SpravodajstvoTechnológie

Muskov Neuralink publikoval video, ako opica pomocou čipu v hlave, ovláda videohru

Spoločnosť Neuralink demonštrovala funkčnosť čipu implantovaného do mozgu opice. Tá bola schopnou ovládať hru aj potom, ako odpojili joystick.

Spoločnosť Neuralink v minulosti viackrát zaplnila plátky mnohých médií. Dôvodom je, že ide o projekt, ktorý si dal za cieľ implantovať do mozgu človeka čip, pomocou ktorého by človek mohol komunikovať s externými zariadeniami, mohol by mu vrátiť schopnosť chôdze v prípade paralýzy, vyliečiť rôzne závislosti a podobe.

Čip vložili do mozgu opice

Začiatkom februára Musk povedal, že sa im úspešne podarilo implantovať čip do mozgu opice, ktorá bola schopnou hrať videohru pomocou mysle. Spolu s touto informáciou Musk hovoril aj o potenciálne tejto technológia do budúcnosti. Napríklad, že ľudia by mohli medzi sebou hovoriť na úrovni mysle, či vymieňať si myšlienky.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Musk spolu s týmito správami však nezverejnil video a ani žiadne ďalšie podrobnosti, a tak jeho slová zostali niekde „v oblakoch“. To však najnovšie mení samotná spoločnosť Neuralink, ktorá fyzicky stojí za dizajnom tohto čipu. Tá totiž prostredníctvom svojho oficiálneho YouTube kanálu publikovala video, v ktorom možno vidieť opicu, ktorá hrá videohru pomocou mysle.  Na tému upozornil portál TheVerge.

V súvislosti s publikovaným videom treba doplniť, že komentujúci hlas vysvetľuje, že najprv naučili opicu hrať hru pomocou joysticku výmenou za odmenu v podobe banánového smoothie. Následne počas hry, čip zaznamenával mozgovú aktivitu. Vo svojej podstate sa čip učil predpovedať a kalibrovať pohyby. Po odpojení joysticku (1:35 min.), následne nechali opicu ďalej sa hrať, ktorá hru však ovládala výlučne už len pomocou mysle.

Musk neskôr prostredníctvom Tweetu uviedol, že ich prvý produkt umožní ľuďom s paralýzou používať smartfón rýchlejšie, ako niekomu, kto na to používa svoje palce.  Samozrejme, využitie tejto technológie sa nevsťahuje len na smartfóny, ale aj na iné zariadenia.

V ďalších statusoch Elon Musk hovoril, o pokročilejších verziách čipu, ktoré majú potenciál  ľuďom vrátiť napríklad schopnosť pohybu. V tomto prípade bude však potrebné vytvoriť ďalší implantát v mieste poškodeného nervu, aby mohol byť vytvorený impulz k pohybu.

Ako hodnotíte túto technológiu? Pevne veríme, že súčasťou našich životov bude v dohľadnej doba. Mohla by totiž pomôcť státisícom ľuďom na svete, ktorí trpia nejakou poruchou, či paralýzou.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close