Webb našiel potenciálne obývateľnú exoplanétu. Môže byť na nej nielen oceán, ale aj život, naznčuje NASA

Približne 120 svetelných rokov od nás leží K2-18b, svet ktorého atmosféra obsahuje niekoľko dôležitých látok. Jedna je však kritická.

Našli vedci život za hranicami Zeme?
Zdroj: NASA, CSA, ESA, J. Olmsted (STScI), Science: N. Madhusudhan (Cambridge University)

Približne 120 svetelných rokov od Zeme leží planéta K2-18b, ktorá má hmotnosť približne 8,6-krát väčšiu ako tá naša. Na tento svet sa nedávno pozrel Vesmírny teleskop Jamesa Webba, ktorý odhalil niečo vskutku pozoruhodné, informuje NASA.

Výskum atmosféry odhalil, že sa v nej nachádza oxid uhličitý a metán. Výsledky Webbovho teleskopu teda potvrdzujú nedávne výskumy, podľa ktorých by planéta mohla byť takzvaným vodným svetom, teda planétou s atmosférou bohatou na vodík a oceánom pokrývajúcim celú planétu. K2-18b fascinuje astronómov aj preto, lebo leží v obývateľnej zóne svojej hviezdy.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Obývateľná zóna predstavuje vzdialenosť od hviezdy, v ktorej môže voda existovať na povrchu v kvapalnom stave za predpokladu, že tomu nebránia iné podmienky. Ak by planéta ležala ďalej, voda by zamrzla, ak by sa zas nachádzala bližšie, voda by sa vyparila. Odlišné typy hviezd môžu mať obývateľnú zónu v odlišných vzdialenostiach, čo môže ďalej brániť vzniku života. Napríklad červený trpaslík, menšia a chladnejšia planéta ako Slnko, má obývateľnú zónu pochopiteľne v menšej vzdialenosti. Tu však vstupuje do hry “divoká” povaha červených trpaslíkov a ich výraznejšia aktivita. 

Nachádza sa na planéte život?

Len málo vedia astronómovia povedať o svete akým je K2-18b. Ako sme už spomenuli, jeho hmotnosť je 8,6-násobok hmotnosti Zeme, čím sa planéta radí do kategórie sub-Neptúnov. Keďže sa nikde bližšie nenachádza podobná planéta, výskum takéhoto sveta nepatrí medzi najjednoduchšie úlohy. Už predchádzajúce štúdie naznačili, že môže ísť o vodný svet. To vedci považujú za zaujímavú teóriu, pretože práve vodné svety predstavujú sľubné miesto, kde by sme mohli nájsť život mimo Zeme.  

“Naše zistenia zdôrazňujú dôležitosť zvažovania diverznej sady potenciálne obývateľných prostredí, ak hľadáme život za hranicami našej planéty. Bežne astronómovia hľadajú život na planétach podobných tej našej, no aj vodné svety možno považovať za atraktívny cieľ výskumu,” tvrdí Nikku Madhusudhan, vedúci výskumu.  

Webbov vesmírny teleskop našiel v atmosfére tohto sveta stopy metánu a oxidu uhličitého. Popri tom si všimol menší výskyt amoniaku. Tieto zistenia potvrdzujú, že by mohlo ísť o vodný svet s vodíkovou atmosférou. Webb možno odhalil aj stopy dimetylsulfidu, látky ktorú na Zemi vytvára jedine život. Drvivá väčšina dimetylsulfidu vzniká cez fytoplanktón v morskom prostredí.  

Našli vedci život za hranicami Zeme?
Zdroj: NASA, CSA, ESA, R. Crawford (STScI), J. Olmsted (STScI), Science: N. Madhusudhan (Cambridge University)

Výskumníci však objav tejto látky ešte definitívne nepotvrdili. Oproti metánu a oxidu uhličitému bola jej stopa slabšia a vyžaduje si potvrdenie. Astronómovia tvrdia, že ďalšie pozorovanie by malo s určitosťou potvrdiť alebo vyvrátiť existenciu dimetylsulfidu v atmosfére K2-18b. Atmosféra planéty obsahuje metán, oxid uhličitý a možno aj dimetylsulfid, všetko pomerne sľubné stopy života. Neznamená to však, že na planéte nejaký existuje. Ako sme už spomenuli, K2-18b je masívnejším a väčším svetom ako Zem. Má svoju špecifickú kompozíciu vrstiev a existuje šanca, že oceán planéty je príliš horúci pre život.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre