iPhone telefóny v Rusku pri prvom spustení, ponúkajú možnosť inštalácie lokálnych aplikácií
Používatelia v Rusku dostali možnosť inštalácie domáceho softwaru pri prvom spustení smartfónu.
Ešte v novembri v roku 2019 sa špekulovalo, že Apple opustí ruský trh. Dôvodom bol zákon, ktorý núti výrobcov hardwaru na čele s Apple, aby mali vo svojich zariadeniach predinštalovaný lokálny software. Za týmto krokom zákonodarcov stál argument, že lokálni vývojári nemajú šancu bojovať s tými globálnymi obzvlášť ak sú už so svojimi aplikáciami prítomnými v smartfónoch, či v inej elektronike, pri prvom spustení.
Apple sa tento krok samozrejme nepáčil a vyhrážal sa, že opustí trh. Ten argumentoval tým, že ide o ekvivalent jailbreaku, teda procesu, kedy sa do zariadenia dostane neautorizovaný software.
Apple nakoniec cúvol. Zákon platí od apríla tohto roka
V marci technologickú komunitu obehli správy, že Apple cúvol a povolí software prítomnosť softwaru tretích strán. Po pravde, existovalo len málo ľudí, ktorí verili, že Apple opustí tak veľký trh, ako je Rusko. Od apríla tohto roka, si tak používatelia nájdu v nových iPhone zariadenia aj iný software, ako tomu bolo doposiaľ.
Konkrétne sa udialo to, že Apple pri prvom spustení zariadenia, dal používateľom na výber, ktorý software chcú do svojho zariadenia nainštalovať. Ako tento proces vyzerá v praxi, sa môžete pozrieť nižšie vo videu. Na tému upozorňuje portál macrumors.com.
„Návrhy App Store boli implementované na strane servera, takže ruskí používatelia ich uvidia bez nutnosti aktualizácie systému iOS. Používatelia si môžu vybrať aplikácie, ktoré si chcú nainštalovať, klepnutím na tlačidlo „Získať“, alebo klepnutím na „X“ môžu preskočiť obrazovku bez toho, aby si niečo nainštalovali.“
Here is how it looks in the actual setup. pic.twitter.com/QOUwwIGSnx
— Khaos Tian (@KhaosT) April 1, 2021
Neprehliadni
Aktuálne ide o necelé 2-desiatky aplikácií, ktoré si môže používateľ týmto spôsobom do svojho zariadenia nahrať. Ide nielen o e-mailového klienta, ale napríklad aj ICQ, známu komunikačnú platformu, ktorá sa teší veľkej obľube v Rusku. Používatelia samozrejme, ak by odmietli inštaláciu tohto softwaru, tak ho môžu neskôr dohľadať v rámci obchodu App Store a nainštalovať si ho do zariadenia. Rovnako je možné tieto aplikácie neskôr aj odstrániť zo zariadenia. V závere treba dodať, že zoznam samotných aplikácií vytvárajú orgány verejnej moci, a nie Apple.
O čom sa ale už nehovorí
Otázkou je, kto bude na konci dňa profitovať z týchto opatrení. Na jednej strane, bezpochyby ide o podporu domáceho trhu a domácich vývojárov. Z nášho pohľadu ide o skvelý krok, ktorý by mohol byť aplikovaným vo viacerých regiónoch sveta. Problémom však je, že napríklad také ICQ má povinnosť uchovávať komunikáciu v archívoch, a v prípade nutnosti, ju musí poskytnúť vládnym organizáciám. Inými slovami, tento krok môže byť z pohľadu štátnych orgánov do budúcnosti zneužitým.
Komentáre