Na týchto 7 miest neumiestňujte Wi-Fi router, inak môžete mať problémy s kvalitou signálu

Umiestnenie Wi-Fi routera môže znamenať rozdiel medzi rýchlym a pomalým internetom.

internet modem wireless-1861612_1920
Zdroj: Pixabay.com (3844328)

Umiestnenie vášho Wi-Fi routera môže mať obrovský dopad na kvalitu signálu v domácnosti. Ako sme už aj v predchádzajúcich článkoch spomenuli, vplyv na šírenie signálu majú rôzne materiály, hlavne betónové steny, ale aj sklenené povrchy alebo obrazovky.

Viac o materiáloch píšeme aj v tomto článku, no tentokrát vám prinášame 7 miest, kam by ste nikdy router ukladať nemali. Správne zvolené miesto pre Wi-Fi router vám môže pomôcť zabezpečiť kvalitné pripojenie v celej domácnosti. Nanešťastie mnohí z nás umiestnia router na najpohodlnejšie miesto bez toho, aby rozmýšľali nad tým, ako to ovplyvní šírenie signálu. Kam by ste teda nemali router nikdy umiestňovať?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nedávajte router do skrine

Umiestniť router do skrine môže byť spôsob ako ho dostať z očí a nenarušiť dizajn miestnosti. Rovnako sa tak zbavíme aj otravného blikania, ktoré najmä večer „vypaľuje“ oči. Ak však uzatvoríte router do drevenej krabice, šírenie signálu môžete oslabiť. Iný materiál, napríklad kov, má potenciál signál úplne zablokovať. Router by sa mal vždy nachádzať v otvorenom priestore, najlepšie niekde na vyvýšenom mieste, odkiaľ má priamy dosah ku každému zariadeniu, ktoré je k nemu pripojené.

Neumiestňujte ho do blízkosti elektronických zariadení

Televízia, počítač, alebo iné elektronické zariadenia majú potenciál generovať elektromagnetický šum, ktorý taktiež oslabuje signál. Mnohé zariadenia totiž vysielajú na rovnakých frekvenciách a tým sa navzájom oslabujú. Mali by ste sa vyhnúť aj jeho umiestneniu v blízkosti bezdrôtových zariadení či rôznych vysielačov.

Neumiestňujte ho blízko kovových objektov

Ako sme už spomenuli pri skriniach, materiál má potenciál ovplyvniť šírenie Wi-Fi signálu a kov je jedným z materiálov, ktoré ovplyvňujú signál výraznejšie. Router by sa preto nemal nachádzať v blízkosti kovových štruktúr, napríklad elektrických spotrebičov či iných. Kov blokuje rádiové vlny a znižuje pokrytie Wi-Fi signálom.

Pomalá Wi-Fi sieť? Takto to môžete vyriešiť
Zdroj: Unsplash (Misha Feshchak)

Neumiestňujte router ku oknu alebo vonkajším stenám

Ak umiestnite router do blízkosti okna, signál môžu ovplyvniť iné bezdrôtové zariadenia od susedov. Dokonca aj bezdrôtový vysielač a ovládač od brány môže spôsobiť problémy. Na kvalitu Wi-Fi signálu môže vplývať ale aj počasie. Pre čo najlepšie pokrytie sa odporúča umiestniť Wi-Fi router doprostred domácnosti. Napríklad počas búrky sa môže vytvoriť elektromagnetické rušenie, ktoré môže interferovať s Wi-Fi signálom. Blesky a výboje môžu vytvárať silné elektromagnetické polia, ktoré môžu spôsobiť dočasné rušenie alebo prerušenie signálu Wi-Fi.

Neumiestňujte ho do kuchyne

Kuchyňa je spravidla miestnosť, ktorá sa nachádza najďalej od spálne a zároveň je plná elektronických spotrebičov. Ak umiestnite Wi-Fi router do kuchyne, hrozí že dostanete slabý a nestabilný signál. To môže spôsobiť vypadávanie internetu, pomalé prenosové rýchlosti alebo pomalé sťahovanie. Možno ste to nevedeli, ale taká mikrovlnka generuje rovnaké vlny, ako Wi-Fi, čo spôsobuje problémy. Zároveň môže slúžiť ako faradayova klietka, čiže za ňou môže vytvoriť oblasť bez Wi-Fi signálu. No nejde o jediný spotrebič, ktorý má potenciál narušiť signál.

Neumiestňujte router do skladovacích miestností

Ak bývate v dome, určite máte garáž alebo podkrovie, kde skladujete rôzne veci. Ani do týchto miestností sa neodporúča router umiestniť, pretože hromada „haraburdia“ môže brániť šíreniu Wi-Fi signálu. Rovnako by ste teda nemali umiestňovať router ani do pivníc.

Neumiestňujte router do záhrady alebo dvora

Umiestnenie Wi-Fi routera do exteriéru (napr. na vonkajšiu stenu budovy, aby ste dostali signál aj na poschodie) drasticky ovplyvňuje propagáciu rádiových vĺn. Na ich šírenie vplýva nielen počasie, ale aj hustá vegetácia alebo vzdialenosť pripojených zariadení k routeru. Rovnako kvalitu signálu môžu narušiť aj zariadenia, ako je bezpečnostná kamera či rôzny vysielače. Wi-Fi router umiestnite radšej do interiéru, bližšie k zariadeniam ktoré sa naňho budú pripájať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre