Dokážu asteroidy preraziť hrubú škrupinu mesiaca Europa? Ak áno, mohol by tam byť i život!

Mesiac Europa skrýva pod ľadovým povrchom oceán, v ktorom by sa mohol nachádzať život. Má však dôležité látky?

Zdroj: NASA

Predpokladá sa, že ľadový mesiac Jupitera, Europa, ukrýva pod hrubou škrupinou oceán. Či je obývateľný alebo nie, zatiaľ ostáva záhadou, hoci viaceré výskumy poukazujú na to, že by mohol mať rovnaké zloženie, ako prvotné oceány Zeme.

Vedci z University of Texas vo svojej novej práci využili počítačové modely na to aby zistili, čo sa deje, keď do mesiaca vrazí kométa alebo iný kozmický objekt. Ich cieľom bolo zistiť, či sa takýmto spôsobom mohli do oceánu dostať látky potrebné pre život. Simulácia ukázala niečo zaujímavé. Predpokladá sa, že ľadová škrupina mesiaca je hrubá niekoľko kilometrov a v prípade impaktu sa kométa alebo asteroid, môže dostať najmenej do polovice.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak však ľadovú vrstvu neprerazí, nič sa nedeje. Po náraze sa rozpustí voda, ktorá do seba pohltí oxidanty a dostane sa až do oceánu. Oxidanty sú druh chemickej látky, ktorá je pre život ako ho poznáme nevyhnutná. Autori sa domnievajú, že oxidanty by mohli pomôcť v oceáne pod ľadom udržiavať život.

„Pozorovali sme rovnakú situáciu, ako pri potápajúcej sa lodi. Ak máte dostatok vody, jednoducho sa potopí. V rámci štúdie sme skúmali situáciu, ktorá sa podobá na desaťkrát horší Titanic,“ vysvetľuje vedúci štúdie, Evan Carnahan.

Vedci už v minulosti uvažovali nad tým, že asteroidy alebo kométy, by mohli na Europu priniesť oxidanty, no predpokladalo sa, že kozmické objekty musia ľadovú škrupinu preraziť. Nemusí to tak vždy byť, nová štúdie opravuje staré predstavy a zároveň vysvetľuje, že dôležité látky môže na mesiac priniesť oveľa širšie spektrum objektov, než sa spočiatku predpokladalo. Zároveň sa zvyšuje šanca na to, že Europa má vhodné látky pre život a možno aj samotný život.

Oxidanty sa prirodzene formujú na povrchu mesiaca, no najväčšou otázkou planetárnych vied je to, či sa dokážu dostať do oceána pod hrubým ľadom. Simulácie poskytujú čiastočné odpovede, no tento fenomén plánuje preskúmať aj nadchádzajúca misia NASA, Europa Clipper. Asteroidy nateraz ostávajú najpravdepodobnejším spôsobom, ako by sa do oceánu mohli dôležité látky dostať.

História impaktov

Na povrchu mesiaca si astronómovia všimli už množstvo kráterov. To naznačuje, že impakty nie sú pre tento svet ničím novým. Europa má aj typický zvrásnený povrch, ktorý naznačuje pohyb rozpustenej vody pod kráterom.

Ako sa pod škrupinu mesiaca Europa dostávajú dôležité živiny?
Zdroj: NASA

V rámci novej štúdie vedci využili počítačové modely na to, aby poskytli presnejší obraz o tom, čo sa deje po náraze kozmického objektu. Ak sa asteroid dostane do polovice ľadovej škrupiny, viac ako 40% rozpustenej vody sa dokáže dostať do oceánu.

Europa nie je jediným mesiacom, ktorý by mohol hlboko pod povrchom ukrývať oceán. Ďalším je mesiac Saturnu, Titan, ktorý má ešte hrubšiu ľadovú škrupinu ako Europa, vysvetľujú vedci. Ak sa im podarí odhaliť čo sa pod povrchom deje a či môže mať oceán dôležité látky pre život, posunú sa aj v chápaní ostatných podobných telies.

Práve mesiac Titan sa nedávno podarilo zachytiť aj Webbovmu vesmírnemu teleskopu. Na jeho záberoch si môžete všimnúť atmosféru mesiaca a ďalšie detaily.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre