Astronómovia zachytili na mesiaci Jupitera, Europe, oxid uhličitý, ktorý je nevyhnutný pre život, ako ho poznáme

Europa, rovnako ako aj iné mesiaca v našej Slnečnej sústave, majú pod povrchom oceán. Nachádza sa v nich život?

Europa mesiac jupitera
Zdroj: Jurik Peter / Shutterstock.com

Astronómovia zachytili oxid uhličitý na jednom z mesiacov Jupitera, Europe. Predpokladá sa, že oxid uhličitý vychádza z oceánu pod ľadovou škrupinou mesiaca.  

O tom že Europa môže mať pod kilometre hrubou vrstvou ľadu oceán sa uvažuje dlhšie. Podobným svetom by mohol byť napríklad aj mesiac Enceladus. Niektoré teórie dokonca naznačujú, že podmienky v týchto oceánoch by mohli odzrkadľovať podmienky v oceánoch mladej Zeme. Znamená to, že pod ľadom týchto mesiacov by sa mohol ukrývať potenciálne aj život.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskumníci vedia o existencii oceánu pod povrchom Europy, no určiť jeho chemickú kompozíciu je nesmierne náročné. Už v minulosti sa našiel oxid uhličitý na povrchu mesiaca, no vedci nevedeli povedať či prišiel z oceánu pod ľadovou škrupinou alebo nie. Ako informuje portál Phys, vedci sa vo svojej novej práci pokúsili nájsť odpoveď. Využili na to dáta z Webbovho vesmírneho teleskopu. 

Pomocou infračerveného spektrometra mapovali oxid uhličitý na povrchu Europy. Najviac CO2 vedci našli v takmer 2-tisíc km širokom regióne Tara Regio. Táto oblasť sa vyznačuje veľkým množstvom popraskaného a zjazveného terénu. Nikto nevie ako tieto štruktúry zatiaľ vznikajú, no jedna teória naznačuje, že teplá voda môže stúpať smerom nahor, pričom roztápa ľadovú škrupinu mesiaca. Tá neskôr zamŕza nerovnomerne a vzniká povrch plný zárezov a prasklín.  

Vedci skúmali aj to, či nemohol oxid uhličitý prísť aj z iného zdroja, napríklad cez meteorit.  

“Naša štúdia naznačuje, že oxid uhličitý vznikol z vnútra planéty, pravdepodobne z interného oceánu,” tvrdí Samantha Trumbo, vedúca novej štúdie.

„Na Zemi má život rád chemickú diverzitu – čím viac diverzity, tým lepšie,“ uviedol vo vyhlásení Geronimo Villanueva z Goddard Space Flight Center v NASA. „Život, ako ho poznáme, je založený na uhlíku. Pochopenie chémie oceánu Europy nám pomôže určiť, či je nepriateľský voči životu, ako ho poznáme, alebo či by mohol byť dobrým miestom pre život.“

Ľad pochádza z Europy

Stále sa nevylučuje, že uhlík mohol prísť z útrob planéty vo forme minerálov a radiácia ho rozložila na CO2. V oblasti však našli aj chlorid sodný, po našom kuchynskú soľ. Soľ robí z regiónu Tara Regio o niečo žltšiu časť ako zvyšok Europy. Vedci predpokladajú, že aj soľ pochádza z oceánu pod povrchom. 

Europa je mimoriadne fascinujúcim cieľom pre vedcov. V priebehu nasledujúcich rokov plánuje NASA navrhnúť a odštartovať misiu Europa Clipper. Ak všetko pôjde podľa plánu, odštartovať by mala v októbri 2024. Europa Clipper poletí k Jupiteru dlhú dobu. Okolo mesiaca by sa mala otočiť dvakrát v roku 2032.  

Misia Europa Clipper sa pokúsi zistiť čo najviac poznatkov o kompozícii povrchu mesiaca. Okrem toho preskúma aj dva ďalšie Jupiterove mesiace, Ganymédes a Callisto. Aj na týchto mesiacoch výskumníci odhalili uhlík. Výskumníci zdôrazňujú, že náplňou misií ako Europa Clipper nie je nájsť mimozemšťanov. Tieto misie iba zistia, či sú mesiace Jupitera vhodné pre život.  

Ak by niektoré budúce misie život pod ľadom Europy potvrdili, s najväčšou pravdepodobnosťou by išlo len o drobné mikróby.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre