Rodičia pozor: Žiaci ZŠ vytvorili projekt, ktorý zachraňuje deti z rozpáleného auta

Počas júna sa konal už druhý ročník súťaže ENTER Programiáda, v ktorej žiaci základných a stredných škôl vytvárajú za pomoci mikropočítača micro:bit výnimočné projekty.

tim, ktory sa odkazuje na titulok a je autorom riešenia BabyDefender
tím, ktorý je autorom riešenia BabyDefender, Zdroj: Inzercia

Mladá generácia programátorov sa zamerala na riešenie celospoločenských problémov a životného prostredia. Vytvorili projekt, ktorý zachraňuje detské životy v rozpálenom aute a ďalší, ktorý odstraňuje zbytočné starosti z údržby rastlín a kvetov. Nebudete veriť, že tieto výnimočné projekty vznikli pod šikovnými rukami žiakov základných a stredných škôl. Presvedčte sa!

Baby defender: Už nikdy nezabudnete dieťa v aute!

Auto je počas leta nebezpečný prostriedok. Aj pri miernej vonkajšej teplote dokáže teplota v interiéri dosiahnuť nebezpečnú úroveň, ktorá môže viesť k úpalom a dokonca aj k úmrtiu. Netýka sa to len dospelých, ale najmä malých detí. Tie sú zvlášť citlivé na teplo, pretože ich termoregulácia ešte nie je taká efektívna ako u dospelých. Ich schopnosť udržiavať si optimálnu teplotu tela je obmedzená a môžu sa rýchlo prehriať. Malý organizmus potom skolabuje a môže prísť k najhoršiemu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
model auta BabyDefender
model auta BabyDefender, Zdroj: Inzercia

Ak ste rodič, určite sa desíte toho, že svoje dieťa zabudnete v horúcom aute. Na tento problém sa zamerali šikovní žiaci zo Základnej školy s materskou školou v Žiari nad Hronom. Vytvorili projekt Baby defender (Ochranca bábätiek), ktorý má za cieľ zabrániť nešťastným udalostiam spojeným s ponechaním detí v rozpálenom aute. Jeho hlavnou súčasťou je senzor umiestnený v detských sedadlách, ktorý monitoruje prítomnosť dieťaťa a teplotu v interiéri vozidla. Ak vyhodnotí, že je teplota v aute kritická, spustí sa alarm, ktorý vyšle signál do druhého micro.bitu rodičovi. Tento projekt prihlásili do programátorskej súťaže ENTER Programiáda, v ktorej žiaci za pomoci mikropočítača micro:bit menili svoje nápady na projekty. Ich Baby defender zaujal porotu natoľko, že získal tretie miesto v kategórii ZŠ a osemročné gymnáziá a tiež cenu verejnosti.

,,Nápad vytvoriť tento projekt vznikol v hlave kolegu, ktorý má malé dieťa a veľmi sa bojí toho, že zabudne dieťa v aute. Dali sme hlavy dokopy a spolu sme vymysleli Baby defender. Vznikol preto, aby pomohol rodičom, ktorí zabudnú dieťa v aute najmä v letných dňoch,“ vysvetľuje učiteľka slovenčiny a vedúca CZŠ tímu Janka Malá zo Základnej školy s materskou školou v Žiari nad Hronom.

Inteligentný kvetináč LeafPot, ktorý sa postará o vaše rastliny

Ďalším zaujímavým projektom je výtvor žiakov z Gymnázia sv. Jána Pavla II. Ak máte radi izbové rastliny, no často sa vám stáva, že ich buď prelejete alebo u vás, naopak, trpia smädom, LeafPot je presne pre vás. Vaše rastliny už nikdy neskončia v koši. Projekt LeafPot odstraňuje zbytočné starosti z údržby rastlín a kvetov. Zariadenie dokáže automaticky monitorovať stav rastlín a riadiť ich zavlažovanie. V prípade potreby je možné sledovať rastliny aj na diaľku pomocou mobilnej aplikácie. O problém menej najmä v prípade, že ste dlhšie mimo bydliska.

tim naturebits
inteligentný kvetináč, Zdroj: Inzerent

„Veľa ľudí problém, že keď odídu na dovolenku, nemá sa im kto postarať o rastliny. Aj nám sa stalo, že nám rastlinky zomreli. Práve preto vznikol tento nápad – vytvoriť projekt LeafPot. Náš projekt zabezpečuje ideálne podmienky pre všetky druhy rastlín. Súčasťou projektu je kamera, ktorá rozpoznáva, aká rastlina je v kvetináči. Máme vytvorenú aj vlastnú databázu rastlín. Ľudia v nej nájdu informácie o konkrétnej rastline a dozvedia sa, čo rastliny potrebujú a ako sa o ne lepšie starať,“ vysvetlil svoj projekt študent Michal Mucha z Gymnázia sv. Jána Pavla II. v Poprade.

tim naturebits_2
tím, ktorý zostrojil kvetináč, Zdroj: Inzerent

Projekt LeafPot prekvapil aj porotu na ENTER Programiáde. Inovatívny pohľad tímu Naturebits na starostlivosť o rastliny odmenila porota víťazným vavrínom v kategórii SŠ a gymnáziá. Priznajte sa, kto z vás by si hneď kúpil tento kvetináč?

Zoznámte sa s micro:bitmi!

Micro:bit je malý programovateľný počítač určený na ľahké a zábavné učenie programovania. Tento mikropočítač je menší ako mobil a je vhodný aj pre úplných začiatočníkov. Dajú sa s ním vytvárať jednoduché hry, riešiť matematické zadanie, merať teplota či svetelnosť iných zariadení. Micro:bity poskytujú množstvo príležitostí na učenie zábavnou formou. Programovaním micro:bitov sa posúvajú hranice vnímania IT sveta v školskom prostredí. Vďaka tejto malej „doštičke“ vie učiteľ prepojiť programovanie s praktickými aktivitami na hodinách informatiky.

CZŠ tímu Janka Malá zo Základnej školy
tím, ktorý zostrojil BabyDefender, Zdroj: Inzerent

Micro:bity sú vynikajúca učebná pomôcka pre deti vo veku od 11 do 14 rokov, pretože sú jednoduché. Môžu vďaka nim zostavovať rôzne zaujímavé projekty, ktoré sa dajú využiť v bežnom živote. Zároveň sú skvelé pri prepájaní rôznych predmetov, nielen informatiky. Veľmi veľa sa deti naučia z fyziky. Pri zostavovaní projektov pochopia, na čo im fyzika je a prečo ju potrebujú,“ hovorí Miroslava Vávrová, učiteľka Informatiky na Gymnáziu Ivana Kupca v Hlohovci.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre