BezpečnosťSpravodajstvo

Na Facebooku ožíva staronový podvod „Ahoj, daj mi tvoje číslo mobilu“. Môže mať ale viacero podôb, na toto si dajte pozor!

Starý podvod "Pošleš mi tvoje mobilné číslo" znova ožíva na Facebooku, hlásia používatelia.

Sociálne siete sú fenoménom dnešnej doby. Komunikujeme prostredníctvom nich so svojimi známymi, pristupujem cez ne k online obsahu, ako sú správy, no rovnako môžeme cez ne predávať veci. Môžeme sa tam ale stretnúť aj podvodmi. Nie je ničím výnimočným, ak napríklad natrafíme na falošnú súťaž, podvodných predajcov tovarov či služieb či na falošné profily, ktoré sa snažia získať od nás citlivé údaje alebo iný prospech.

Nemenej frekventované nie sú ani krádeže účtov. Možno sa teraz pýtate, na čo by bol niekomu váš účet. Ak sa cudzia osoba dostane do vášho účtu, tak má veľa spôsobov, ako to môže zneužiť. Napríklad vám ukradne identitu, bude sa za vás vydávať, váš profil využije na šírenie ďalších podvodov a podobne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pozor na podvod s mobilným číslom na Facebooku

Najnovšie by sme vám chceli dať do pozornosti staronový podvod „Ahoj, pošleš mi tvoje mobilné číslo“, ktorý hlási na sociálnej sieti návrat, upozornili nás viacerí používateľa. O čo konkrétne ale ide?

Tento podvod prebieha tak, že vám napíše váš priateľ s prosbou, nech mu pošlete svoje mobilné číslo. Vedzte, že keď vám príde takáto správa, tak účet vášho priateľa bol už hacknutý a nemá nad ním kontrolu. No vráťme sa späť k téme. Číslo nepýta len tak. Neskôr vám príde SMS správa s kódom, ktorý si od vás pod rôznou zámienkou začne pýtať. Napríklad vám začne vysvetľovať, že sa zapojil do súťaže a ide o číslo, pomocou ktorého mu môžete dať hlas. Útočník sa spolieha na to, že obeť je priateľ a je menej obozretný, a toto heslo bude s ním zdieľať. Ako tak ale spravíte, tak sa nabúra do vášho účtu.

Útočník totiž požiadal Facebook o obnovenie vašich prihlasovacích údajov cez vaše mobilné číslo, ktoré máte prepojené s Facebook účtom. Ak mu heslo dáte, tak bude môcť váš účet obnoviť a zmeniť vám prihlasovacie údaje a „vykopnúť“ vás z vášho účtu. Ak ste sa stali už obeťou tohto podvodu, tak konajte čo najskôr, aby ste si obnovili prístup k účtu. Tejto téme, ako na to, sme sa venovali v tomto návode, čo robiť, keď vám niekto hackne účet.

Do pozornosti by sme vám ale dali, že títo podvodníci vás môžu osloviť aj s iným príbehom. Nedávno sme napríklad upozorňovali na podvod „Si to ty na tejto fotke?“. V tomto prípade útočník potenciálnej obeti posiela web, na ktorom majú byť údajne zverejnené jeho fotografie, ktoré ho vykresľujú v nevhodnej situácii. V tomto prípade sa ho snaží podvodník presmerovať na falošný web, ktorý pripomína Facebookovú stránku, cez ktorú sa snaží získať prihlasovacie údaje k účtu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close