Hľadáte bývanie?! Nenaleťte na tento podvod, inak prídete o peniaze a k bytu sa aj tak nedostanete!

Dajte si pozor na falošných prenajímateľov bytov. Tento podvod je čoraz častejší.

Aktualna tema_uvodny obrazok
Zdroj: Vosveteit.sk

Podvodníci neustále hľadajú nové spôsoby, ako sa obohatiť na úkor nič netušiacich obetí. Častokrát za týmto účelom robia falošné súťaže, pomocou ktorých sa snažia získať údaje z bankových kariet. Prípadne rozosielajú podvodné e-mailové správy či SMS s rôznymi oznámeniami s cieľom, že niekoho nachytajú. Tých metód, ako to na nás skúšajú, je skutočne veľa.

Pozor, ak hľadáte bývanie, tak aby ste nenaleteli na tento podvod!

Najnovšie to skúšajú pomocou falošných inzerátov na bývanie. Podvod prebieha pomerne jednoducho a neagresívnym spôsobom zo strany útočníka. Ľudia sa útočníkovu „hlásia“ doslova sami. Jeden z používateľov na Facebooku, ktorý vystupuje pod prezývkou „Ondrej On Jediný“, zdieľal modus operandi útočníka, ktorý sa ho pokúsil podviesť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ondrej reagoval na ponuku prenájmu bytu. Podvodník mu následne poslal fotografie bytu vrátane informácie o cene nájmu a depozite. Do tohto bodu to vyzeralo ako štandardný postup. No následne sa to zvrtlo. Útočník v ďalšom kroku obeti povedal, že o pár dní sa vráti z pracovnej cesty zo zahraničia a informoval záujemcu o bývanie, že ak si nikto medzičasom nerezervuje byt, tak sa ozve. Na to sa Ondrej opýtal, ako funguje rezervácia.

Útočník následne uviedol, že je potrebné uhradiť dopredu depozit a zároveň doplnil, že o byt prejavilo záujem viacero ľudí, čím na neho vytvoril nenápadne tlak, aby konal.

„Dá sa aj rezervovať len mi píše vážne dosť ľudí. Rezervujete v prípade pokiaľ zaplatíte depozit predo, pošlem vám aj rezervačnú zmluvu. Depozit je vratný pokiaľ by ste byt po obhliadke nezobral,..“. uviedol podvodník v odpovedi.

Podvod na Facebooku najom bytu_1
Zdroj: Facebook skupina (PRENAJOM A BÝVANIE PRIAMO NA MAJITELA (BEZ REALITKU) BRATISLAVA), Ondrej On Jediný

Podvodník na druhej strane bol skutočne pripravený. Na reakciu záujemcu o byt, že by si rád pozrel rezervačnú zmluvu, odpovedal obratom s tým, že ju odoslal. Záujemca o byt následne požiadal aj o číslo účtu, kam môže poslať peniaze.

Podvod na Facebooku najom bytu_2
Zdroj: Facebook skupina (PRENAJOM A BÝVANIE PRIAMO NA MAJITELA (BEZ REALITKU) BRATISLAVA), Ondrej On Jediný

Útočník, hoci tvrdil, že pracuje v Nemecku, tak poslal lotyšský IBAN a doplnil, nech do poznámky k platbe napíše aj meno, čo bola posledná kvapka trpezlivosti obete a následne podvodníkovi vykričal, že bude celú konverzáciu zdieľať ďalej, aby sa čo najmenej ľudí nachytalo na tento podvod.

Podľa všetkého profil osoby, ktorá prenajímala byt, je falošný a fotografie bytu sú stiahnuté z internetu z iného inzerátu. Z konverzácie rovnako je možné vyčítať, že text, ktorý posielal podvodník, bol strojovo preložený.

Nejde o jediný typ podvodu s bývaním

Do pozornosti by sme vám dali aj jeden z dávnejších podvodov, ktorý v minulosti lomcoval Slovenskom, kedy si útočník rezervoval na víkend byt pomocou služby ako je Booking. Následne vykonal v prenajatom byte viacero obhliadok pričom od obeti pýtal rezervačný poplatok, ak majú záujem o byt. No keď obeť zaplatila, tak na konci dňa, prišla o peniaze, lebo podvodník prenajímal niečo, čo nevlastní a následne sa vyparil. Buďte teda obozretní pri hľadaní bývania a preverujte si, či osoba, ktorá prenajíma byt, je aj jeho vlastníkom alebo má k nemu iný právny vzťah. Urobiť tak môžete napríklad pomocou listu vlastníctva, ktoré sú verejne dostupné na internete.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre