Musk, ktorý chce prepojiť počítač s ľudským mozgom, nenapreduje podľa predstáv. Pomoc má údajne hľadať u konkurencie

Vývoj čipu Link, ktorý má prepojiť počítač-mozog, je podľa všetkého v slepej uličke. Musk mal údajne požiadať konkurenciu, aby spolupracovali. Čo je ale predmetom návrhu dohody, nevieme.

neuralink_elon musk (1)
Zdroj: Neurelink.com

Čipy implantované do našich tiel a hláv už nie sú tak tabu témou, ako tomu bolo v minulosti. Pričinil sa k tomu aj Elon Musk so spoločnosťou Neuralink, ktorá pracuje na čipe „Link“. Tento čip by mal pomôcť ľuďom, ktorí stratili schopnosť pohybu, aby sa mohli opäť hýbať. To ale nie je všetko. Ambície Muska sú oveľa väčšie. V minulosti dokonca uviedol, že jedného dňa by nám mohli umožniť komunikovať medzi sebou na úrovni myšlienok.

Doposiaľ sme mohli vidieť viacero videí a demonštrácií, ako tento čip funguje. Neuralink napríklad ešte v apríli minulého roka publikoval video, v ktorom sme mohli vidieť, ako opica ovláda počítačovú hru za pomoci mysle.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

No zdá sa, že sa spoločnosť nateraz dostala do slepej, píše portál interestingengineering.com.

Musk mal požiadať o pomoc konkurenciu

Portál sa odvoláva na spravodajskú agentúru Reuters a jej zdroje. Píše, že Musk mal požiadať o pomoc spoločnosť Synchron. Ide o firmu, ktorá pracuje na obdobnom projekte. A hoci má len okolo 60 zamestnancov (v porovnaní s cca 300 zamestnancami Neuralinku) a rozpočet 65 miliónov dolárov (v porovnaní s rozpočtom 363 miliónov Neuralinku), úspešne napreduje dopredu.

Najbohatší muž sveta, Elon Musk, už viackrát uviedol, že čoskoro začnú s testami na reálnych ľuďoch. Pôvodne to mali v pláne koncom roka 2020, neskôr koncom roka 2021 a najnovšie sa spomína tento rok. Spoločnosť ale doposiaľ nedostala potrebné povolenia, aby mohla začať s testami na ľuďoch. To ale nie je problém startupu Synchron, ktorý dostal ešte v júli potrebné povolenia od úradov, aby mohli začať s testami zariadenia Stentrode na ľuďoch.

Technológia spoločnosti Synchron je ale mierne odlišnou od tej, na ktorej pracuje Neuralink. Dôvodom je, že nevyžaduje operáciu mozgu. Namiesto toho sa vloží do krvnej cievy v spodnej časti krku a zavedie sa do cievy v mozgu v minimálne invazívnom postupe, ktorý sa vykonáva približne dve hodiny. Minulý mesiac začal tento startup svoje pokusy na ľuďoch v USA, pričom zaznamenal už aj prvé úspechy.

Portál uvádza, že Elon Musk mal osloviť zakladateľa a výkonného riaditeľa spoločnosti Synchron – Thomasa Oxleyho, aby prediskutoval potenciálnu dohodu. Podľa zdrojov blízkych spoločnosti, Synchron sa ešte nerozhodol, či investíciu príjme a započne spolupráca. Druhým dychom je ale potrebné uviesť, že aktuálne nepoznáme podrobnosti o tom, čo Musk ponúkol Synchronu. Môže ísť ako o akvizíciu spoločnosti, tak aj o ponuku na spojenie či užšiu spoluprácu. Možností je veľa.

Zaujímavosťou tohto prípadu je i to, že do spoločnosti Neuralink investovalo celkovo 8 investorov vrátane Muska. Od spustenia projektu zostali ale už len dvaja. Max Hodak, ktorý bol jedným z investorov a zároveň bol i prezidentom spoločnosti, minulý rok opustil Neuralink a investoval peniaze práve do spoločnosti Synchron.

Záverom je potrebné povedať, že aktuálne nemáme čerstvé podrobnosti o tom, v akej fáze sa nachádza vývoj čipu Link. V októbri by sme sa to mali ale dozvedieť, uviedol Musk na sociálnej sieti Twitter.

Kto vie, možno sa dozvieme niečo nové aj o možnej spolupráci so spoločnosťou Synchron.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre