Pozor, muž zaplatil 40-tisíc € za auto. Dnes nemá ani jedno! Takto prebieha ďalší online podvod!

Muž si plánoval kúpiť auto, no potom ako uhradil kúpnu cenu, tak zistil, že auto nebolo na predaj a autobazár, ktorý ho ponúkal, neexistuje.

auto podvod online inzerat
Zdroj: pixabay.com (geralt), HAKA

Podvodmi na interne sa to len hemží. Len pár hodín dozadu sme upozorňovali na nový SMS podvod, v ktorom útočník posiela náhodným obetiam SMS a tvrdí, že majú v poisťovni preplatok a môžu si nárokovať jeho vrátenie. No ak adresát správy požiada o vrátenie a postupuje podľa pokynov podvodníka, tak v skutočnosti o peniaze príde. Vo väčšine prípadov totiž odovzdá platobné údaje z karty, ktoré útočník následne znežije alebo autorizuje platbu v jeho prospech.

Asi už každý z nás nakupoval zo zahraničia. Dôvod, prečo tak robíme, je jednoduchý. Lákavá cena. Prípadne ide o tovar, ktorý nie je u nás dostupný.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Muž sa nielenže nedostal k novému auto, ale prišiel aj peniaze

Najnovší podvod prebieha pomerne sofistikovane. Pri kúpe nového auta každý z nás ho chce získať čo najvýhodnejšie. Je to prirodzené. Predsa len ide o väčšiu investíciu. Sledujeme najazdené kilometre, cenu a stav vozidla. Následne všetko porovnáme, aby sme si vybrali to vozidlo, ktoré je najvýhodnejšie v pomere cena-výkon. To sa stalo osudné aj mužovi, ktorý sa podelil o svoj príbeh na sociálnej siete Facebook v známej skupine HAKA-Hľadá sa auto krádeže automobilov.

Predmetom tohto podvodu bolo luxusné auto Toyota Cruiser, ktoré sa malo predávať v talianskom bazáre za 43-tisíc €. Záujemca o vozidlo dostal od predávajúce doklady ku autu vrátane ďalších podrobností o výbave vozidla. Kupujúci si neskôr overil, či auto skutočne existuje a zároveň si preveril aj deklarované informácie o vozidle u oficiálneho výrobu. Všetko sedelo, ako bolo uvedené v inzeráte. Dokonca sa mu podarilo vyjednať aj o 3-tisíc € nižšiu cenu. Všetko vyzeralo na skvelú kúpu, na nakoniec tomu tak nebolo. Podvodník následne poslal mužovi faktúru, aby uhradil kúpnu cenu.

„Najprv som si overil či to auto reálne existuje. V Toyote potvrdili existenciu vozidla a aj výbavu, ktorá bola v inzeráte uvedená.  Kontaktoval som teda bazár a obchod pokračoval. Poslali mi faktúru a ja som na taliansky účet do banky poslal 40 000.“, hovorí podvedený muž, ako podvod prebehol.

Keď sa vybral pre auto, čakalo ho ale nemilé prekvapenie. Auto tam nebolo a ani bazár, s ktorým by mohol vyriešiť vzniknutú situáciu.

„O pár dní som išiel do Talianska do toho bazáru a on reálne neexistuje.“, hovorí muž.

podvedeny muz pri kupe auta HAKA
Zdroj: HAKA-Hľadá sa auto krádeže automobilov

No auto v skutočnosti nebolo už na predaj a jeho skutočný majiteľ o tom, že sa znova predáva, pravdepodobne ani nevedel. Administrátori HAKA ďalej odhalili, že auto bolo v minulosti v ponuke, no zdá sa, že podvodníci len obnovili starý inzerát, ktorý znova zverejnili. Vo finálne v novom inzeráte boli nielen reálne fotografie auta, ale aj doklady a ďalšie informácie, ktoré sedeli s reálnym stavom vozidla. Inými slovami, podvodníci vytvorili dokonalú ilúziu toho, že sa vozidlo skutočne predáva, a že ide o regulárny inzerát.

Administrátori HAKA preto radia, aby sme nikdy neplatili dopredu.

„NEPLAŤTE NIČ DOPREDU!! Keď sa tak už rozhodnete, tak určite u firiem, ktoré majú v tomto podnikaní dobrý kredit (recenzie). Dobré recenzie nemyslím len niekde umelo vytvorené na internete.  Myslím osobnú skúsenosť Vašu alebo Vašich známych.“, píšu administrátori stránky HAKA.

Stretli ste sa s týmto alebo podobným typom podvodu? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre