Je na Mesiaci prítomný mikrobiálny život? Vedci naznačujú, že tento scenár môže byť reálny

Americká NASA sa pripravuje na misiu Artemis 3 a jednou z tém je aj existencia mikróbov na Mesiaci.

astronaut vo vesmire
Zdroj: Sergey Nivens / Shutterstock.com

Americká vesmírna agentúra NASA úspešne rozbehla svoj program Artemis, ktorého cieľom je vrátenie ľudí na povrch Mesiaca, prvýkrát od roku 1972. Tentokrát astronauti nielen navštívia Mesiac, no v neskorších fázach programu na povrchu vybudujú základňu.

Misia Artemis 3 bude prvou, ktorá prinesie na Mesiac ďalších astronautov. Ak všetko pôjde podľa plánu, astronauti by mali na Mesiac letieť koncom roka 2025. Astronauti po prvýkrát v histórii navštívia región blízko južného pólu a jednou z najväčších otázok ostáva, či budú pátrať aj po stopách života na našej prirodzenej družici.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podmienky na Mesiaci sú mimoriadne drsné, no niektoré z najodolnejších mikróbov aké poznáme by mohli aj v takýchto nehostinných podmienkach prežiť. Ako informuje portál Space, nový výskum naznačuje, že by sme teoreticky mohli život nájsť v trvalo tienených kráteroch. Viaceré výskumy už potvrdili existenciu vody v oblastiach, do ktorých Slnko nikdy nezasvieti. Sú to takzvané trvalo zatienené krátery a vyznačujú sa extrémne nízkymi teplotami. Štúdia naznačuje, že v týchto oblastiach by sme mohli nájsť mikroorganizmy, ktoré prežili cestu zo Zeme a prežívali v tomto regióne.

„Najzarážajúcejšie závery nášho výskumu naznačujú, že existujú potenciálne obývateľné zóny pre tie najdrsnejšie mikróby aké poznáme. Takýto život by sa mohol nachádzať v relatívne chránených oblastiach na niektorých telesách bez atmosféry,“ vysvetlil Prabal Saxena, výskumník z NASA’s Goddard Space Flight Center.

Južný pól Mesiaca by mohol byť práve tým miestom, ktoré poskytuje odolným mikroorganizmom vhodné podmienky pre život a dokonca aj rozmnožovanie. Výskumníci momentálne študujú rôzne druhy organizmov a snažia a pochopiť, ktoré by boli najlepšie prispôsobené pre život v tak nehostinných podmienkach. Zistenia vedcov pomôžu vybrať miesta pri lunárnom póle, ktoré by stáli za bližší prieskum.

Donesú mikróby ľudia?

Momentálne prebieha výber čo najlepšieho pristávacieho miesta pre misiu Artemis 3. Vedci sa domnievajú, že počas dlhej evolúcie Mesiaca sa na jeho povrch mohol dostať materiál zo Zeme. Ten sa od našej planéty oddelil počas dopadov veľkých kozmických objektov. Otázkou ostávalo, či by mohli mikróby prežiť cestu vesmírom. V tomto prípade si vedci uvedomujú aj to, že mikróby mohli na Mesiac priniesť ľudia.

„Už takmer 50 rokov sa na povrchu naše objekty. Tie sa na Mesiac dostali v dobe, kedy sa nebral až tak veľký ohľad na kontamináciu. Predpokladáme teda, že ak na Mesiaci nájdeme mikróby, s veľkou pravdepodobnosťou sme ich tam mohli doniesť aj my,“ tvrdí Heather Graham, vedkyňa z NASA’s Godard Space Flight Center.

Aj misia Artemis 3 by mohla na povrch Mesiaca preniesť mikróby. Tie by prežili dekontamináciu a chytili sa na astronautov, či raketu, ešte pred štartom. Astronauti by tieto mikróby mohli pri preskúmavaní vhodných oblastí preniesť na povrch Mesiaca. Tam by sa usadili a pomaly by sa začali rozmnožovať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre