Dali by ste si do tela implantovať čip na meranie vašej aktivity a zdravia? Česi áno, ukazuje prieskum

Čip implantovaný v tele už nie je pre mnohých Čechov tabu.

cip v tele
Zdroj: flickr.com (Dan Lane)

Technológie sú z roka na rok chytrejšie. Zatiaľ, čo v minulosti bola téma čipov v ľudskom tele tabu, tak dnes tomu už tak úplne nie je. V súčasnosti mnoho spoločností na čele s Neuralink pracuje na čipoch, ktoré by sa mali stať súčasťou našich tiel.

Mnoho firiem verí, že čipy v našich telách môžu v budúcnosti pomôcť odstrániť rôzne choroby, či postihnutia. Napríklad Neuralink chce pomocou čipu vyliečiť paralýzu končatín, či umožniť ľuďom komunikovať s počítačom prostredníctvom mysle. Vízia firmy ale ide oveľa ďalej. Elon Musk v minulosti uviedol, že takýto čip by nám mohol neskôr umožniť dokonca komunikovať s ďalšími ľuďmi na úrovni myšlienok.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

A hoci táto téma je pre mnohých z nás aj naďalej tabu, tak sa zdá, že myslenie ľudí sa postupne mení. Česká poisťovňa Generali prišla s prieskumom (via svetandroida.cz), ktorý hovorí, že veľká časť Čechov sa nebráni možnosti implantácie čipu do tela.

Sledovanie našej aktivity je pre väčšinu už normálne

Spoločnosť sa v prieskume venovala téme sledovaniu športovej aktivity a zdravia používateľov.

„Tri štvrtiny opýtaných (76 %) uviedli, že na sledovanie svojho zdravia využívajú múdre zariadenia. Najčastejšie ide o chytrý telefón (83%), hodinky (51%), náramok (20%) či prsteň (1%). Používajú ich predovšetkým pri chôdzi, turistike a športových aktivitách.“

Výskum ďalej odhalil, že jedna z najpopulárnejších funkcií tohto typu zariadení, sú odporúčania.  79% respondentov uviedlo, že sa o tieto rady zaujíma, pričom 65% respondentov sa nimi aj riadi. Približne 17% ľudí ich ale úplne ignoruje. Prieskum ďalej poukazuje na to, že ľudia sú pomerne citlivý na zdieľanie osobných údajov. Zaujímavosťou ale je, že ak by im to prinieslo nejaký benefit súvisiaci so zľavami v prípade poistného, tak viac ako polovice respondentov uviedla, že by tieto informácie zdieľala.

Nechali by ste si  implantovať čip do tela? Veľa Čechov áno!

Prieskum sa ale venoval aj jednej z kontroverznejších tém, ktorou sú čipy implantované v ľudskom tele. Poisťovňa hovorí, že niektoré z odpovedí Čechov, prekvapili aj ich. Podľa získaných dát, viac ako polovica Čechov, ktorá vlastní nejakú elektroniku, by si nechala do tela implantovať čip.

„Viac ako polovica Čechov, ktorí vlastnia nejakú elektroniku, by si nechala do tela implantovať čip. Preferovaným miestom pritom pre viac ako polovicu (56 %) z takýchto nadšencov je jednoznačne niektorá z rúk. Ďalšou voľbou by bola noha (13 %), nasledujú krk (7 %) alebo chrbát (7 %). Dôvodom pre obstaranie takého čipu by pre nich bolo najmä sledovanie zdravotného stavu (66 %), potom kontrola hladiny cukru v krvi a meranie pohybových aktivít.“, píše sa v publikovanej správe.

Ide o pomerne veľký počet Čechov, ktorí by túto možnosť využili. Samozrejme, otázkou stále zostáva, či by tak reálne aj spravili v čase, kedy by takáto technológia bola široko dostupnou.

„Prepojenie zdravého životného štýlu a technológií už dnes nie je sci-fi. Robíme to už teraz v obrovskej miere. Len u implantátov je to kontroverzná téma, pretože ide naraz o niečo vo vnútri nášho tela. Že používame technológie zvonku, to už nikomu divné nepríde. Ale vo vnútri tela zatiaľ verejnosť prijala len myšlienku „humanizmu“, hovorí Dominik Stroukal, uznávaný ekonóm , ktorý ďalej dopĺňa: „Transhumanizmus“, teda zisk nových funkcií či ich vylepšovanie, je zatiaľ vo vnútri tela kontroverzný,“

Nechali by ste si implantovať do tela čip aj vy? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre