SpravodajstvoTechnológie

Elon Musk ukázal progres vo vývoji čipu Neuralink, ktorý prepája mozog a počítač. „V cieli“ však ešte nie sme

Zatiaľ sú od pôvodnej vízie ešte vcelku ďaleko, ale významným spôsobom napredujú

V priebehu včerajšieho večera sme mohli sledovať živý prenos generálneho riaditeľa Elona Muska, ktorý priblížil širokej verejnosti progres spoločnosti Neuralink, ktorej cieľom je prepojiť ľudský mozog s počítačom. 

Ako z budúcnosti

Technológiu, ktorú vyvíjajú prirovnal k jednej z častí futuristického seriálu Black Mirror (The Entire History of You), kde povedal, že autori seriálu vcelku dobre odhadujú budúcnosť. Jeho reakcia prišla po tom, ako z publika zaznela otázka, či budeme môcť niekedy ukladať a prehrávať si spomienky.  Píše portál futurism.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Áno, myslím, že v budúcnosti budeme môcť ukladať a prehrávať spomienky,“ uviedol. „Myslím, že to znie čoraz viac ako epizóda „Black Mirror “. Ďalej dodal: Myslím, že predpovedajú budúcnosť celkom dobre.“ 

Konferencia, počas ktorej Elon Musk hovoril o vývoji technológii bola sústredená ďalek okolo zariadenia, ktoré sa volá „Link“ (pozn. redakcie: Link v preklade znamená „prepojiť/spojiť“). Ide zjavne o prototyp zariadenia, ktoré by malo byť chirurgicky implantované používateľom. Samotná jednotka je veľká približne ako klasická minca a mala by nahradiť časť lebky používatelia.

cip neuralink
Zdroj: Youtube (Neuralink)

Slúžiť by mala na zápis a čítanie informácií z mozgu. Zariadenie by malo byť schopné následne komunikovať s mozgovými bunkami pomocou viac ako 1000 tenkých elektród, ktoré prenikajú do vonkajšej vrstvy mozgu.

cip neuralink_prepojeniea
Zdroj: Youtube (Neuralink)

Nemalo by chýbať ani prepojenie s externými zariadeniami. Musk prezradil, že vyvíjajú za týmto účelom obdobnú technológiu ako je Bluetooth, ktorá by bola však schopná zvýšiť dátový tok spojenia. Píše portál Cnet.com.

„V mnohých ohľadoch je to ako Fitbit v lebke s malými drôtikmi,“ povedal Musk. „Mohol by som mať práve Neuralink a ty by si to nevedel.“ 

Čip Neuralink testujú už na prvých zvieratách

Musk ďalej predviedol tri zvieratá. Jedno, ktoré nemalo implantovanú jednotku, jedno ktoré malo, a jedno, ktorému bolo odstránené. Musk tým chcel povedať, že ak raz máte Neuralink a rozhodnete sa ho neskôr aktualizovať, prípadne odstrániť, tak to bude možné. 

„Ak máte Neuralink a potom sa rozhodnete, že ho nechcete, alebo získate aktualizáciu, mali by ste byť schopní ho odstrániť,“ uviedol Musk. 

Možno technologicky najpôsobivejšie Muskove tvrdenie prišlo, keď pustil vopred zaznamenané video, na ktorom je vidno prasa na bežiacom páse. Jedno prekrytie ukazovalo skutočnú polohu jeho spojov. Ďalšie prekrytie malo ukazovať polohy kĺbov, ako ich interpretuje jednotka Link v mozgu prasaťa – obre prekrytia boli do veľkej miery zoradené rovnako (viď video nižšie od 18. minúty).

Druhým dychom však treba dodať, že demonštrácia ošípaných síce ukázala schopnosť čítania mozgovej aktivity, ale neodhalila žiadne z dlhodobých ambícií spoločnosti, teda komunikácia mozog-počítač a opačne, ktorá by „chápala“  a „realizovala“ požadované úlohy.

cip neuralink_citanie mzgovej aktivity_zaznam
Zdroj: Youtube (Neuralink)

„Najprv musíme vedieť, čo chcú ľudia spraviť…“

Cieľ projektu je oveľa ambicióznejší, ako len čítať mozgovú aktivitu. Musk dodal, že ich cieľom je vyriešiť problémy s chrbticou, slepotu, paralýzu a podobne. Ďalej dodal, že kľúčom k úspechu je pochopiť a vedieť, čo chcú ľudia spraviť.

„Ak dokážete vycítiť, čo chcú ľudia robiť s končatinami, môžete si urobiť druhý implantát, kde došlo k poraneniu chrbtice, a vytvoriť nervový skrat,“ uviedol Musk. „Som si istý, že z dlhodobého hľadiska bude možné niekomu obnoviť pohyb celého tela.“

Musk ďalej rozprával o tom, že pracujú na robotovi, ktorý by bol schopný celý proces implantácie Neuralinku zrealizovať za menej ako 1 hodinu. Musk ďalej prezradil, že hoci za vývojom tejto technológie stoji vyšší cieľ, tak mnoho funkcií bude zameraných aj na spotrebiteľské požiadavky. Dokonca povedal, že by bolo pravdepodobne možné využiť čip aj na hranie hier, prípadne na privolanie automobilu Tesla a podobne.

Vízia spoločnosti siaha však výrazne ďalej. Musk hovoril aj o „konceptuálnej telepatii“, kde dvaja ľudia s implantovaným čipom môžu navzájom telepaticky komunikovať, namiesto hovorenia, či písania.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close