Dokážu prežiť drsné podmienky Marsu: Baktéria nachádzajúca sa v čajovej hube, prekvapila vedcov

Baktérii pomohla prežiť látka, ktorá by mohla byť indikátorom života na iných planétach.

Baktéria dokáže prežiť kruté podmienky Marsu, pričom jej pomáha jedna látka
Zdroj: NASA, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Kombucha, inak prezývaná aj čajová huba je rôsolovitá hmota, je zložená z masívneho objemu kvasiniek. Vedci z univerzity v nemeckom meste Göttingen skúmali, ako dokážu kultúry kombuchy prežiť v podmienkach, podobných Marsu, píše portál univerzity. Výsledky výskumníkov zaskočili.

Drsné podmienky červenej planéty zničili mikrobiálnu ekológiu kombuchy, no na prekvapenie výskumníkov dokázal prežiť druh baktérii produkujúci celulózu. Kombucha sa do vesmíru dostala už v roku 2014 v rámci projektu Biomex (pozn. redakcie: Mission Biology and Mars Experiment), ktorý vznikal v spolupráci s Európskou vesmírnou agentúrou. Vzorky sa približne rok a pol nachádzali v simulovaných marťanských podmienkach mimo Medzinárodnej vesmírnej stanice. Po návrate na Zem ich vedci aktivovali a kultivovali ďalšieho dva a pol roka.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci z univerzity v Göttingene mali za úlohu aktivovať kultúry kombuchy, ktorá sa vrátila z vesmíru a následne analyzovať jej genóm. Výsledky ukázali, že marťanské prostredie drasticky narušilo mikrobiálnu ekológiu čajovej huby.

„Baktérie rodu komagataeibacter, ktoré produkujú celulózu, prekvapivo prežili,“ hovorí doktor Bertram Brenig, jeden z autorov ovej štúdie.

Predpokladá sa, že za prežitie baktérií je zodpovedná celulóza, ktorú produkujú. Táto látka je rastlinný polysacharid, ktorý je súčasťou stien rastlinných buniek. Vedci zároveň dodávajú, že celulóza by mohla byť jedným z indikátorov života mimo našej planéty.

Riziko kontaminácie?

Existencia baktérií, či iných mikroorganizmov na povrchu inej planéty by bol obrovský krok pre vedu a zodpovedanie jednej z najväčších otázok – či sme vo vesmíre sami. Zároveň však ide o obrovské riziko. Niektoré mikróby totiž dokážu prežiť aj cestu vesmírom a hrozí, že pri návšteve napríklad Marsu so sebou nejaké mikróby donesieme alebo si prinesieme z červenej planéty mimozemské mikróby.

Vesmírne agentúry zatiaľ nevedia, aké sú šance, no nepopierajú to, že sa môže našim mikróbom začať dariť na povrchu aj relatívne nehostinnej planéty. Následne sa môžu začať rozmnožovať a potlačiť mikroskopický život, ktorý sa mohol na planéte nachádzať. Môže sa však stať aj to, že nás môžu mikróby oklamať. Misia v budúcnosti môže nájsť stopy života na inej planéte, no v tomto prípade by išlo o organizmy, ktoré sme na povrch priniesli my.

Kontaminácia určitej oblasti môže byť mimoriadne jednoduchá. Viaceré zdroje poukazujú na to, že ľudstvo svojou činnosťou prinieslo do antarktického ekosystému baktérie odolné proti antibiotikám.

Viaceré katastrofické filmy však črtajú hrozivejší scenár. Čo ak by sme na Zem priniesli mikróby z inej planéty? Aj to sa môže podľa odborníkov stať. Tí zároveň zdôrazňujú, že na niečo takéto naša planéta ešte nie je pripravená.

Výskum nemeckej univerzity dokazuje, že niektoré baktérie dokážu prežiť aj drsné podmienky Marsu. Hoci zatiaľ nevieme, či život za hranicami našej planéty existuje, vedci prízvukujú, že opatrnosť je extrémne dôležitá v každej chvíli.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre