K tejto planéte sa s ľudskou posádkou asi nikdy nevydáme, hoci je na dosah, hovorí NASA

Na agentúru sa za tvrdenie zvrhla kritika. NASA potom reagovala, aby sme nikdy „neprestali snívať“.

planeta jupiter na ktoru sa podla NASA nedostaneme
Zdroj: BiologyStudent018 (via Wikipedia.org) (CC BY-SA 4.0 DEED), úprava Vosveteit.sk

Nie je žiadnym tajomstvom, že vesmírne agentúry hľadajú spôsoby, ako by sme mohli kolonizovať vesmírne objekty. Pravdepodobne tým najviac exponovaným projektom je projekt Artemis, ktorého cieľom je dostať ľudí späť na povrch Mesiaca, no nepôjde už len o „zástavku“, ako tomu bolo v prípade misie Apollo 11. Cieľom novej misie je vytvoriť na povrchu našej prirodzenej družici trvalo obývateľnú základňu. Mesiac by mal byť následne akýmsi odrazovým mostíkom pri cestách do hlbšieho vesmíru. O rovnaký sa cieľ mimochodom pokúšajú aj Číňania a Rusi. Vo vesmírnych pretekoch ale napredujú aj Indovia, ktorých dlho laická verejnosť podceňovala, no zdá sa, že budú rovnako silným hráčom, ako ďalšie svetové veľmoci.

Pravdepodobne potom, ako dobyjeme Mesiac, tak našim ďalším cieľom bude Mars. Napríklad Elon Musk verí, že do roku 2050, bude na Marse prvé mesto obývané ľuďmi. Aj NASA dlhodobo hovorí, že Mars je planétou, ktorá je dlhodobo v hľadáčiku agentúry. O planéte hovorí aj ako o druhom potenciálnom domove ľudí.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prejdeme sa niekedy po povrchu najväčšej planéty našej sústavy

Červená planéta, ako voláme Mars, nie je ale jedinou planétou v našej slnečnej sústave, ktorá astronómov a vedcov fascinuje. Jupiter je rovnako zaujímavým svetom, ktorý okrem iného je najväčšou planétou v našej sústave. Tento fakt, že ide o „obra“ v našej blízkosti, je bezpochyby dôvodom, prečo by sme sa mali vybrať na planétu potom, ako dobyjeme Mars. No podľa NASA, tento cieľ nie je reálny. Oveľa pravdepodobnejšie je, že sa skôr pozrieme na Mesiac Jupitera, ľadový svet, kde by mohol byť potenciálne prítomný aj život.

„Je návšteva Jupitera na vašom zozname? Povedzme si fakty, to sa nestane.“, uvádza NASA v príspevku nižšie.

Mimochodom, Jupiter je od nás v priemere vzdialený približne 4,2 AU, čo je približne 628311056 kilometrov. Okrem iného, je to plynný obor s hmotnosťou viac ako dvojnásobkom všetkých ostatných planét slnečnej sústavy dohromady.

Na NASA zvrhla kritika. Máme „neprestať snívať“, odkázala

V súvislosti s tvrdením vyššie, sa na sociálnych sieťach zvrhla kritika na NASA. Viacero používateľov reagovala slovami, že to „nie je americké“, alebo nech nám dá NASA čas, že to, čo sa dnes zdá nedosiahnuteľné, bude o pár desiatkov rokov realita. Niektoré komentáre boli viac útočné a iné zas menej. Väčšina komentárov sa ale niesla v duchu, že agentúra týmto vyjadrením „zabila“ nádeje, že sa dostaneme na planétu.

Na vzniknutiu situáciu reagovala aj vesmírna agentúra a to príspevkom nižšie, v ktorom píše:

„Hej, ľudia, pomýlili sme sa. Chceme mať jasno: vždy siahame po hviezdach (a planétach a mesiacoch) a chceme, aby to, čo robíme, inšpirovalo aj vás, aby ste urobili to isté. Nikdy neprestaňte snívať!“

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre