aj takto vás môžu oklamať

Čoraz častejšie sú aj podvody, kedy útočník ponúka na prenájom byt, no pýta úhradu peňazí dopredu ako rezervačný poplatok. Mnoho ľudí v tiesni zaplatí vzhľadom na to, že byty sa často prenájmu bleskovou rýchlosťou. No na konci dňa sa k bytu nedostanete. Profil je totiž vymyslený a ponúkaný byt k prenájmu vlastní niekto úplne iný.

Podvod na Facebooku najom bytu_1
Zdroj: Facebook skupina (PRENAJOM A BÝVANIE PRIAMO NA MAJITELA (BEZ REALITKU) BRATISLAVA), Ondrej On Jediný

Niektorí zo sofistikovanejších podvodníkov vám dokonca urobia aj obhliadku bytu. Robia to tak, že si cez rôzne služby prenájmu byt na niekoľko dní. Nafotia ho a hodia na inzerát. Následne vám ho aj ukážu na obhliadke, kde ak prejavíte záujem, tak musíte uhradiť rezervačný poplatok. V priebehu niekoľkých dní sú podvodníci vyzbierať pomerne slušnú kopu peňazí. Preto sa majte vždy na pozore, či si byt prenajímate od majiteľa alebo cudzej osoby.

V ideálnom prípade, ak narazíte na podvodníka, tak najlepšie čo môžete urobiť je prestať s ním komunikovať a zablokovať ho. Vo svojej podstate nemáte ani veľa ďalších možností, či môžete urobiť. Ak sa vám ale podvod zdá sofistikovanejší ako iné, tak je dobré, ak na neho upozorníte napríklad zdieľaním do špecializovaných skupín, ktoré slúžia na odhalenie podvodníkov. Ak ste sa už stali obeťou, tak kontaktujte políciu a riešte s ňou vzniknutú situáciu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre