Telefóny Slovákov zaplavujú podvodné SMS správy: Tieto príbehy podvodníkov sú aktuálne najčastejšie

Podvodné SMS správy sa stali každodennou súčasťou našich životov. Pozrite sa na príbehy, s ktorými sa snažia podvodníci okradnúť ľudí najčastejšie.

Aktualna tema_uvodny obrazok
Zdroj: Vosveteit.sk

Internetoví podvodníci sú nesmierne vynaliezaví ľudia. Dokazujú to tie najrôznejšie formy podvodov, s ktorými sa môžeme deň čo deň stretnúť. Možno už aj vám volal falošný bankár či policajt, ktorý žiadal uhradiť súdny či iný poplatok cez telefón. Alebo ste natrafili na súťaž, v ktorej sa vám podarilo uspieť, no neskôr ste zistili, že ide o podvod. Nemenej častými sú ale i podvodné SMS správy, ktoré vo veľkom zaplavujú telefóny Slovákov. Poďme sa pozrieť na aktuálnu hitparádu správ, ktoré sú nefrekventovanejšie.

Pozor, Netflix od vás cez SMS správy nebude žiadať citlivé údaje

Len pár dní dozadu začali mobily Slovákov zaplavovať SMS správy, v ktorých sa útočník vydával za platformu Netflix. Nie je to náhoda, že sa online podvodník schováva práve za túto streamovaciu službu. Možno ste postrehli, no Netflix začal v týchto dňoch blokovať zdieľanie účtov naprieč Slovenskom, čo urobilo z tejto témy horúcu tému a zároveň, príbeh, s ktorým prišiel útočník, je viac uveriteľný.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Netflix podvodna SMS sprava
Zdroj: ESET

Starý známy podvod s doručovateľkou službou

Podvod vyššie nie je ale jediný, na ktorý môžete v týchto dňoch natrafiť. Slováci vo veľkom hlásia, že útočníci sa maskujú aj za doručovateľské služby. Deje sa tak po niekoľkotýždňovej pauze, kedy sme mali kľud od tohto pokusu o podvod. Kontaktovať vás takto môžu falošní zástupcovia Slovenskej Pošty, DHL, UPS a ďalších firiem. Cieľom útočníkov je vymámiť od ľudí citlivé informácie, ako sú napríklad údaje z bankovej karty. Zväčša v správe píšu, že treba aktualizovať adresu doručenia alebo uhradiť drobný poplatok, aby mohol byť balík napríklad preclený a následne doručený.

podvodna SMS sprava o doruceni balika
Zdroj: Martin Z. (člen skupiny HAKA proti PODVODNÍKOM)

Nie, banka vám váš účet nezablokovala

Ďalšia častá správa, ktorou sa snažia podvodníci získať prospech na úkor ľudí je, že potenciálne obete informujú o tom, že ich bankový účet bol zablokovaný. Príbeh môže byť rôzny. V prípade nižšie malo dôjsť k zablokovaniu karty z dôvodu, že dlhšiu dobu neboli aktualizované údaje z karty a útočník potenciálnu obeť vyzval, aby ich aktualizovala.

zablokovany ucet falosna SMS sprava
Zdroj: Katka G. (členka skupiny HAKA proti PODVODNÍKOM)

No nemenej časté správy sú aj tie, v ktorých vás falošný bankár informuje o tom, že vám odchádzajú z účtu peniaze a vy musíte vykonať nejakú aktivitu, aby ste zablokovali odchádzajúce platby, resp. ich verifikovali.

Pozor, útočníci SMS podvody kombinujú aj s vishingom

V niektorých prípadoch útočníci kombinujú útoky aj s vishingom. V prípade nižšie jeden z čitateľov nám poslal správu, v ktorej ho falošný bankár informuje o zmene kontaktného čísla. V správe je prítomné rovnako aj mobilné číslo na bankára, ktorému keď zavolal, tak od neho požadoval, aby si klient upravil kontaktné číslo v rozhraní internet bankingu, ak je nesprávne. Ponúkol mu i pomoc, že ho upraví za neho s tým, že potrebuje, aby si nahral do počítača softvér, cez ktorý to spravia.

SMS podvod vase cislo bolo nahredene
Zdroj: Peter

Podobným SMS správam čelia aj naši susedia

U susedov je napríklad na vzostupe SMS podvod, kedy sa útočník vydáva za Českú správu sociálneho zabezpečenia, kedy útočník smeruje potenciálnu obeť na falošnú stránku, kde požaduje verifikovanie identity pomocou citlivých údajov vrátane informácií o bankovom účte.

Ako nenaletieť na SMS podvod?

Príbehy hore sú najčastejšie, no neznamená to, že útočník nemôže prísť aj s iným. Spoločným menovateľom týchto útokov je, že útočník sa snaží vo vás vyvolať pocit naliehavosti, aby ste konali v čo najkratšom čase, ideálne ihneď.

Zväčša vás presmeruje na podvodnú stránku, ktorá vyzerá ako verná kópia originálneho webu, za ktorý sa vydáva. Preto si treba všímať nielen detaily webu, ale hlavne URL adresu, na ktorú vás presmeruje odkaz v správe, či skutočne patrí inštitúcii, za ktorú sa odosielateľ vydáva.

Podvodná SMS
Zdroj: Slovenská pošta, príklad podvodného webu, ktorý kopíruje dizajn originálnej stránky

Rovnako treba povedať, že útočníci sú častokrát schopní skrývať za čísla či názvy inštitúcií. Umožňuje to technológia spoofing. Preto, keď máte nejaké podozrenie, že SMS správa, ktorá vám prišla, môže byť podvod, tak najlepšie čo môžete spraviť je dohľadať si kontakt na inštitúciu cez web a informovať sa o dôveryhodnosti obsahu správy.

Záverom treba prízvukovať, že žiadna oficiálna inštitúcia nežiada od používateľov cez SMS správy či e-maily informácie, ako sú prihlasovacie údaje či údaje z bankovej karty.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre